Kurs AutoCAD od podstaw. Ekran początkowy i wybór szablonu

Transkrypcja


Blok. Pierwszy lekcja pierwsza. Ekran początkowy i wybór szablonu. Lekcja ta rozpoczyna blok pierwszy pod tytułem Łatwy start w programie. Od niej rozpoczniemy przygotowanie programu od momentu zainstalowania go. Ja tutaj również jestem, powiedzmy na etapie pierwszego otworzenia programu, zaraz po jego instalacji. A więc to, co będą państwo widzieć u siebie na ekranie zaraz po instalacji programu, będzie odpowiadać temu, co będzie widoczne również w tych nagraniach. Cały kurs będzie wykonany w wersji AutoCAD 2020. W języku polskim natomiast będę również zaznaczał, jak odpowiednie funkcje nosiłyby nazwę w wersji angielskiej oraz jakie skróty do nich byłyby w wersji angielskiej właśnie. Przechodząc już do samej lekcji po odpaleniu AutoCAD i po wstępnej konfiguracji. Program czasami zadaje parę pytań odnośnie. Czy może zbierać informacje o naszych ustawieniach systemowych, czy też o naszych podzespołach komputerowych tak, żeby dostosować jak najbardziej komputer do naszych podzespołów. Karta początek. Na niej znajdziemy kilka fajnych, ciekawych informacji. Pierwsza rzecz to w centralnej części ekranu najnowsze dokumenty i tutaj mamy możliwość wyświetlania przy pierwszym odpaleniu programu plików przykładowych, które są tu instalowane razem z programem oraz plików, jeśli już państwo trochę się bawili, to na pewno zobaczą tutaj pliki właśnie zapisane, utworzone wcześniej. Z dołu mamy 3 ikonki umożliwiające zmianę sposobu wyświetlania ostatnio otwieranych dokumentów.


Warto również zaznaczyć, że otwarte pliki, najnowsze dokumenty znajdziemy również po naciśnięciu lewym przyciskiem myszy w logo AutoCAD-a w lewym górnym rogu programu. W tym miejscu również proszę zobaczyć, że lista którą tutaj widzimy, odpowiada temu, co widać w centralnej części ekranu. Tutaj również mamy pinezki, które w wersji centralnej części ekranu również się znajdą. Umożliwiają one przypięcie naszego konkretnego rysunku w tym miejscu, tak, żeby zawsze po otworzeniu programu AutoCAD albo po przejściu do karty początek, która zawsze będzie jako pierwsza, przynajmniej przy standardowych ustawieniach, można było wybierać najczęściej wybierane pliki. Po prawej stronie opcje połącz możliwość zalogowania się na swoje konto Autodesk. Tu również w tym miejscu mamy możliwość logowania się i zarządzania przez to naszą licencją oraz pamięcią w chmurze. Po lewej stronie znajdziemy grupę Właściwości, tutaj pierwsze kroki i przycisk Rozpocznij rysowanie, który utworzy nam Szablon Domyślny.


Z racji tego, że tutaj symuluje pierwsze otworzenie programu, AutoCAD zachęcam, żeby nie wybierać szablonu za pomocą tego przycisku, ponieważ nie wiemy wtedy, który dokładnie szablon będzie będzie otwarty. Zachęcam do rozwinięcia karty szablony. Przejrzenia listy dostępnych szablonów. Proszę w pierwszej kolejności proszę odnotować, że wszystkie szablony kończą się końcówką dwt. Jest to rozszerzenie określające właśnie szablony. Szablony są to predefiniowanych rysunki, które zawierają już ustawienia dotyczące np. warstw, stylów wymiarowania, stylów odniesień, grubości linii i rodzaju linii wczytanych do rysunku czy też ustawienia predefiniowanych ustawień wydruku naszego rysunku.


Będziemy rozpoczynać od szablonów pustych, zerowych i sami tworzyć te podstawowe parametry. Natomiast niech sobie państwo zdają sprawę w późniejszej pracy w programie, w biurach projektowych to już nie rozpoczyna się pracę z każdym rysunkiem od punktu zero, czyli od czystego rysunku, tylko wybiera się szablon, który posiada zdefiniowane ustawienia pod konkretny rodzaj działalności. To mogą być ustawienia architektoniczne. Mogą to być mechaniczne konfiguracje. To już to już pozostawimy na później. Na konkretnych przykładach omówimy sobie poszczególne zagadnienia.


