Zrozumienie wartości, jakie niesie ze sobą parametryzacja projektu, pozwala nam w pełni docenić koncepcję technologii BIM i aplikacji typu Revit, ArchiCAD czy Tekla Structures. Wszystkie obiekty w projekcie są kontrolowane poprzez użycie parametrów i przypisanych do nich wartości. Czym właściwie są  parametry? Poniższy artykuł wyjaśnienia to pojęcie na podstawie programu Revit.

„Dane to serce BIM, bez nich BIM to niewiele więcej niż CAD 3D
z kilkoma wodotryskami.”

 

/Robert Weygandt/


Czym są parametry?

Jedną z najważniejszych zasad BIM jest modelowanie parametryczne. Oznacza to, że elementy modelu, które są ze sobą powiązane, w wyniku jego zmian nadal pozostają ze sobą związane. W praktyce, jeśli na przykład – zmienimy wysokość ścian, dowiązane do nich stropy przesuną się zgodnie ze zmianą wysokości, przesunięcia ścian spowodują przesunięcie dowiązanych do nich okien, drzwi i przeliczenie powierzchni pomieszczeń oraz analogicznie podobne operacje wykonywane automatycznie.

Aby przybliżyć gdzie i w jaki sposób możemy manipulować projektem musimy zapoznać się z interfejsem aplikacji. W tym momencie na pierwszy plan wkraczają panel właściwości i okno widoku.

interfejs-okna

Po wybraniu dowolnego elementu z okna widoku np. ściany, w panelu właściwości wyświetlane są  przypisane do niego parametry (wystąpienia) posiadające nazwę i wartość:

wlasciwosci-okno-revit

Panel właściwości, nie tylko dostarcza informacji o elementach, ale również pozwala na ich edycję, o czym dowiemy się w dalszej części artykułu.

Typy parametrów

Można wyróżnić dwie kategorie parametrów, które są fundamentem pracy w Revicie. Pierwsza to parametr wystąpienia, druga parametr typu. Warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy nimi.

Parametr typu – wszystkie właściwości elementu tego samego rodzaju występujące w projekcie. Przykładowo wczytane do projektu okno: „Okno_podstawowe 1000x2000mm” posiada predefiniowane właściwości takie jak wymiary, materiały, dane identyfikacyjne i inne.

wlasciwosci-okno-typu

Istnieje możliwość wczytania do projektu wielu typów okien, stworzenia własnych lub edycji występujących klikając w przycisk „edytuj typ”. Edycja typu okna ma wpływ na wszystkie jego wystąpienia w projekcie. Zmieniając np. wysokość poprzez okno „właściwości typu” zmieniamy wysokość wszystkich okien tego samego rodzaju. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: http://bimv.pl/lekcja/nowa-sciana-cz-1-2/

Parametr wystąpienia – każda wprowadzana zmiana ma efekty tylko w aktualnie zaznaczonym elemencie/elementach. Parametry wystąpienia są wyświetlane w panelu właściwości. Zmieniając parametr taki jak wysokość parapetu wybranego okna zmieniamy go w aktualnym zaznaczeniu, a w pozostałych, ta wysokość zostaje domyślna. Innym przykładem parametru wystąpienia może być ściana takiego samego typu, jak pozostałe jednak o innej wysokości lub na innym poziomie budynku.

okno-typu-revit

Jeden model – jedna baza danych – wiele możliwości edycji

Cechą Revita jest to, że mamy wiele sposobów zmiany elementów i informacji w projekcie. Zmiany są zawsze aktualizowane w bazie danych i wprowadzane we wszystkich widokach, zestawieniach i właściwościach projektu. Jest to duża przewaga nad programami, takimi jak AutoCAD, gdzie każdą naniesioną zmianę należy wprowadzić w każdym rysunku, a ponadto program  sam nie gromadzi informacji o budynku. Tutaj możemy zaznaczyć ścianę w dowolnym rzucie, przekroju, widoku 3D czy zestawieniu, zmienić np. wysokość, a zmiana zostanie automatycznie uaktualniona w pozostałych miejscach.

baza-parametrow-revit

 

Źródła:

Tomana, Andrzej. BIM Innowacyjna technologia w budownictwie. Podstawy, standardy, narzędzia. PWB MEDIA, 2016.

Vandezande, James, and Eddy Krygiel. „Mastering Autodesk Revit Architecture 2016: Autodesk Official Press.” (2015).

 

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2014 - ©2019 BIMV.PL

Skontaktuj się

Wyślij nam wiadomość, a my postaramy się na nią szybko odpowiedzieć. Możesz też zadzwonić na nr. 729675678

Wysyłanie
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Załóż konto