Oddzielenie faktów 4D od fikcji 4D

Czy symulacja 4D to rzeczywiście coś tak niebywale nowatorskiego, jak się to czasami próbuje ukazywać?

Realia branżowe mogą sugerować, że nawet 90% 4D w branży to rozwiązania wyłącznie pokazowe. Inżynierowie rzadko wdrażają 4D w sposób, który poprawia komunikację i efektywność na budowie. Można to uznać za swego rodzaju „BIMwashing”.

Symulacja 4D to najczęściej animacja mająca na celu zaimponowanie potencjalnemu klientowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie umniejszając wartości tej technologii, po prostu zwykle nie idzie to dalej.

Oczywiście możemy „show 4D” przekształcić w bardzo praktyczne i wartościowe narzędzie, zaimplementowane w metodykę BIM do rozwiązywania bardzo konkretnych problemów i o tym jest ten artykuł.

Koordynacja 3D a symulacja 4D

Koordynacja 3D pokazuje obiekty w ich ostatecznej pozycji montażowej. Symulacja 4D w BIM pokazuje obiekty i przestrzeń potrzebną podczas budowy.

Koordynacji 3D używamy w większości projektów, aby pomóc zwiększyć przewidywalność podczas budowy. Zazwyczaj geometrię pokazuje się wtedy tylko w jej ostatecznej, skonstruowanej do końca wersji. Chociaż jest to duży krok naprzód w kierunku poprawy komunikacji i planowania, nie uwzględnia on przestrzeni potrzebnej podczas budowy, co ogranicza możliwości przewidywania procesu budowy. Stąd zrodziła się potrzeba stworzenia technologii symulacji 4D.

Definicja symulacji 4D w BIM

Symulacja 4D to integracja harmonogramu, czyli czasu, z modelem budynku 3D. W ten sposób powstała nowoczesna forma wizualizacji procesu budowy.

Już nie trzeba ograniczać się do analizowania poziomych linii tradycyjnego wykresu Gantta lub skomplikowanego szeregu w modelu sieciowym. Symulacja 4D w BIM odgrywa rolę graficznego interfejsu gdzieś pomiędzy wykresem Gantta a modelem 3D. Elementy modelu wyświetlamy wtedy równocześnie z postępem czynności budowlanych w czasie. To pozwala na szybkie zrozumienie, do których obszarów modelu odnosi się harmonogram, a przede wszystkim ułatwia zaobserwowanie skali zmian w kontekście otoczenia.

Trzy rodzaje symulacji 4D w BIM

Model logistyczny budowy

Z technicznego punktu widzenia jest to rodzaj modelu 3D, który korzysta z osi czasu. Może on również stanowić wartość dodaną przy planowaniu jasnych obszarów roboczych, jak również w koordynacji składowania materiałów na placu budowy. Są to tematy, które zawsze porusza się z klientami, ale zazwyczaj nie poświęca się im wiele uwagi. W ten sposób adnotacje giną gdzieś w szczegółach dokumentacji. Podniesienie tych tematów w takiej formie znacznie poprawia ich świadomość i komunikację na linii klient – wykonawca.

Źródło: https://www.autodesk.com/autodesk-university/article/Practical-4D-Construction-Simulation-Using-Revit-and-Navisworks-2021

Animacja trasowania sprzętu

Animacja trasowania sprzętu jest zdecydowanie najbardziej wartościowym i powszechnym rodzajem symulacji 4D w BIM. Ma ona zastosowanie do opisywania wszystkiego, co porusza się po placu budowy. Ograniczenia, jakie posiada, sprowadzają się do tego, co można przewidzieć na temat rzeczywistych właściwości danych sprzętów oraz warunków na placu budowy.

Źródło: Źródło: https://www.autodesk.com/autodesk-university/article/Practical-4D-Construction-Simulation-Using-Revit-and-Navisworks-2021

Symulacja osi czasu projektu

Symulacja osi czasu projektu jest najbardziej rozpoznawalną i powszechną symulacją 4D. Jest to również podstawowy sposób traktowania symulacji 4D w BIM jako elementu marketingowego.

Do tej pory widzieliśmy ograniczone przykłady symulacji całego projektu jako narzędzia do planowania lub jako czegoś, z czym rzeczywisty harmonogram może być mierzony. Prawdziwą wartość można uzyskać z tego typu wizualizacji, jeśli weźmie się pod uwagę inne rodzaje 4D, które wymieniłem powyżej (logistyka na placu budowy i trasowanie sprzętu) oraz dodanie geometrii w celu wizualnego śledzenia zadań lub wymagań dotyczących gotowości placu budowy, które nie mogą być łatwo przekazane w modelu budynku 3D.

Korzyści

  • 4D jest zarówno narzędziem wizualizacyjnym, jak i komunikacyjnym, dającym możliwość inwestorowi zrozumienia projektu bez konieczności analizy niejednokrotnie skomplikowanych planów.
  • 4D w BIM pozwala na rozwiązanie potencjalnych problemów na budowie jeszcze przed jej rozpoczęciem. Symulację 4D można połączyć z procesem wykrywania kolizji.
  • Warunki panujące na placu budowy nieustannie się zmieniają. Dzięki symulacji 4D możemy zatrzymać się w danym punkcie w czasie (teraźniejszym bądź przyszłym). Ułatwi to nam podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących np. komunikacji, zagospodarowania przestrzeni, bezpieczeństwa.
  • 4D umożliwia porównanie na bieżąco stanu faktycznego ze stanem przewidzianym w harmonogramie w formie dużo bardziej czytelnej. Pozwala na szybsze wyciągnięcie wniosków dotyczących np. niedociągnięć na etapie projektowania harmonogramu. Takie porównanie może również być wykorzystane przy tworzeniu dokumentacji powykonawczej.
  • Symulacja 4D w BIM umożliwia dużo szybsze „nauczenie” się budynku przez wykonawcę i zrozumienie zadania, jakie zostaje przed nim postawione.
  • 4D ułatwia projektowanie strategii realizacji inwestycji.

Już teraz chciałbym zaprosić cię do zapisania się do newslettera, jeżeli tworzone przez nas treści są dla Ciebie wartościowe.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą naszych kursów: 

Koniecznie śledź również naszą aktywność na blogu.

Na bieżąco aktualizujemy bazę kursów tak, by odpowiadać na potrzeby rynku oraz naszych kursantów. Jeśli nasza oferta nie odpowiada na twoje potrzeby – skontaktuj się z nami, a my spróbujemy jak najszybciej stworzyć dla ciebie kurs o interesującej cię tematyce.

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL