Wykorzystanie dronów na świecie znacząco wzrosło w ostatnich latach.  Dron to już nie tylko zabawka dla dużych dzieci, ale narzędzie pracy w mediach, sporcie, rolnictwie oraz od niedawna również w budownictwie.

Główne cechy takie jak:

 • Możliwość blokady wysokości (dron unosi się w stałym punkcie nad ziemią)
 • Opcja automatycznego lądowania
 • Nadajnik GPS
 • Kamera HD

Sprawiają, że dron to potężne narzędzie dla inżyniera budowy.

Zostań pilotem

Wzrost użytkowników dronów spotyka się również ze złą prasą. Najczęściej wymieniane zagrożenia to: bezpieczeństwo publiczne, ochrona prywatności, bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej. W UK, Civil Aviation Authority (CAA) wymaga od operatorów dronów w celach komercyjnych odpowiedniej certyfikacji pilota. Proces otrzymania takich uprawanień składa się z części teoretycznej, gdzie przyszli piloci zaliczają testy z zakresu prawa i bezpieczeństwa w użytkowaniu obiektów UAW (Unmanned aerial vehicle , po polsku Statki Powietrzne), oraz z części praktycznej gdzie muszą wykazać się umiejętnością planowania lotu, jego przeprowadzenia oraz zareagować na sytuację niebezpieczną. W Polsce wszystkich operatorów dronów niezależnie od charakteru odbywanego lotu (np. loty komercyjne, rekreacyjne, sportowe, inne) obowiązują te same zasady prawa lotniczego, które są wspólne dla wszystkich statków powietrznych. Przed wykonywaniem jakichkolwiek lotów modelami RC /dronami należy przeczytać podstawowe informacje dotyczące klasyfikacji przestrzeni lotniczej (drony najczęściej podchodzą pod przestrzeń G do 3km) oraz poznać przepisy obowiązujące w polskim prawie lotniczym. Jak widać przepisy w Polsce są pod tym względem dużo bardziej liberalne. Więcej na ten temat TUTAJ.

przestrzen-powietrzna-w-polsce

Zastosowanie na budowie

Oto niektóre z potencjalnych zastosowań dronów w budownictwie:

 • Audyt inwestycji – widok z góry elementów trudno dostępnych np. dachu, bez potrzeby budowania rusztowań i wykorzystania drabin, w konsekwencji wzrost bezpieczeństwa na budowie oraz oszczędność czasu i pieniędzy.
 • Ekspertyza budowlana – badanie obszarów niebezpiecznych, grożących zawaleniem.
 • Podgląd „na żywo” działań podejmowanych na budowie, na bieżąco śledzenie pracy maszyn, optymalizacja pracy i podnoszenie bezpieczeństwa.
 • Późniejsze zarządzanie inwestycją, prace konserwacyjne dla obiektów o dużej wysokości takich jak mosty, wieże, dachy budynków.
 • Promocja – widok z lotu ptaka na całą inwestycję to dobre zagranie marketingowe i kolejny sposób na prezentację budynku i zwiększenie sprzedaży.
 • Skanowanie laserowe – również ta operacja może już być przeprowadzona przez drony uzupełniając model BIM w informację.
 • Analiza termiczna – dron może być wyposażony w kamerę termowizyjną, która pozwoli na identyfikację punktów utraty ciepła w budynkach.


Źródło: https://thebimhub.com/2016/04/18/drones-for-construction/

Newsletter

Zapisz się na nasz darmowy newsletter, aby być na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu, promocjami i wydarzeniami BIMv

Podając nam swoje dane wyrażasz zgodę na przetwarzanie ich zgodnie z regulaminem portalu bimv.

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

2014 - ©2019 BIMV.PL

Skontaktuj się

Wyślij nam wiadomość, a my postaramy się na nią szybko odpowiedzieć. Możesz też zadzwonić na nr. 729675678

Wysyłanie
 
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Załóż konto