Ten post to transkrypcja nagrania, które możecie obejrzeć pod tym linkiem:

Wstęp

Cześć. W tej lekcji wyjaśnię, jak dobrać nasz sprzęt graficzny, aby dawał jak najlepsze rezultaty.

W Mudboxie z poziomu komputera możemy poruszać się za pomocą myszki. Niestety, kiedy używamy myszki, narzędzie nie ma opcji zmiany kształtu pędzla ani zmiany siły nacisku. Po prostu za pomocą myszki nie można osiągnąć efektu, aby w konkretnym miejscu linia była grubsza, a w innym cieńsza, tak jak to naturalnie przychodzi, kiedy np. rysujemy coś ręcznie.

Ta funkcja, czyli kontrola nacisku, jest niezbędna do pracy w Mudboxie, aby móc uzyskać jakieś sensowne rezultaty. Z tego względu zachęcam do zaopatrzenia się w tablet graficzny i używania go do pracy w Mudboxie. Wiem, pewnie wielu z Was tego typu sprzęt kojarzy nam się ze sporym wydatkiem. Na szczęście pojawiły się firmy, które produkują takie tablety w przystępnych cenach.

Typowy tablet składa się z powierzchni aktywnej i pióra. Na dzień dzisiejszy mamy do wyboru dwa typy tabletów graficznych. Pierwszy to tablet klasyczny, a drugi to tablet z wyświetlaczem LCD.

Tablet klasyczny

Tablet klasyczny to taki, który nie wyświetla obrazu. Rysujemy na nim, ale efekty naszej pracy widzimy na monitorze. Jest to dość nienaturalna forma pracy, ale da się do niej przyzwyczaić. Całe generacje pracowały na tego typu tabletach. Ja również poświęciłem większość swojego stażu jako grafik na pracę na tego typu urządzeniach. Taki tablet ma też oczywiście dobre strony. Jest znacznie tańszy od tabletu z wyświetlaczem. Więc dla ludzi, którzy mają mniejszy budżet, jest to całkiem dobra opcja.

Tablet z wyświetlaczem LCD

Tablet z wyświetlaczem ma te same funkcje, co tablet klasyczny, z tym że pracujemy na powierzchni aktywnej, na której wyświetlany jest również obraz. Jest to bardzo naturalna forma pracy, trochę jakbyśmy rysowali na kartce papieru. Cena znacznie wzrasta, aczkolwiek myślę, że warto wydać większe pieniądze dla znacznego polepszenia komfortu swojej pracy.

Każdy tablet posiada piórko, które nie wymaga baterii. Takie piórko wyposażone jest w trzy przyciski, które możemy skonfigurować w ten sam sposób, jak przyciski myszy, co opiszę w dalszej części lekcji.

Na początek przedstawię Wam firmę weterana, czyli formę Wacom. Produkuje ona tablety już od wielu lat i przez dłuższy okres była jedyną firmą produkującą tablety profesjonalne. W ostatnich latach pojawiła się nowa firma, która oferuje znacznie lepsze ceny przy tej samej jakości, więc popularność produktów Wacom spada.

Tablety firmy Wacom

INTUOS PRO

Bardzo krótko opiszę tablety firmy Wacom, których niestety nie polecam ze względu na cenę. Mimo to wypada o nich wspomnieć. W ich ofercie mamy dwa typy tabletów, które mogą nas zainteresować. Pierwszym jest INTUOS PRO, czyli klasyczny tablet. Na stronie mamy je skategoryzowane według rozmiarów. Jeśli wybralibyśmy np. tablet średniego rozmiaru, zapłacimy za niego 1700 zł. Zwróćmy też uwagę na parametry. Akurat ten tablet ma 8192 poziomy nacisku. To jest naprawdę dużo, można powiedzieć, że wystarczająco. Rysik jest bez bateryjny, tak jak mówiłem, wyposażony w gumkę, której najprawdopodobniej nigdy nie będziesz miał potrzeby używać. Ważne, żeby piórko miało trzy przyciski, które możemy skonfigurować w ten sam sposób, jak przyciski myszy, co ma tutaj miejsce. Warto też zakupić specjalne rękawice, ponieważ ręka wtedy lepiej się porusza po tablecie.

CINTIQ

Następnymi tabletami, które są zdecydowanie droższe, ale oferują też o wiele lepszą jakość pracy, są tablety CINTIQ, czyli tablety z wyświetlaczem LCD. Nie jest ich specjalnie dużo, ale po cenie widać, że nie każdy może sobie na taki produkt pozwolić. Dla przykładu przyjrzyjmy się tabletowi 16-calowemu, który ma przeciętną wielkość i przeciętne parametry. Kosztuje on prawie 2700 zł, a ma takie same parametry, z wyjątkiem dodatkowego wyświetlacza, jak tablet INTUOS. Więc tak jak wcześniej powiedziałem, nie polecam tej firmy ze względu na ceny. Są one strasznie zawyżone.

Tablety Huion

Pojawiła się jakiś czas temu na rynku chińska firma, która się nazywa Huion. Oto jest ich strona. Oferuje ona tablety w o wiele atrakcyjniejszej cenie. Znam ludzi, którzy używają tych tabletów, sam konfigurowałem oraz używałem ich parę razy i są naprawdę świetne. Także jak już miałbym kupować tablet, jestem zdecydowanym zwolennikiem tabletów z wyświetlaczem i od razu poleciłbym też tablety firmy Huion. W zakładce „popularne produkty” widać, że ceny są o wiele niższe. Nawet przy małym budżecie można zaopatrzyć się w jakikolwiek tablet.

