Jeśli zdecydujesz się studiować architekturę, musisz wybrać odpowiednią uczelnię. Studiowanie architektury to podróż intelektualna przygotowująca studentów do pełnienia zawodu nie tylko od strony technicznej, ale również twórczej. Na studiach architektonicznych nie będziesz po prostu projektować budynków. Chodzi o zgłębianie idei, które kształtują nasz współczesny świat. Na przykład takich, jak różne kultury wykorzystują przestrzeń lub jakie wartości składają się na idealne społeczeństwo.

Architektura – gdzie studiować?

Dlatego, wybierając swoją uczelnię, warto zwrócić uwagę, czy atmosfera w niej panująca – poza oczywistą kwestią, że przygotowuje technicznie do pełnienia zawodu architekta – sprzyja rozwijaniu w sobie zdolności wizjonerskich, myślenia poza schematem, kreatywnego rozwiązywania nowych problemów, których będą nastręczać zmieniające się dynamicznie warunki środowiskowe, klimatyczne, ekonomiczne itd.

Jak to ocenić? Jakich kryteriów użyć? Na początek warto zapoznać się z biografami najważniejszych polskich architektów. Na jakich politechnikach studiowali? Jak przebiegała ich ścieżka edukacji? Z pewnością pomógłby w tym wskaźnik losów absolwentów, który prowadzi większość uczelni. Czasami dostęp do takowych informacji z poziomu strony uniwersytetu jest ograniczony bądź utrudniony. Zawsze wtedy można poszukać interesujących nas danych w raportach i badaniach przeprowadzanych przez niezależne od uczelni instytucje.

Druga kwestia to konkursy i koła naukowe, czyli, ogólnie rzecz ujmując, wskaźnik potencjału akademickiego. Czy na danej uczelni oddolnie zrzeszają się studenci? Jeśli tak, czy tworzą grupowe projekty i inicjatywy? Czy istnieją jakieś programy lub stypendia, które honorują tych najzdolniejszych i najbardziej pracowitych? Jest to o tyle istotne, że otwiera całe spektrum możliwości osobom mającym konkretne zainteresowania i/lub wizję swojej kariery.

Ostatni czynnik ważny dla przyszłego studenta architektury to umiędzynarodowienie. Współcześnie znajomość języka angielskiego, a także możliwość odbycia wymiany studenckiej lub praktyk zagranicznych jest niezwykle ważna. Szczególnie w branży tak mocno ukierunkowanej na wymianę ponadnarodowych doświadczeń, jak architektura. Politechniki mające do zaoferowania więcej współprac międzynarodowych mogą być szczególne atrakcyjne dla przyszłych architektów zorientowanych niekoniecznie tylko na lokalne rynki.  

Poniżej ranking 10 najlepszych polskich politechnik w roku 2021 według magazynu „Perspektywy”. Pod uwagę wzięte zostały wszystkie opisane powyżej czynniki, a także wiele innych, których tutaj nie poruszaliśmy, takich jak prestiż uczelni, progi przyjęć, akredytacje, arbitralna ocena kadry akademickiej czy ilość cytowań.

Politechnika Warszawska

PW od wielu lat edukuje przyszłościowych inżynierów, którzy z wprawą posługują się zdobytymi umiejętnościami  i wiedzą w firmach cieszących się ogólnopolskim i światowym uznaniem.  Politechnika dysponuje aż dwudziestoma wydziałami, które kształcą studentów na rozmaitych kierunkach studiów.

Wydział Architektury PW został założony ponad sto lat temu przez twórców międzywojennej architektury. Zaliczają się do nich m.in. Romuald Gutt, Bohdan Lachert, Zdzisław Mączeński, Szymon Sykurs czy Bohdan Pniewski i sam w sobie stanowi perłę polskiej architektury. W rankingach od wielu lat PW nie schodzi z podium top 3 najlepszych polskich politechnik. Jest marką samą w sobie i najważniejszym ośrodkiem akademickim w Polsce skupiającym wokół siebie architektów.

wydzial architektury politechniki warszawskiej
Źródło: https://www.arch.pw.edu.pl/

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

 AGH jest jednym z najnowocześniejszych polskich uniwersytetów, który aktywnie uczestniczy w budowaniu społeczeństwa opartego na wiedzy oraz w tworzeniu innowacyjnych technologii. Uczelnia ma ugruntowaną pozycję w kraju i coraz mocniejszą za granicą.

