Każdy początkujący użytkownik programu Inventor potrzebuje wielu godzin praktyki. Przy projektowaniu w oprogramowaniu Autodesk Inventor można popełnić wiele błędów, które najczęściej marnują sporo czasu i nerwów użytkownika. Sprawdź listę 6 skutecznych wskazówek, które pomogą Tobie rozwiązać najczęstsze błędy popełniane w programie Inventor.

1. Skoreluj szkic z miejscem zerowym układu współrzędnych Inventor

Podstawowym problemem początkujących użytkowników programu Inventor jest szkicowanie w dowolnym miejscu w polu graficznym oprogramowania.

Taki szkic może być z łatwością przesuwany, a nawet uszkodzony, jeśli nie jest związany z punktem zerowym układu współrzędnych.  

Ten błąd również dostarcza kolejnych problemów w przypadku używania dalszych operacji, przykładowo gdy chcemy skorzystać z lustra, a podstawowe płaszczyzny (np. XY ) nie przechodzą w odpowiedni sposób przez element.

Należy zawsze skorelować szkic z miejscem zerowym układu współrzędnych, mając także na uwadze kolejne operacje, które będą wykonywane.

2. Pamiętaj o komunikacie: ,,W pełni związany’’

Od początku pracy w oprogramowaniu Autodesk Inventor warto zwracać uwagę na pasek komunikatów pod szkicem. W prawym dolnym rogu wyświetlane jest położenie kursora oraz informacja o ilości wiązań, które są potrzebne do unieruchamiania szkicu.

W swojej pracy należy dążyć do komunikatu: „W pełni związany”. Taki komunikat oznacza, że naszkicowana geometria ma odebrane wszystkie stopnie swobody i nie może być przez przypadek edytowana przez przesunięcie kursorem.

inventor w pełni związany

3. Stwórz nowy projekt – organizuj pliki Inventor na komputerze

Gdy zaczynamy konstruowanie nowego urządzenia, należy rozpocząć nowy projekt, który organizuje pliki na dysku komputera. Warto zastosować tę zasadę, która wykluczy „wymieszanie się” różnych części czy rysunków.

Dodatkowo mamy kontrolę nad zapisem części normowych, co ułatwi późniejsze przenoszenie całego projektu w programie Inventor.  

inventor nowy projekt

4. Dodaj pierwszą część do zespołu w odpowiednim miejscu

Podczas wstawiania pierwszej części do zespołu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „Umieść unieruchomiony w początku”.

Dzięki temu układ współrzędnych zespołu zostanie skorelowany z układem wstawianej części. W ten sposób część nie zostanie wstawiona przypadkowo, lecz od razu będziemy mieli porządek w nowym podzespole.

inventor wstawienie pierwszej części

5. Pamiętaj o tolerancji wymiarowych w szkicu

Warto zawierać wszystkie informacje związane z konstrukcją w pliku modelu, dzięki czemu projekt jest lepszej jakości. Możemy uniknąć pewnych błędów związanych z pasowaniem części i tolerancjami wymiarowymi. Dodatkowo ten sposób przyspieszy późniejsze wymiarowanie rysunków.

inventor ustawienia tolerancji

inventor ustawienia dokładności

inventor ustawienie wymiarów

6. Korzystaj z funkcji ,,Pobierz opisy z modelu’’.

Program Inventor posiada ważną funkcję „Pobierz opisy z modelu”. Może ona bardzo przyspieszyć tworzenie dokumentacji części. Jeśli mamy odpowiednio przygotowany model z naniesionymi tolerancjami wystarczy kilka kliknięć, aby dodać wszystkie wymiary. Ta funkcja odpowiednio wykorzystywana może wyeliminować błędy związane z brakującymi wymiarami.

Jeżeli chcesz dokładnie poznać zasady pracy programu to zapraszam Cię na mój certyfikowany kurs online Inventor od podstaw

Michał Nowakowski

konstruktor

Z wykształcenia mgr. inż. Mechanika i budowa maszyn – specjalizacja: maszyny i urządzenia przemysłowe. Konstruktor urządzeń ciśnieniowych.
Odkąd pierwszy raz zetknąłem się z oprogramowaniem CAD wiedziałem, że stanie się moją pasją. Kilka lat później utworzyłem kanał na YouTube poświęcony oprogramowaniu Autodesk Inventor, który rozwinął moje umiejętności i dzięki któremu rozpocząłem współpracę z BIMv. Zdobyta wiedza opierają się na doświadczeniu i praktyce w zawodzie inżyniera. Obecnie prowadzę firmę Nowakowski Engineering.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL