W kapciach, przy domowym biurku, z kubkiem kawy pod ręką – tak dziś często wygląda udział w kursie lub szkoleniu. Edukacja zdalna zdobywa coraz więcej zwolenników. Po co marnować czas na dojazd, skoro spotkanie z prowadzącym jest na wyciągnięcie internetowego łącza.

Nic dziwnego, że kursy online zalewają sieć. Jednak to bogactwo może przytłoczyć. Który kurs online okaże się strzałem w 10? W jakie szkolenie zainwestować? Jeśli chcesz wybrać dobry kurs online, oto kilka wskazówek, które Ci pomogą.

Sprawdź dokładnie zakres kursu


Zawartość kursu opisana jest ogólnikowo? Brak spisu modułów i lekcji? To powinno wzbudzić Twoją czujność.

Dobry kurs online daje Ci wszystkie informacje na tacy. Przejrzyj, ile lekcji zawiera kurs. Czy są one ułożone w logiczną, spójną całość. Czy na pewno zawierają treści, które chcesz opanować.

Upewnij się także, że kurs precyzuje, jakie umiejętności opanuje uczestnik i jaką wiedzę zdobędzie oraz na jaki czas może wykupić kurs. Najlepiej, gdy dostęp do kursu masz na zawsze, a autor oferuje aktualizacje kursu.

Dobry kurs online powinien także jasno informować, dla kogo jest przeznaczony – czy dla „zupełnie zielonych”, czy bardziej zaawansowanych uczestników. Wiele rozczarowań kursami online bierze się właśnie z niedopasowania poziomu. Sprawdź więc, czy kurs, który masz na oku, odpowiada Twoim oczekiwaniom.

informacje o kursie bimv
Na BIMV.pl oprócz pełnej listy modułów i lekcji znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji o kursie.
lista lekcji i modulow bimv

Zobacz przykładowe lekcje i materiały

Nikt nie chce kupować kota w worku. Twórcy kursów internetowych to wiedzą, dlatego zazwyczaj udostępniają darmowo parę wybranych lekcji. Dzięki temu możesz się przekonać, czy sposób prowadzenia zajęć Ci odpowiada i jakiej jakości są materiały kursowe.

Zwróć uwagę, czy forma materiałów jest zróżnicowana. Kurs ogranicza się do nagrań wideo z wykładami? Czerwona lampka! Skuteczne kursy online muszą mieć dodatkowe ćwiczenia, quizy czy zadania projektowe, które utrwalają wiedzę i pozwolą zastosować ją w praktyce.

Na platformie BIMv.pl zobaczysz przykładowe lekcje każdego kursu

Poznaj prowadzącego

Kim jest w ogóle autor kursu? Czy autor ma duże doświadczenie w zakresie poruszanej tematyki? Jak wiele kursów już stworzył? Czy prowadzi może blog lub fanpage, gdzie dzieli się ekspercką wiedzą?

Takie pytania zweryfikują, czy możesz zaufać autorowi kursu. Jeśli nie możesz znaleźć w sieci informacji na temat prowadzącego, zastanów się, czy warto inwestować właśnie w jego kurs.  Lepiej poszukaj osoby, która cieszy się renomą, a jej wiedza poparta jest długoletnią praktyką.

Nauczyciel pokazuje jak korzystac z kursu

Sprawdź możliwość kontaktu z prowadzącym

Dla wielu osób ograniczeniem kursów online jest to, że nie mogą bezpośrednio pracować z prowadzącym, porozmawiać z nim o wątpliwościach czy wymienić się uwagami.

Dobre kursy online likwidują ten problem i umożliwiają na bieżąco komunikację z prowadzącym.

Gdy wahasz się, który kurs wybrać, zobacz, czy prowadzący będzie do Twojej dyspozycji podczas udziału w kursie. Możliwości jest wiele – kontakt mailowy, forum dyskusyjne, grupa na Facebooku, webinary. Ważne, że otrzymasz wsparcie oraz motywację, a kurs będzie skuteczny.

Przeczytaj opinie uczestników

Nic tak bardzo nie świadczy o jakości kursu niż rekomendacje uczestników. Skoro inni nie żałują zakupu, prawdopodobnie Ty także się nie zawiedziesz.

Zwróć jednak uwagę na źródło rekomendacji. Te na stronie kursu na pewno będą przychylne i… nie zawsze wiarygodne. Chcesz niezależnej recenzji? Wrzuć nazwę kursu w Google’a i sprawdź, co mówią o kursie ludzie.

Wejdź także na specjalistyczne fora i zapytaj o kurs, który chcesz kupić. Być może znajdzie się ktoś, kto brał w nim udział i szczerze odpowie na Twoje pytania.

Przyjrzyj się platformie kursowej

Nie bez znaczenia jest także platforma, na której udostępniony jest kurs. Czy jest przejrzysta i uporządkowana? Czy ma intuicyjny interfejs? Czy odpowiada Ci jej estetyka? Nawet wartościowy kurs może okazać się męczarnią, jeśli platforma kursowa jest niewygodna w użyciu.

Sprawdź także, czy platforma ma regulamin lub FAQ, gdzie opisane są zasady korzystania z kursów. Pamiętaj, że dobre platformy e-learningowe współpracują z zaufanymi instruktorami i stawiają kursom wysokie wymogi. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zwróć się do twórców platformy. Szybkość, z jaką odpowiedzą, to także sygnał, czy platforma jest godna zaufania.

Spytaj o certyfikat

Certyfikat nie jest oczywiście obowiązkowym elementem kursu online. Jednak wielu uczestnikom zależy, aby taki certyfikat otrzymać. Szczególnie dotyczy to kursów technicznych, dzięki którym opanujesz posługiwanie się określonym oprogramowaniem.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku, sprawdź, jakie są warunki przyznawania certyfikatu – czy musisz zdać egzamin lub wykonać projekt i czy jego cena jest wliczona w cenę kursu. Zorientuj się także, jaką wartość ma w ogóle certyfikat i przez kogo jest uznawany. Kursy certyfikowane są zazwyczaj droższe, warto więc wiedzieć, czy taka inwestycja ma sens.

Jak wybrać dobry kurs online – podsumowanie

Gdy chcesz wybrać kurs online, z pewnością czeka Cię kilka czy kilkanaście wieczorów spędzanych na porównywaniu dostępnych opcji. Jeśli jednak ustalisz jasne kryteria, ułatwisz sobie podjęcie decyzji. Pamiętaj, żeby przyjrzeć się takim elementom kursu jak:

  • Zakres kursu
  • Demo lekcji
  • Renoma prowadzącego
  • Kontakt z prowadzącym
  • Rekomendacje
  • Jakość platformy kursowej
  • Certyfikacja

Trzymamy kciuki za Twój wybór!

Autor tekstu: Aneta Łacwik,
Opracowanie: Szymon Janczura,

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL