Parametry betonu takie jak wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie mierzone są laboratoryjnie na podstawie normowych próbek i ściśle ustalonych metod. Aby „nauczyć” się jak czytać klasę betonu np. C30/37, musimy rozumieć co kryje się pod tymi liczbami.

Wytrzymałość na ściskanie betonu

Wytrzymałość na ściskanie mierzona jest na próbkach sześciennych o boku 150 mm lub walcowych o średnicy 150 mm i wysokości 300 mm. Badanie przeprowadzane jest po 28 dniach twardnienia (dojrzewania) betonu w ustandaryzowanych warunkach.

Wzór na wytrzymałość betonu

f_{c} = \frac{P_{n}}{A_{c}} \\


Gdzie P to przyłożona siła niszcząca a A powierzchnia do której jest ona przyłożona.

W nazewnictwie możecie spotkać tez rozróżnienie pomiędzy dwoma typami próbki.

f_{c, cyl}  - wytrzymałość\ dla\ próbki\ cylindrycznej \\
 f_{c, cube}  - wytrzymałość\ dla\ próbki\ sześciennej\\ 

Wytrzymałość próbki cylindrycznej jest zawsze mniejsza od wytrzymałości próbki sześciennej. Wyniki badań dla obu kształtów próbek zapisane są w klasie betonu np. C30/37 gdzie 30 to wytrzymałość w MPa próbki walcowej i odpowiednio 37MPa to wytrzymałość próbki sześciennej, oczywiście wykonanej z tego samego składu betonu.

Co ciekawe istnieją współczynniki pozwalające na przeliczania wytrzymałości próbek o innych wymiarach do tych standardowych. Np. dla sześcianu o boku 20cm wytrzymałość należy przemnożyć przez 1,05 a dla próbki 10cm przez 0,9. Na podstawie współczynników możemy wywnioskować że im większa jest próbka tym zakładana wytrzymałość jest mniejsza. Zjawisko to nazywane jest efektem skali, występujące przy materiałach o strukturze ziarnistej.

Zakłada się, że w objętości próbki rozmieszczone są defekty tzn. lokalne osłabienia struktury o różnych rozmiarach. Największy defekt zapoczątkowuje zniszczenie próbki. Zakładając, że defekty są rozłożone losowo, dochodzi się do wniosku że w dużej próbce prawdopodobieństwo natrafienia na odpowiednio duży defekt jest większe niż w próbce małej.

Michał Knauff , Obliczanie Konstrukcji Żelbetowych wg. Eurokodu , wydanie III poszerzone

Co ważne efekt skali zanika wraz ze znacznym wzrostem próbki, więc z dużym przybliżeniem możemy założyć że podane wymiary próbek odwzorowują wytrzymałość betonu w budynku, a w sytuacjach obliczeniowych z pomocą przychodzą różnego rodzaju współczynniki zapewniające bezpieczeństwo konstrukcji.

Sam proces ściskania próbek w laboratorium odbywa się w odpowiednio do tego przygotowanej prasie z podkładkami.

Oczywiście wytrzymałość zapisana w klasie betonu np. C30/37 nie jest określana na podstawie zgniecenia jednej próbki. Nie jest to nawet średnia wytrzymałość, którą otrzymalibyśmy z miażdżenia 'n’ próbek.

Jest to tzw. wytrzymałość charakterystyczna, która to jest mniejsza od wartości średniej.

f_{ck} < f_ {m}\\
m - jak\ z\ ang.\ mean\ czyli\ średnia 

Wytrzymałość charakterystyczna mówiąc w skrócie to wytrzymałość jaką przekroczy 95% badanych próbek. Analogicznie tylko 5% tej wartości nie osiągnie. Widzimy więc jak ostrożnie norma podchodzi do wszelkich wyników badań. W obliczeniach dochodzą jeszcze oczywiście różnego rodzaju współczynniki, ale o tym może w osobnym artykule…

Specified characteristic strength – czyli nasze fck.
Źródło: https://sarat212.wordpress.com/

Wytrzymałość na rozciąganie

f_{ct} = \frac{P_{n}}{A_{c}} \\



c’ – z ang. concrete czyli beton
t’ – jak tensile czyli rozciąganie.

Gdzie P to przyłożona siła niszcząca a A powierzchnia próbki.

Na marginesie warto dociekać angielskich odpowiedników skrótów używanych we wzorach, ułatwia to zapamiętywanie oznaczeń.

Beton intuicyjnie nie jest materiałem „rozciągliwym” więc parametr ten nie jest tak kluczowy jak wytrzymałość na ściskanie. Oczywiście zbrojenie umieszczane w betonie w wystarczającym stopniu kompensuje tę wadę.

Istnieje kilka sposobów na zbadanie wytrzymałości betonu na rozciąganie.

Rozciąganie osiowe

Metoda ta rzadko stosowana ze względu na wymaganą dużą precyzje w trakcie wykonywania badania. Siła musi być przyłożona idealnie w osi próbki a jej zniszczenie musi nastąpić w środku próbki (nie w miejscu mocowania).

Rozciąganie przy rozłupywaniu (metoda brazylijska)

W metodzie tej mierzy się siłę rozłupującą, którą następnie przemnażamy przez współczynnik 0,9 aby uzyskać siłę rozciągającą.

f_{ct} = 0.9 f_{ct,sp}

Zginanie beleczek

Oglądaj od 2:28
f_{ct, fl} = \frac{M_n}{W}= \frac{1}{3} \frac{6P_nl}{bh^2}

fl– z ang. flexural tensile strength (wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu (flex))

W we wzorze to wskaźnik wytrzymałości przekroju poprzecznego w tym wypadku prostokątnego.

Źródła: Grafika dotycząca wytrzymałości charakterystycznej https://sarat212.wordpress.com/ Michał Knauff , Obliczanie Konstrukcji Żelbetowych wg. Eurokodu , wydanie III poszerzone

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL