Fazowanie w programie AutoCAD pozwala nam na tworzenie 'ścięć’ w narożu. Nie należy mylić tej komendy z opcją zaokrąglij, która jak sama nazwa wskazuje opiera się na kształcie koła. Tutaj mamy do czynienia z linią o zadanym kącie. W tym wpisie skupimy się na dwóch metodach fazowania.

AutoCAD Fazowanie za pomocą kąta

Faza to tak na prawdę trójkąt prostokątny który musisz zdefiniować. W tym wypadku wystarczy że podamy długość przyprostokątnej + kąt przeciwprostokątnej. Ostatni bok trójkąta zostanie wydedukowany sam.

Narzędzie fazowania znajdziesz w zakładce Narzędzia główne lub wywołasz je skrótem FA

fazowanie autocad

Na poniższym video pokaże jak utworzyć fazę Odległość 120 + kąt 30 stopni

fazowanie kątowe autocad
Fazowanie metodą kąt

Krok po kroku:

  1. Wywołaj komendę FA
  2. Wybierz M i wskaż metodę Kąt
  3. Wskaż pierwszą linię
  4. Wybierz T aby edytować wartości (jeśli tego nie zrobisz AutoCAD zapamiętuje ostatnio wprowadzone). Wprowadź odległość oraz kąt. Odległość odnosi się do wskazanej przez nas pierwszej linii.

AutoCAD fazowanie przez odległość

Tym razem wskażemy długość obu przyprostokątnych trójkąta fazującego. Kąt zostanie wydedukowany.

Krok po kroku:

  1. Wywołaj komendę FA
  2. Wybierz M i wskaż metodę Odległość
  3. Wybierz F i zdefiniuj odległość 1 i odległość 2
  4. Wskaż w odpowiedniej kolejności linie.

Fazowanie metodą odległość.

AutoCAD Fazowanie polilinii

Fazować możemy też wszystkie narożniki polilinii jednocześnie. Wystarczy z opcji wskazać P i wskazać polilinie. Tutaj również możemy wybrać metodę (jedną z dwóch opisanych wyżej), oraz edytować jej wartości. Wskazanie polilinii jest już ostatnim krokiem, upewnij się więc że podane przez ciebie wartości są poprawne.

Fazowanie polilinii AutoCAD

Inne opcje fazowania

Pozostałe opcje fazowania to możliwość fazowania z lub bez ucinania (U). Bez ucinania pozwala na zachowanie linii narożnika.

Fazowanie bez ucinania linii w AutoCAD

BIMV e-learning

Swoją działalność rozpoczęliśmy w 2016 roku. Od tego czasu nieustannie poszerzamy bazę kursów i promujemy nauczanie zdalne. Do naszej społeczności przynależą inżynierowie oraz studenci zarówno z Polski i zagranicy, jak i właściciele firm.

Kształcenie się oraz podnoszenie swoich kompetencji są ważnymi elementami rozwoju zawodowego nie tylko na początkowym etapie drogi zawodowej, ale również w jej zaawansowanym stadium. Nasze szkolenia mają na celu doskonalenie i uzupełnianie kwalifikacji pracowników chcących zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku inżynierów. Znajdziesz u nas specjalistyczne szkolenia dotyczące zagadnień branżowych niedostępne nigdzie indziej.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©2022 BIMV.PL

 
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Załóż konto