Jeszcze na chwilę zamknę wybór szablonów. Mamy tutaj nieco niżej również opcję Otwórz pliki, otwórz plik znajdziemy również w tym miejscu Otwórz. I tutaj możemy wybrać konkretny typ obiektu, który chcemy otworzyć. Otwórz zestawy arkuszy. Pozostawię sobie tutaj na kursy zaawansowane. Można pobrać oczywiście szablony online i przykładowe rysunki, które już tutaj były wyświetlane. Również moglibyśmy je zobaczyć. Również sama karta początek składa się również z karty 'dowiedz się’, którą mamy pod spodem. Można do niej przechodzić również za pomocą przycisku tutaj po lewej i prawej odpowiednio krawędzi ekranu. I tutaj również zachęcam do przejrzenia materiałów. Najlepszym sposobem będzie po prostu, jeżeli znajdą tutaj Państwo jakieś nagranie, np. prezentacja interfejsu użytkownika. To będzie nasza kolejna lekcja, czyli po przejrzeniu materiałów dostępnych na bimv na lekcji drugiej zachęcam do powrotu do tego miejsca do karty początek i dodatkowo uzupełnienia wiedzy krótkimi filmikami odnośnie prezentowanych przeze mnie zagadnień. Wracam do karty Utwórz, rozwijam listę szablonów i z listy szablonów my zazwyczaj będziemy w kursie podstawowym korzystać z szablonu acad-iso.dwg. I ten właśnie zachęcam, żeby państwo właśnie wybrali.
Program przeszedł do szablonu. Ja jestem teraz w interfejsie koloru czarnego. Jak zmienić kolor interfejsu? Jak dostosować go do swoich potrzeb, będę omawiał w kolejnych lekcjach. Natomiast teraz na tym poprzestaniemy. Ustawienia, które jeszcze tutaj w tej lekcji chciałbym mówić, tylko rzeczy, które przychodzą razem do naszego rysunku z szablonu, który wybraliśmy. Przypominam, wybraliśmy szablon ACAD-ISO. W tym miejscu mam warstwę. Proszę zobaczyć jest warstwa 0. Gdybym wybrał bardziej rozbudowany szablon warstw, miałbym tutaj więcej. Proszę zobaczyć, że już jakieś style dla tekstów, dla elementów wymiarowych, dla elementów wielolinii odniesienia już są zdefiniowane. Te wszystkie parametry są definiowane razem ze stylem, tak samo tutaj w lewym dolnym narożniku ekranu przycisk model, układ 1, układ 2. To wszystko przychodzi razem z naszym szablonem. Jedna, ostatnia krótka informacja odnośnie odnośnie szablonu. W momencie, kiedy wybraliśmy szablon program, automatycznie chcę go już zapisać nie jako szablon jako rozszerzenie. DWT ale jako rysunek, czyli od szablonu rozpoczynamy pracę natomiast później program już docelowo dąży do stworzenia rysunków o rozszerzeniu DWG. Nasz rysunek 1 to jest jego przykładowa pierwsza nazwa. Jeszcze nigdy nie został zapisany, a więc w przypadku jakiegoś błędu program się zawiesi, komputer się zamknie, zabraknie nam prądu. Program traci automatycznie wszystko co zrobimy na tym rysunku. Czyli pliki nigdy nie zapisane będą utracone w całości. Program nie prowadzi ich auto zapisu. Dlatego już zachęcam na tym etapie, aby pierwszy nasz rysunek zapisać. Wybieramy opcję Zapisz jako i następnie z listy dostępnych lokalizacji. Proszę wybrać np. na pulpicie, utworzyć sobie folder i zapisać nasz plik jako rysunek 1 np. przyciskiem Zapisz. Tyle w dzisiejszej lekcji. Zachęcam do kolejnych oraz do powrotu do karty początek i uzupełniania wiedzy o kartę. Dowiedz się.

Michał Gierasimiuk

AutoCAD Certified Instructor

Absolwent budownictwa warszawskiego SGGW oraz UTP w Siedlcach, Autoryzowany Instruktor Autodesk. Posiadam certyfikaty Autodesk Certifed Professional. Specjalizuję się w oprogramowaniu Autodesk AutoCAD, Autodesk AutoCAD Electrical oraz Autodesk Fusion 360. Od kilku lat prowadzę zajęcia stacjonarne z obsługi wymienionych programów. Stale wykorzystuję i doskonalę swoje umiejętności poprzez praktyczną pracę projektową dla kontrahentów w Polsce i zagranicą. Prywatnie pasjonat snookera.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©2022 BIMV.PL

 
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Załóż konto