Jako że jestem zwolennikiem tabletów z wyświetlaczem, przejdźmy od razu do oferty tabletów z wyświetlaczem. Już widzę pierwszy fajny tablet, 13-calowy. Dla osoby początkującej całkowicie wystarczający. Trzeba zwrócić uwagę, aby kupować tablety PRO, ponieważ są one wyposażone w przyciski z boku, które można skonfigurować.

Jak widać, poziomy nacisku są dokładnie takie same, jak w firmie Wacom. Ma też fajne funkcje, takie jak wychylenie piórka. W zależności od tego, pod jakim kątem ustawimy piórko w dłoni podczas rysowania, osiągniemy inny efekt. Bardzo naturalna funkcja, zupełnie jakby rysowało się na papierze.

Boczne przyciski – dlaczego są ważne

Jeszcze raz podkreślę, że tablet powinien mieć jak największą ilość bocznych przycisków. Jest to naprawdę bardzo wygodna opcja. Możemy skonfigurować je tak, jak tylko chcemy, np.  pierwszemu przyciskowi przypisać klawisz ALT, którego używamy praktycznie cały czas, drugiemu klawisz B, którego odpowiada za grubość piórka itd.

Ja obecnie używam tabletu Wacom z tego względu, że kupiłem go bardzo dawno temu i wtedy jeszcze nie było takich opcji jak teraz. Będę go używał, dopóki nie stwierdzę, że czas wymienić sprzęt, a wtedy zdecyduję się na tablet firmy Huion.

Bez względu na to, jaki tablet wybierzemy, konfigurowanie przebiega dokładnie tak samo. To panel sterowania przypisany mojemu urządzeniu. Możemy wybrać „moje urządzenie”, w tym momencie to jest CINTIQ, i wchodzimy w „ustawienia pióra”. Klikając na piórko, możemy zdefiniować, jakie funkcje mają mieć nasze przyciski. Przykładowo, przycisk u góry odpowiada u mnie prawemu przyciskowi myszy i tym właśnie przyciskiem go definiuję. Przycisk dolny odpowiada środkowemu przyciskowi myszy. W ten sposób bardzo wygodnie mi się zoomuje. Sam rysik odpowiada lewemu przyciskowi myszy. Czyli zatwierdzam, po prostu uderzając rysikiem o ekran. Proponuję właśnie tak skonfigurować swoje piórko, wtedy będzie nam się bardzo wygodnie pracować w Mudboxie.

HUION KAMVAS PRO 22

Zerknijmy sobie na jeszcze inne modele tabletów. Zobaczmy, że ceny są naprawdę niskie. Nawet najbardziej „wypasiony” tablet, który ma 22 cale, można kupić w dość przystępnej cenie. Można by wręcz powiedzieć, że to, co w Huion wydamy na tablet naprawdę profesjonalny, z gamą zaawansowanych funkcji, w Wacomie wydalibyśmy na tablet o zaledwie podstawowych parametrach.

Wybierając przykładowo tablet HUION KAMVAS PRO 22, widzimy, jak dużą ilość przycisków mamy po obu stronach wyświetlacza. Jest to więc dodatkowo świetna opcja dla osób leworęcznych.

Aktualnie często jest też tak, że tablet łączy się za pomocą bluetooth, więc nie trzeba podpinać całej sieci kabli, którą ja przy swoim sprzęcie używam. Następny plus. Same plusy tak naprawdę. Więc jak najbardziej polecam tego typu tablet, który z pewnością pomoże w osiągnięciu naprawdę fajnych rezultatów w pracy z Mudboxem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że pomogłem w wyborze i jednocześnie nie zniechęciłem cenami. Jeśli są osoby, które nie chcą lub nie mogą wydać zbyt wielu środków, naprawdę da się za niespełna 300-700 zł kupić Huionie tablet klasyczny, który działa naprawdę dobrze. Tylko trzeba się przyzwyczaić. Ja większość życia pracowałem na klasycznym tablecie i ręka mi nie odpadła, tak więc kwestia przyzwyczajenia. ?

Jeśli ktoś ma większy budżet, wtedy zdecydowanie polecam nie jakikolwiek tablet, lecz tablet z wyświetlaczem LCD. Choćby 13-calowy. Tak naprawdę nasza strefa robocza nigdy nie jest nie wiadomo jak duża. Znałem ludzi, którzy pracowali na 13-stkach i osiągali niesamowite rezultaty. Najważniejszy jest tak naprawdę człowiek, nie sam tablet, więc można da się zrobić nawet na najgorszym tablecie coś wspaniałego, jeśli ma się kompetencję, zapał i talent. Cała reszta to tylko kwestia wygody.

BIMV e-learning

Swoją działalność rozpoczęliśmy w 2016 roku. Od tego czasu nieustannie poszerzamy bazę kursów i promujemy nauczanie zdalne. Do naszej społeczności przynależą inżynierowie oraz studenci zarówno z Polski i zagranicy, jak i właściciele firm.

Kształcenie się oraz podnoszenie swoich kompetencji są ważnymi elementami rozwoju zawodowego nie tylko na początkowym etapie drogi zawodowej, ale również w jej zaawansowanym stadium. Nasze szkolenia mają na celu doskonalenie i uzupełnianie kwalifikacji pracowników chcących zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku inżynierów. Znajdziesz u nas specjalistyczne szkolenia dotyczące zagadnień branżowych niedostępne nigdzie indziej.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL