Projekt i sam budynek jest nierozerwalnie uzależniony od wymiaru jakim jest czas. Program Revit daje nam możliwość uwzględnienia tego aspektu w projekcie poprzez narzędzie Faz (etapów, ang. phases). Mając na myśli czas nie chodzi o wartość dosłowną taką jak tydzień, miesiąc itd., fazy rozumiemy jako ważne etapy budowy np. faza istniejąca & nowo powstałe lub np. stan surowy && wykończenie.

Zasady ogólne pracy z fazami

Zasady działania Design Phases:

  1. Fazę można nadać obiektom
  2. Fazę można nadać widokowi
  3. Fazę można przypisać pomieszczeniu
    UWAGA! Faza pomieszczenia (Rooms) nie może być zmieniona po wstawieniu. Musimy usunąć w takim wypadku pokój i jeszcze raz go wstawić z właściwą fazą.
  4. Wstawiany obiekt domyślnie przypisuje sobie taką samą fazę jak faza widoku, na którym jest wstawiany.

    Tip: Warto tworzyć nowe widoki z określoną fazą, gdy chcemy narysować wiele obiektów przypisanych do danej fazy. Wtedy konkretne etapy modelujemy na wydzielonych do tego rzutach.
  5. Wzajemne relacje pomiędzy fazą widoku a fazą obiektu determinują sposób wyświetlania obiektów na rysunku. ( Filtry faz)
  6. Design Phases nie służy do tworzenia sekwencji budowy, można to osiągnąć innymi metodami (np. przypisując instance parameter do wszystkich elementów i umiejętne filtrowanie/tworzenie zestawień na podstawie tego parametru), lub korzystając z narzędzi dedykowanych symulacjom 4D jak Navisworks czy Primavera.

Gdzie definiujemy fazy?

fazy i etapowanie w programie revit interfejs
Zarządzaj -> Fazy.
definicja etapów w revit
Okno dialogowe po wybraniu faz

W tabeli powyżej tworzę własne fazy projektowe. Kolejność pozycji w tabeli jest chronologiczna PAST->FUTURE (przeszłość -> przyszłość)

Nie ma możliwości usunięcia utworzonej fazy, oznaczałoby to również usunięcie elementów na niej się znajdujących, dlatego Revit nie pozwala na taką opcję. Możemy jednak połączyć daną fazę z inną narzędziem Combine with…

UWAGA! Nie należy tutaj tworzyć fazy Demolition (wyburzenie), gdyż jest ona tworzona domyślnie, chociaż nie widoczna na tej liście.

Filtry faz – co to takiego?

Filtr faz (etapów) jest właściwością którą możemy przypisać tylko do widoku. Jest to pewnego rodzaju nadpisanie widoku (view override) podobne do tego, które znajdziemy np. w oknie Widoczność / Grafika ( visibility grpahics skrót VG). Nadpisanie oparte jest na zbiorze zasad i zależności obiektów, względem faz w których się znajdują.

filtry faz w revit
Tabela definiująca filtry faz.

Filter Name, choć może wyglądać skomplikowanie jest jedynie nazwą, którą możemy dowolnie zmienić. Aby odczytać, co właściwie dana nazwa oznacza należy zwrócić uwagę na sposób wyświetlania 4 Statusów, których zrozumienie jest tutaj kluczowe.

Istnieją 4 statusy obiektu:
• Existing (Istniejący)
• New (Nowy)
• Demolished (Wyburzony)
• Temporary (Tymaczasowy)


Status obiektu jest determinowany zależnością – Faza Widoku <->Faza obiektu i ich wzajemnym usytuowaniu w czasie. Nie ma możliwości utworzenia nowego Statusu.


Aby zrozumieć co kryje się pod tymi nagłówkami, należy przeprowadzić następującą analizę zależności. (Przez znaki równości/nierówności rozumiem „wiek” fazy czy jest starsza czy młodsza)
• Faza obiektu=Faza widoku -> New
• Faza obiektu(starsza) > Faza widoku(młodsza) -> Exsisting
• Faza obiektu>Faza widoku + Demolished -> Demolished
• Faza obiektu=Faza widoku + Demolished -> Temporary

Następnie, gdy rozumiemy czym są statusy, możemy przypisać do nich konkretne nadpisania.

Mamy 3 sposoby nadpisań widoczności statusów: By Category, Not Displayed, Overriden (sposób wyświetlania manipulujemy w trzeciej zakładce okna). Przypominam, że filtry faz możemy przypisać tylko do Widoków i Zestawień.

Zwróćmy uwagę, że nie ma statusu określającego określającego przyszłość!

Możemy samodzielnie tworzyć własne typy filtrów, definiując różnego rodzaju kombinacje wyświetlań tych statusów.

Definicja nadpisań filtrów.

W ostatniej zakładce dla konkretnych statusów określone są konkretne nadpisania.

Interfejs tej tabeli jest identyczny jak w przypadku okna Widocznośc / Grafika (skrót VG). Znajdziemy tu ustawienia dla linii i kreskowania na powierzchni jak i na przekroju.

Tip: Co ciekawe z punktu widzenia prezentacji modelu możemy nadpisać również materiał dla danego statusu!

Gdzie przypisujemy fazy?

Ustawienia związane z fazami znajdziemy w oknie właściwości po zaznaczeniu obiektu, lub we właściwościach widoku (właściwości widoku pojawiają się w momencie, gdy żaden obiekt nie jest aktywny / zaznaczony).

faza etap widoku w revit
Faza widoku. Posiada dwa ustawienia: faza samego widoku jak i filtr zastosowany w tym widoku.
faza etap obiektu rodziny revit
Faza obiektu

Zwróćmy uwagę, że obiekty posiadają opcję Fazy wyburzenia (Phase demolished ). Przykład wykorzystania tej opcji to np. istniejący budynek w którym wyburzamy ścianę działową.

Pełny kurs z faz możecie znaleźć tutaj. Tutaj znajdziecie też lekcję przykładową kursu z której za darmo możecie dowiedzieć się podstaw z zakresu zasady działania faz.

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL