Nie trzeba wychodzić z domu, tracić czasu i pieniędzy na dojazdy, można się uczyć w dowolnym momencie, z dowolnego miejsca na świecie, a w przypadku kursów wideo nie jest nawet potrzebny dostęp do internetu. W czym jeszcze kursy online są lepsze od stacjonarnych?

Jeszcze kilka lat temu zdalna edukacja kojarzyła się przede wszystkim z kursami językowymi prowadzonymi w trybie korespondencyjnym. Mało kto w nie wierzył, niektórzy próbowali, ale to jednak szkolenia stacjonarne, jako tradycyjna forma nauki, cieszyły się większym zainteresowaniem. Obecnie, gdy nawet szkoły i uczelnie wyższe mają za sobą miesiące zajęć online, nikt już nie wątpi. Taki model nauczania ma sens, a nawet przynosi pożądane efekty. Podczas lockdownu na tryb zdalny musiały nawet przejść różnego rodzaju prywatne szkoły, które wcześniej nie miały w ofercie takiej możliwości i uczyły wyłącznie stacjonarnie.

Mocnym argumentem “za” są też dane światowe. Zgodnie z prognozami Global Online Education Market na lata 2018-2023 Ameryka Północna i region Azji i Pacyfiku przodujące w branży szkoleń online i osiągną w tym sektorze roczny wzrost na poziomie 10,26%. Chodzi o wartość rynkową przekraczającą 286 miliardów dolarów w 2023.

Źródło: www.iberdrola.com/PWC

Z kolei według raportu „Cyfrowa ewolucja kariery” aż o 162% wzrosło w czasie pandemii globalne wykorzystanie webinariów do celów szkoleniowych. To dane, które za firmą ON24 przywołuje Pracuj.pl. 

Co ciekawe, zdalne zajęcia edukacyjne wcześniej pojawiały się raczej w kontekście uczniów i studentów, obecnie są to także szkolenia zawodowe, dzięki którym pracownicy mogą podnosić swoje kwalifikacje. Jest to coraz powszechniejsze zjawisko również w przypadku osób z mniejszych miejscowości, które nie mają na swoim terenie stacjonarnych firm szkoleniowych i były dotąd pozbawione takiej możliwości.

Być może wciąż jeszcze nie masz zaufania do e-learningu i zastanawiasz się, czy nie lepiej wybrać szkolenie stacjonarne? W tym wpisie postaram się wymienić podstawowe zalety nauki online. Zachęcam do zostawienia komentarza poniżej i podzielenia się swoim doświadczeniem.

1. Nie musisz wychodzić z domu

Jedni nazwą to lenistwem, drudzy wygodą, ale przede wszystkim jest to bez wątpienia rozwiązanie praktyczne i efektywne. Może zrozumiesz mnie lepiej, gdy będziesz musiał dojechać na 8.00 rano na drugi koniec miasta, wziąć udział w szkoleniu stacjonarnym, a potem przebijając się przez korki dojechać do pracy. I tak każdego ranka przez kilka tygodni, albo nawet miesięcy.

E-learning pozwala na udział w szkoleniu siedząc przed biurkiem, w swoim pokoju, w miejscu, w którym Twój mózg przyzwyczajony jest do nauki i koncentracji. Dodatkowo pracujesz na własnym, znanym Ci sprzęcie i nie musisz denerwować się, że coś nie działa tak jak zwykle. Poza tym kto powiedział, że nauka nie może być przyjemnością?

Coraz częściej można się w ten sposób szkolić nawet w miejscu pracy, ponieważ niejeden szef już dawno zrozumiał, że w czasie niedoboru specjalistów na rynku pracy, to świetny sposób na wzmocnienie swoich kadr.

2. Własne tempo

Kursy online pozwalają Ci dostosować tempo nauki do własnych możliwości. Jeśli chodzi o kursy wideo, mają one dodatkową zaletę. Możesz oglądać po jednej lekcji dziennie, możesz ukończyć cały kurs w jeden dzień. Wszystko zależy od tego, jak chcesz się uczyć i jakimi zasobami czasowymi dysponujesz. Możesz to robić o każdej porze dnia i nocy, to Ty decydujesz! Dodatkowo szybkość nauki możesz regulować poprzez zatrzymywanie, cofanie czy ponowne odtwarzanie nagrania wideo.

Na kursie stacjonarnym ciężko jest osiągnąć takie rezultaty i czasem możesz nie mieć możliwości, albo najzwyczajniej w świecie wstydzić się poprosić trenera o powtórzenie po raz 3 tego samego zagadnienia. Tutaj wystarczy jedno kliknięcie myszki. Naukę możesz dzielić na odsłuchiwanie nagrań i robienie notatek, a dopiero później na pracę własną. Jest to szczególnie przydatne przy nauce oprogramowania. Jeżeli byłby to kurs z umiejętności miękkich, jak np. komunikacja czy zarządzanie, gdzie interakcja w grupie jest niezbędna, to zdecydowanie lepszy jest kurs stacjonarny, choć obecne możliwości techniczne i np. wideo calle również i tutaj są bardzo pomocne.

