Gdy rozpoczynasz udział w jakimś przedsięwzięciu/projekcie często wygląda to tak: wydanie polecenia, „żółwik”, wszystko ładnie planujecie, tworzy się harmonogram i jedziemy z tematem, bo „szybko i na wczoraj”. Przecież później pojawią się pytania co, za ile, jaki zakres……co nie?

Po miesiącu pracy nad projektem uświadamiasz sobie, że wykonałeś już osiem istotnych zmian, przekroczyłeś budżet, nie przewidziano udziału/wpływu: osób, instytucji, braku zasobów. Jesteś wściekły na: klienta, przełożonego, urzędy i dostawców, bo w połowie zadania zmienia się czyjaś wizja jak miało to być wykonywane lub jak miał wyglądać czy funkcjonować ostateczny produkt – przecież wszystko było dobrze zaplanowane, a tu nagle taka niespodzianka.

Znasz to? Jeżeli tak to znaczy, że nie robisz jednej bardzo istotnej rzeczy pracując z projektem, a mianowicie – nie rozpoczynasz swojego projektu.

– Ale jak to? Przecież wszystko planuje! – stwierdzisz.

– No właśnie. Pierwszą czynnością dla Ciebie w projekcie jest planowanie, a nie rozpoczęcie projektu.

I o tym będzie dzisiejszy wpis „Karta Projektu, czyli jak rozpoczynać nowy projekt”.

Rozpoczęcie Projektu to:

  1. Nakreślenie wizji projektu
  2. Zadanie jak największej ilości pytań i otrzymanie jak największej ilości odpowiedzi oraz zapisanie tych pytań, na które nie ma odpowiedzi(z czym nie każdy sobie radzi).
  3. Stworzenie Karty Projektu.
  4. Proces określający kierunek działania osób zaangażowanych w dalszych etapach(planowanie, realizacja, monitorowanie, sterowanie i zamknięcie projektu). Jeżeli jest on traktowany „po łebkach” to późniejsze zmiany marnują czas i zasoby.

Co to jest ta Karta Projektu?

Karta Projektu jest narzędziem komunikacyjnym, które służy do właściwego rozpoczęcia projektu i eliminuje już na początku istotne przyczyny niepowodzeń projektów, takie jak: brak informacji wejściowych od klienta, niekompletne wymagania, brak zasobów, niejasne cele, nierealne ramy czasowe. Jest ona krótkim dokumentem spisującym wizję projektu i wszystkie podstawowe jego założenia. Co najważniejsze, wszystkie zainteresowane strony powinny zaakceptować jej treść. Sprawia to, że nagle pojawiają się dyskusje na tematy, które zwykle na starcie wszyscy przemilczą, bo… jakoś to będzie.

Dowiedz się jak stworzyć kartę projektu w 12 krokach:

http://www.zycieinzyniera.pl/karta-projektu-czyli-jak-rozpoczynac-nowy-projekt

Autor:

„Życie inżyniera”

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2014 - ©2019 BIMV.PL

Skontaktuj się

Wyślij nam wiadomość, a my postaramy się na nią szybko odpowiedzieć. Możesz też zadzwonić na nr. 729675678

Wysyłanie
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Załóż konto