Na AGH nie ma kierunku „architektura”, są natomiast kierunki pokrewne. Dobrze sprawdzą się one u osób zainteresowanych jakimś konkretnym obszarem badań architektury i urbanistyki. Warto przejrzeć ich jedną z najbogatszych i najbardziej innowacyjnych ofert kierunków studiów, które otwierają możliwości w zdobyciu trudno dostępnej wiedzy z wąskich specjalizacji.

Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska powstała tuż po wojnie, w 1945 r.

Jak piszą na swojej stronie, najbliższe im wartości to te związane ze zrównoważonym rozwojem, współdziałaniem opartym na akademickich, gospodarczych i społecznych partnerstwach, a także elastyczność w sposobie dostosowywania się uczelni i funkcjonowania kadr do potrzeb rynku.

Jest to niezwykle ważne z perspektywy nie tylko komfortu studiowania, ale również przyuczania się do pełnienia roli odpowiedzialnej społecznie, jaką jest projektowanie przestrzeni publicznej.

Gmach uczelni, nazywany jest przez studentów i mieszkańców 'wrocławskim Hogwartem’. Niedawno został wyremontowany, a efekt jest niesamowity, szczególnie w połączeniu z otaczającą go zielenią.

Więcej o remoncie można poczytać tutaj: https://www.whitemad.pl

wydział architektury politechniki wrocławskiej
Źródło: whitemad.pl

Politechnika Poznańska

PP to uczelnia stawiająca na umiędzynarodowienie i innowacyjność. Politechnika Poznańska jako pierwsza polska uczelnia techniczna została członkiem stowarzyszenia CESAER – organizacji skupiającej najlepsze uczelnie techniczne w Europie. Uczelnia również jest członkiem programu Socrates-Erasmus, który promuje europejski wymiar studiów wyższych przez wymianę studentów między uczelniami w całej Europie. W 2020 roku uczelnia została także liderem Uniwersytetu Europejskiego EUNICE, jako jedyna uczelnia z Polski, jest liderem tego typu projektu.

Niedawno zakończyła się tez budowa nowego gmachu wydziału. Nauka w takim budynku w nowoczesnych salach wykładowych na pewno sprawi przyjemność osobom wrażliwym na piękno architektury.

Więcej o nowym gmachu można przeczytać tutaj:

https://architektura.muratorplus.pl/

wydział architektury politechnik poznańskiej
Źródło: architektura.muratorplus.pl

Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska to jedna z najlepszych w Polsce uczelni badawczych. To tu powstały wynalazki wykorzystywane w Polsce i na świecie. Mowa chociażby o komunikacji za pomocą oczu, ekologicznym leku na osteoporozę, biodegradowalnych tworzywach i wielu innych.

Politechnika Gdańska znajduje się również w gronie 8 polskich uczelni sklasyfikowanych w prestiżowym Rankingu Szanghajskim.

W 2017 roku Komisja Europejska przyznała PG prawo do posługiwania się prestiżowym logo HR Excellence in Research. PG została w ten sposób uznana za instytucję stwarzającą jedne z najlepszych warunków pracy i rozwoju dla badaczy w Europie.

Podsumowując dwoma słowami: innowacyjność i prestiż.

wydział architektury politechniki gdańskiej
Źródło: https://pl.wikipedia.org/

Politechnika Śląska

PŚ jako jedyna uczelnia na Śląsku znalazła się w prestiżowym gronie 10 polskich uczelni badawczych.

Uczelnia chwali się, że absolwenci nierzadko zajmują stanowiska kierownicze, dyrektorskie oraz wysokie pozycje w korporacjach przemysłowych, szczególnie w regionie południa Polski, czego dowodzą liczne rankingi prowadzane przez niezależne ośrodki badawcze.  Według dziennika „Rzeczpospolita” gliwicka uczelnia od lat znajduje się tuż pod podium w rankingu najlepszych uczelni w kraju pod względem kształcenia przyszłych prezesów.