W przypadku software, nie ma innej ścieżki niż samodzielne klikanie i powtarzanie czynności na ekranie. Proces uczenia staje się wtedy uporządkowany i mniej chaotyczny niż w przypadku, gdy musisz nadążyć za tym co dzieje się na ekranie rzutnika trenera i Twojego monitora.

Na platformie BIMV odtwarzacze wideo wyposażone są w przycisk wygodnego przewijania materiału filmowego, czy też przyśpieszania, bądź spowalniania szybkości odtwarzania. Możesz więc jeszcze precyzyjniej dopasować tempo nauki.

3. Czas

Być może niektórzy będą kalkulować czas szkolenia stacjonarnego vs długość nagrania kursu, chciałbym udowodnić, że takie porównanie nie do końca ma sens. Już tłumaczę, dlaczego. 

Na szkoleniu stacjonarnym jest zazwyczaj około 10 uczniów i jeden trener, co już na wstępie dzieli dostępny czas na kursantów. Po drugie w czas szkolenia stacjonarnego wliczona jest również praca własna, kiedy to kursanci pracują pod okiem trenera oraz przerwy. Po trzecie podczas szkolenia trener niejednokrotnie musi powtarzać pewne zagadnienia tak, aby wszyscy kursanci równomiernie nadążali za materiałem. Jak jest to rozwiązane przy kursie online ? 

Na kursach BIMV masz bezpośredni kontakt z trenerem, któremu możesz zadawać pytania i nie musisz walczyć o jego uwagę. U nas bez obaw możesz zadać każde, nawet najprostsze pytanie, na które chętnie odpowie. Do dyspozycji masz:

  • forum kursu
  • komentarze pod lekcjami
  • i tak naprawdę nieograniczony czas

Swoje pytanie zadajesz w dowolnym momencie, a trener odpowiada na nie wtedy, gdy ma czas dla Ciebie i może Ci poświęcić całą swoją uwagę.

Do niektórych kursów załączony jest e-book z dołączonymi zestawami ćwiczeń, które możesz już samodzielnie wykonać. Szkolenia online to tak naprawdę skoncentrowana wiedza. Nasze kursy poddane są postprodukcji, która sprawia, że wszelkie zbędne zdania czy przerwy są usunięte.

Co ważne, kursy online są często nielimitowane czasowo, jeśli chodzi o dostęp do materiałów, kurs stacjonarny to limitowany czas i jeśli czegoś “nie załapiesz” czasami trudno jest się do tego cofnąć. Patrząc na to z tej perspektywy, kursy online >> kursy stacjonarne.

4. Cena

Kursy online są zazwyczaj dużo tańsze od kursów stacjonarnych. Jeśli nie studiujesz i nie masz szans na zniżkę studencką, kurs online może być najlepszym rozwiązaniem. Kursy stacjonarne są droższe ze względu na większe koszty, które musi ponieść organizator szkolenia jak np. koszt wynajęcia sali szkoleniowej.

Kurs online umożliwia Ci otrzymanie tej samej wiedzy za dużo mniejsze pieniądze. Dodaj do tego wspomniane już na wstępie dojazdy, wydatki na paliwo, bilety, opłaty za parkowanie, a w przypadku kursantów z większych miast również zszargane w czasie stania w korkach nerwy – bilans wychodzi na plus.

5. Wartość kursu w oczach pracodawcy

Oczywiście jednym z częstszych motywatorów zapisów na szkolenia jest wyróżnienie się na rynku pracy. Istnieje przekonanie, że kurs online w oczach pracodawcy wyda się mniej poważny od stacjonarnego. Czy jednak jest to prawda?

Często certyfikat ukończenia kursu online nie różni się niczym od tych wystawianych po kursach stacjonarnych. W obliczu zmieniającego się świata nikogo nie dziwi ukończenie kursu czy nawet całych studiów zdalnie. Najważniejszym wyróżnikiem będą jednak zawsze wiedza i praktyczne umiejętności.

Zresztą powiedzenie “Pokaż mi swój dyplom, a powiem Ci kim jesteś” już dawno straciło swoją wartość. Na współczesnym rynku pracy liczy się przede wszystkim to, co potrafisz zrobić i jeśli tylko wystarczy Ci siły i motywacji, by zdobyć wymarzone kwalifikacje, będzie to największy atut podczas rozmowy z obecnym, bądź przyszłym szefem.

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL