Rysunek od tysięcy lat był dla człowieka materialnym śladem wyobraźni. Począwszy od pierwszych malowideł w Lascaux poprzez szkice Leonardo da Vinci, aż po dzisiejsze rysunki techniczne w jednoznaczny sposób obrazują pomysł autora. Jednak przed erą komputerów, aby stworzyć nawet prosty projekt wymagane były nie lada umiejętności.

Oprócz perfekcyjnego prowadzenia ołówka lub pióra kreślarz musiał mieć bardzo dużo cierpliwości, ponieważ nanoszenie istotnych zmian wiązało się z stworzeniem rysunku na nowo. Systemy CAD (Computer Aided Design) – czyli systemy komputerowego wspomagania projektowania stworzono z myślą o ułatwieniu pracy konstruktora.

Początki prac nad tym zagadnieniem sięgają lat 40. XX wieku i dotyczyły zadań militarnych. Na MIT (Massachusetts Institute of Technology) stworzono Laboratorium Serwomechanizmów, aby rozwijać prototypowe systemy radarowe. Dało to pierwsze doświadczenia z graficzną interpretacją zjawisk matematycznych. Dzisiejsze punkty węzłowe geometrii tworzonej w systemie CAD, były niegdyś kropkami na radarze, które odzwierciedlały współrzędne wrogich jednostek.

W latach 60. Na MIT zespół Ivana Sutherlanda stworzył „Sketchpad” – pierwszy system CAD, który wykorzystywał pióro świetlne do tworzenia i edycji geometrii na ekranie monitora. Było to rewolucyjne narzędzie, które zmieniło współczesne podejście do tworzenia projektów i dokumentacji. Poniżej możemy zobaczyć prezentację tego systemu, dzięki materiałowi filmowemu z lat 60.

 

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2014 - ©2019 BIMV.PL

Skontaktuj się

Wyślij nam wiadomość, a my postaramy się na nią szybko odpowiedzieć. Możesz też zadzwonić na nr. 729675678

Wysyłanie
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account