wydział architektury politechniki śląskiej
Źródło: https://2pos.pl/

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka jest również jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce i jednocześnie jedyną politechniką w regionie łódzkim. Ponad 75-letnia tradycja kształcenia kadr inżynierskich kraju, wytrwała praca nad poprawą polskiej myśli naukowo-technicznej oraz nowoczesność i otwartość na zmiany – to największe atuty PŁ. W rankingu szkół wyższych 2021 magazynu „Perspektywy” Politechnika Łódzka zajęła piąte miejsce, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że nie jest to jeden z największych ośrodków akademickich. Została również laureatem konkursu na „najbardziej innowacyjną i kreatywną uczelnię w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych 2014”.

wydział architektury politechnika łódzka
Źródło: https://p.lodz.pl/arch/pl/jubileusz-studentow-architektury-pl

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, ośrodki naukowe na całym świecie muszą się dostosowywać do dynamicznie zmieniających się warunków współczesnego świata. Tylko dzięki temu będą w stanie kształcić wybitnych w swej dziedzinie absolwentów.

W ostatnich latach w ofercie uczelni pojawiło się wiele nowych kierunków studiów, których wprowadzenie nie tylko koresponduje z potrzebami rynku, ale jest też wyraźnym ustosunkowaniem się do ważnych kwestii społecznych. Tak jest np. w przypadku kierunku „inżynieria czystego powietrza”, którego absolwenci zmierzą się z problemem jakości powietrza w Małopolsce. Z kolei uruchomienie studiów prowadzonych częściowo w języku ukraińskim na kierunkach budownictwo i transport, jest odpowiedzią na potrzeby zniszczonego wojną kraju naszych sąsiadów.

PK to świetne miejsce dla osób, które chcą rozwiązywać konkretne problemy i są zaangażowane społecznie i zastanawiają się, gdzie studiować architekturę, by ten cel osiągnąć.

wydzial architektury politechniki kakowsiej
Źródło: pk.edu.pl

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

PJATK jest jedną z najlepszych prywatnych uczelni w Polsce. Od lat kształci specjalistów w obszarze informatyki, zarządzania, kulturoznawstwa, architektury (ale tylko wnętrz!), sztuki oraz projektowania graficznego. PJATK zajmuje czołowe pozycje w prestiżowych rankingach i wyróżniana jest zarówno przez studentów, wykładowców, jak i media. Absolwenci Polsko-Japońskiej należą do najlepiej zarabiających absolwentów uczelni wyższych.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych zwraca uwagę na dostosowywanie programów kształcenia do dynamicznie rozwijającego się rynku pracy. Współpracuje także z największymi polskimi i zagranicznymi firmami z branży informatycznej, technologicznej, telekomunikacyjnej, finansowej i medialnej. Przez cały tok studiów uczelnia zapewnia intensywną naukę języka angielskiego i fakultatywnie japońskiego (do wyboru są również inne języki).

To świetna propozycja dla osób, które widzą swoją przyszłość w międzynarodowych korporacjach i biznesie.

Podsumowanie

Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany, co studiować, a może po prostu chcesz zmienić swój obecny kierunek, rozważ architekturę. Może się wydawać, że to marzenie niemożliwe do zrealizowania, ale to nieprawda. Istnieje tyle architektonicznych specjalności, że osoby o naprawdę różnych predyspozycjach i zainteresowaniach odnajdą się jako specjaliści z tej dziedziny.

Nie zapomnij zajrzeć do bazy naszych kursów, których twórcy to osoby z wykształceniem wyższym technicznym, często także certyfikowane w obrębie swojej specjalności, którzy odpowiednio przygotują Cię do wykonywania pracy w zawodzie inżyniera, architekta czy designera, uzupełniając wiedzę teoretyczną zdobytą na uczelni.

BIMV e-learning

Swoją działalność rozpoczęliśmy w 2016 roku. Od tego czasu nieustannie poszerzamy bazę kursów i promujemy nauczanie zdalne. Do naszej społeczności przynależą inżynierowie oraz studenci zarówno z Polski i zagranicy, jak i właściciele firm.

Kształcenie się oraz podnoszenie swoich kompetencji są ważnymi elementami rozwoju zawodowego nie tylko na początkowym etapie drogi zawodowej, ale również w jej zaawansowanym stadium. Nasze szkolenia mają na celu doskonalenie i uzupełnianie kwalifikacji pracowników chcących zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku inżynierów. Znajdziesz u nas specjalistyczne szkolenia dotyczące zagadnień branżowych niedostępne nigdzie indziej.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL