Funkcja haków i krzywizn w prętach

Pręty zakrzywione i haki w zbrojeniu pełnią funkcję zakotwienia. Kotwienie zwiększa wytrzymałość odcinka zbrojenia na siły, które mogłyby mówiąc wprost wyrwać zbrojenie z betonu. Promień krzywizny takiego zagięcia odgrywa bardzo ważną rolę, głównie ze względu na koncentrację naprężeń na odcinku zagięcia, które mogą powodować kruszenie się betonu. Zbyt mały promień zagięcia może nawet spowodować uszkodzenie samego zbrojenia.

Poniżej przykład zaginania zbrojenia na maszynie. Promień gięcia ustalany jest przez metalowy cylinder znajdujący się w centrum. Krzywizna mierzona jest jako wewnętrzna średnica zagięcia pręta równa średnicy trzpienia w maszynie. Dodatkowo w przypadku haków interesuje nas również minimalna długość przedłużenia pręta za zagięciem.

Średnica zagięcia kąty proste, półokrągłe i pętle.

Wzór na średnicę minimalną jest bardzo prosty i uzależniony jest od średnicy samego pręta. Średnica zagięcia nie może być mniejsza niż:

\phi _{m,min}=4 \phi,\ gdy \ \phi \leq 16mm \\
\phi _{m,min}=7 \phi,\ gdy \ \phi \geq  16mm

Należy tu mocno podkreślić, że spełnienie wymagań przedstawionych na tym rysunku zapobiega tylko uszkodzeniom zbrojenia. Wymagania te mogę być niewystarczające, gdy zagięte pręty wywołują zbyt dużą koncentrację naprężeń w betonie.

Obliczenia konstrukcji betonowych wg. eurokodu, Michał Knauff, str. 68,

Na rysunku widzimy też minimalne długości odcinka prostego poza zagięciem, które dla prętów (nie będących strzemionami) musi być większe lub równe 5ø.

Dla strzemion sytuacja wygląda nieco inaczej. Co możemy ocenić na poniższym rysunku. Widzimy, że przy pręcie zagiętym pod kątem 90 stopni minimalne przedłużenie wynosi 10ø.

Dodatkowy warunek wytrzymałości betonu

\phi_{m,min} \geq  \frac{F_{bt}}{f_{cd}}(\frac{1}{a_b}+\frac{1}{2\phi}) \\ \\ \\ 

Fbt – to siła rozciągając w pręcie na początku zagięcia przy obciążeniach granicznych.

ab to połowa odległości między osiami prętów, dla pręta bezpośrednio sąsiadującego z powierzchnią elementu należy przyjmować ab równe głubości otulenia plus 0. 5ø

fcd to wytrzymałość obliczeniowa betonu, lecz nie większa niż dla klasy C55/67

ø to oczywiście średnica pręta zbrojeniowego.

Upraszczając, na wynik tej formuły wpływa:

  • średnica zbrojenia
  • rozstaw zbrojenia
  • naprężenia w zbrojeniu
  • klasa betonu

Wzór ten wygląda na dosyć skomplikowany, jednak istnieją jego pewne uproszczenia, np. gdy założymy równomierny rozstaw zbrojenia. Dodatkowo w wielu przypadkach ,możemy pominąć tę wytyczną.

Warunek ten nie musi być sprawdzany, gdy:
-zakotwienie pręta nie wymaga długości większej niż 5Φ poza końcem pręta,
-pręt nie leży przy krawędzi, a wewnątrz zagięcia występuje pręt poprzeczny o średnicy nie mniejszej niż Φ,
-średnica zagięcia jest równa co najmniej zalecanej

https://bit.ly/3xIfyfK

W normie polskiej sytuacja jest nieco uproszczona, a średnica zagięcia uzależniona jest jedynie od otuliny.

Źródło: https://zbrojarnia.pl/minimalne-srednice-giecia/

Haki i średnice zagięć w programie Revit.

W programie Revit, istnieje osobna grupa parametrów związanych z promieniami zagięć oraz przedłużeniami haków o odpowiedni współczynnik.

Pełny kurs z modelowania Revit pod kątem konstrukcji znajdziecie poniżej:

Ciekawe linki i inne źródła wiedzy w temacie…

Źródła:

https://www.slideshare.net/karthickcivic/anchorage-and-lap-splicing-detailing-of-slabs-columns-beams-footings
Obliczenia konstrukcji betonowych wg. eurokodu, Michał Knauff, wyd. PWN
https://zbrojarnia.pl/minimalne-srednice-giecia/

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL