Każdy z nas był kiedyś uczniem. Nie pamiętam jednak aby ktokolwiek czy to na studiach czy w szkole powiedział mi „jak się uczyć”. Na to pytanie postaram się odpowiedzieć bazując na 6 strategiach popartych badaniami.

1. Rozłóż naukę w czasie

Wydaje się oczywiste. Ale ile razy odkładaliśmy naukę na dzień przed egzaminem….

10 godzin nauki rozłożone na 5 dni > 5 godzin dziennie przez 2 dni >> 10 godzin jednego dnia.

Jeżeli masz problem z systematycznością, postaraj się rozpisać harmonogram. Wydaje się że to strata czasu, ale planowanie nauki jest nie mniej ważne od samego zakuwania.

Jeżeli przygotowujesz się do kilku egzaminów na raz, lepiej i przyjemniej będzie każdemu tematowi poświęcić 30 min dziennie niż siedzieć nad tą samą książką od świtu do nocy.

Powinieneś też przeglądać materiał po zakończeniu każdej lekcji, ale nie od razu, minimalna przerwa powinna wynosić 30 min. Podczas powtórki, notuj rzeczy które zapomniałeś. Przy następnej rundzie będziesz mógł skupić się tylko na tym czego jeszcze nie wiesz…

2. Ćwicz pamięć

Czynnikiem ograniczającym pamięć długotrwałą nie jest jej pojemność (retention) ale pamięć (recall – inaczej przypominanie sobie, umiejętność odtwarzania informacji). „Recall” będzie się poprawiać wraz z praktyką.

Recall będzie działać lepiej jeśli w trakcie nauki będziemy wykonywać czynności podobne do egzaminu. Np. pisanie notatek pomoże Ci w testach wielokrotnego wyboru, ale nie do końca sprawdzi się przy egzaminach praktycznych.

Jednym ze sposobów na poprawę umiejętności „odtwarzania”, jest rozwiązywanie zadań 2 razy. Za pierwszym razem zupełnie z pamięci bez notatek. Porównaj swoją pracę z kluczem odpowiedzi. Potem rozwiąż to zadanie drugi raz wykorzystując wszystkie dostępne zasoby. Różnica pomiędzy dwoma pracami pokaże Ci luki w twojej wiedzy.

Inną metodą na poprawę pamięci jest korzystanie z fiszek tzw. flash cards.

3. Przeplataj materiał

Lepiej jest przeplatać tematy, których się uczysz. Badania pokazują że lepiej uczyć się w kolejności mieszanej przykładowo ucząc się tematu A, B, i C

A-B-C-B-A-C > A-B-C-A-B-C > A-A-B-B-C-C

Mieszanie tematów wyzwala tworzenie się nowych połączeń między , co pomaga w zapamiętywaniu.

Ile czasu spędzać na jednym temacie? Oczywiście zależy, około 10-30min zajmie nam wejście na poziom maksymalnej koncentracji tzw. „flow”, później obserwuj kiedy nastapi spadek skupienia. Jest to moment aby zmienić temat.

Na początku przeplatanie będzie sprawiać Ci trudność, ale oznacza to że metoda działa. Jeśli robisz testy czy korzystasz z fiszek, powinieneś zauważyć efekty już po kilku dniach.

nauka efektywna

4. Mów do siebie

Tłumaczenie samemu sobie z perspektywy nauczyciel -> uczeń pomoże Ci lepiej zrozumieć temat i zapamiętać.

Np. w trakcie testu wielokrotnego wyboru udziel nie tylko odpowiedzi ale też postaraj się uzasadnić dlaczego akurat ta odpowiedź jest poprawna, lub dlaczego pozostałe odpowiedzi są fałszywe.

Spróbuj też opowiedzieć sobie jak dany temat jest podobny do innego który jest już Ci znany.

Mówienie do siebie może wydawać się dziwne, ale badania potwierdzają że osoby które stosowały tą metodę osiągnęły lepsze wyniki.

5. Przykłady

Gdy uczysz się czegoś abstrakcyjnego lub zupełnie nowego, szukaj przykładów (jednego lub więcej) zastosowania wiedzy, które pomogą Ci zrozumieć dany temat.

Jedną z metod tej strategii jest ADEPT:

Analogy – podaj analogie
Diagram – narysuj diagram
Example – ang. przykład
Plain language – opisz to w języku potocznym
Technical details – podaj techniczne szczegóły

Jeżeli uczysz się w grupie, warto porównać i wymieniać między sobą przykłady i sprawdzać czy są one zgodne.

Inną metodą jest nauka przez kontrast. Czyli pokazanie czego się NIE nauczymy, jakiego problemu NIE rozwiążemy.

Przykładowo pokazując dzieciom jak upraszczać ułamki, warto podać przykład, że 5/7 nie da się uprościć, aby uniknąć niepotrzebnych frustracji i szukania na siłę rozwiązanie, którego nie ma.

6. Kodowanie dualne

Łącz wyrazy i obrazy ze sobą. Inne części mózgu aktywują sie przy obrazach a inne przy tekście. Jeśli więc uzupełniające się informacje są przekazywane przez oba kanały będą się one wzmacniać.

UWAGA, miecz ten ma dwa końce! Nauka jest mniej efektywna gdy ta sama informacja jest równocześnie pokazywana na rysunku i na tekście! Oba obszary mózgu zaczynają w tym scenariuszu ze sobą rywalizować.

Jeżeli jesteś wykładowcą zachęcam do przejrzenia swoich prezentacji… Reguła ta jest nagminnie łamana na wszystkich uczelniach, gdzie jesteśmy zalewani treścią z różnych stron.

Niestety ich też nikt nie nauczył jak przekazywać wiedzę, co osobiście uważam za bardzo duży błąd (lub ignorancje).

Przykładem praktycznym wykorzystania tej strategii jest rysowanie wykresów, map myśli, czy też własnego kodowania obrazkowego w notatkach np. zastępując pewną powtarzalną frazę symbolem.


Na koniec polecam Ci pobrać darmowy PDF / Infografikę ze strategiami nauki, który możesz powiesić sobie nad biurkiem, aby o nich pamiętać i wracać.

strategie nauki skutczenej

Źródło: Teaching Tech Together http://teachtogether.tech/

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©2022 BIMV.PL

 
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Załóż konto