Wycena „samego siebie”, czyli pytanie o to jaki poziom wynagrodzenia jest adekwatny do moich umiejętności w trakcie szukania pracy, to zadanie trudne dla każdego, szczególnie gdy staramy się o pierwszą pracę.

Pytanie rekrutera „Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe” często staramy się odbić niczym piłeczkę ping-pongową: „Proszę coś zaproponować”, po czym pytanie wraca do nas. Jak to w negocjacjach, jest to jakaś próba sił dla obu stron. W teorii ten kto poda liczbę jako pierwszy „przegrywa”. Pamiętajmy, że osoba rekrutująca często otrzymuje prowizje od zatrudnienia danej osoby, więc nie są to negocjacje tylko w formie przenośni, więc nie ma co liczyć na „wygadanie się” osoby rekrutującej.

Czy również dla Was moment w którym pojawia się takie pytanie jest w jakiś sposób krępujące (?) Przecież wpaja nam się przekonanie, że pieniądze nie są najważniejsze, a otwarta dyskusja o wynagrodzeniach nieelegancka. W końcu podajemy jakąś liczbę… Gdy jest to nasza kolejna praca nie jest to może aż tak duży problem, gorzej gdy jesteśmy na początku kariery, lub zmieniamy otoczenie pracy (np. przeprowadzka do dużego miasta).

Czy trafiliśmy z liczbą? Najczęściej nie wiemy, tym bardziej że podanie powodu odrzucenia aplikacji praktycznie nie istnieje, więc po rozmowie o pracę wiemy tyle samo lub mniej o swojej „cenie”.

Dlaczego kwota nie jest podana w ogłoszeniu ?

Dyskusja o wynagrodzeniach na forum publicznym to zupełnie inna historia. Skrępowanie jakoś nas opuszcza… 😛 Chętnie wyrażamy swoje zdanie o tym ile ktoś oferuje, a jeżeli nie oferuje tzw. widełek zarobków w ogłoszeniu, to dlaczego?

Idea podawania wynagrodzenia wydaje się być jak najbardziej w porządku. Pojawiają się grupy, które oddolnie taki standard starają się wprowadzić (przykład grupy Sensowna praca dla inżynierów budownictwa ). Wzorowane jest to na praktykach powszechnie stosowanych w krajach zachodnich jak Wielka Brytania czy USA, gdzie widełki wynagrodzeń są obowiązkiem każdego ogłoszenia.

Wydaje się to bardzo sprawiedliwe i uczciwe podejście. Choć jak wszystko na świecie nie jest to do końca czarno-białe. Oto kilka ZA i PRZECIW podawaniu kwoty wynagrodzeń:

ZA:

  • ułatwia to proces wyboru osobie szukającej pracę. Nie traci czas na ogłoszenia, które nie spełniają jej oczekiwań finansowych.
  • pomaga w walce z nieuczciwymi pracodawcami, którzy płacą za mało.
  • ułatwia podjęcie tematu wynagrodzenia w trakcie rozmowy (jest to jakiś punkt wyjściowy do negocjacji).
  • buduje atmosferę zaufanie pomiędzy pracownikiem a firmą.

PRZECIW:

  • Istnieje ryzyko pojawiania się licytacji na stawki pomiędzy pracodawcami co uderzy głównie w mniejszych przedsiębiorców, których w Polsce jest dużo więcej w porównaniu z rynkami zachodnimi, gdzie koncentracja kapitału jest dużo większa, a biura architektoniczne to wręcz korporacje.
  • Podanie widełek w ogłoszeniu często wiąże się z tzw. hejtem na osobę, wstawiającą ogłoszenie.
  • Często sam pracodawca będąc długo poza rynkiem pracy lub zatrudniając osobę na nowe stanowisko (nowe w sensie dotychczas nie istniejące na rynku pracy, jak np. zawody związane z technologią BIM do nie dawna nieistniejące) po prostu nie wie ile zaproponować, aby nie narazić się na hejt lub aby nie zrazić do siebie potencjalnych kandydatów. Taka sytuacja często rozwiązywana jest poprzez podanie szerokiego zakresu wynagrodzenia (co zresztą też często kończy się hejtem).
  • Widełki mogą potencjalnie odstraszyć osoby od aplikowania na stanowisko. „nie jestem dość dobry żeby tyle zarabiać” lub ” jestem za dobry żeby tak mało zarabiać”.
  • Pojawia się też pytanie: dlaczego pracodawca ma za Ciebie odrabiać pracę domową związaną z analizą rynku i wynagrodzeń? (o tym też później). Czy nadal istnieje w nas mit bogatego, złego przedsiębiorcy, który „żałuje” pracownikom?

Domyślam się, że ten akapit może budzić emocje, ale myślę że warto o nich mówić konstruktywnie w komentarzach. Była to pewnego rodzaju dygresja od głównego tematu artykułu, czyli zarobków.

To jak z tymi zarobkami?

Niezależnie czy w ogłoszeniu znajdują się widełki czy nie warto jakiś punkt odniesienia mieć przed rozmową o pracę. Pewnie mało osób wie o czymś takim jak raport płacowy.

Jednym z takich raportów jest raport HAYS, który możecie zobaczyć tutaj…

Zobaczmy co znajdziemy tam w dziale Budownictwo. (Zaznaczmy że jest to raport z 2019 roku. )

Na początku znajdziemy tam akapit:

Miniony rok w branży budownictwa oznaczał kontynuację boomu inwestycyjnego. Dla pracodawców był to czas zmagań w pozyskiwaniu doświadczonej kadry inżynierskiej i trudności w zatrzymaniu pracowników, pozwalających na zapewnienie ciągłości produkcji budowlanej.

Czyli mówiąc w skrócie, brakuje osób fizycznych do pracy na budowach jak i samych inżynierów budowy, których warunki pracy są ciężkie.

W raporcie dostrzeżono również rosnące zainteresowanie BIM i nowymi stanowiskami powstającymi wokół tej technologii.

Coraz częściej słyszymy również od GW o korzyściach płynących z BIM. Wdrażanie BIM przekłada się zarówno na powstawanie nowych stanowisk, jak również na możliwość zdobywania doświadczenia i rozwijania kompetencji w pracy z wykorzystaniem narzędzi i technologii.

Wg. raportu coraz ważniejszą rolę odgrywa usprawnienie przepływu informacji między biurem projektowym a budową, co też ściśle wiąże się z BIM-em. Notowany jest też wzrost wynagrodzeń:

W branży obserwujemy wzrost wynagrodzeń. Najwięcej w Warszawie, bo nawet o 30% względem zeszłego roku.

Co ciekawe, okazuje się że nie jest tak źle jeśli chodzi o nasze umiejętności negocjacyjne. Podkreślone jest zapotrzebowanie na specjalistów i trudności rekrutacyjne.

…Jednocześnie pracownicy i kandydaci chcą wykorzystać ten czas jak najlepiej i odważniej negocjują poziom swojego wynagrodzenia.

W raporcie najbardziej zainteresować mogą liczby w rozbiciu na stanowiska. (Wynagrodzenie brutto za pełen etat)

zarobki architekta

UWAGI do raportu:

Raport przeprowadzony został na podstawie wewnętrznych danych firmy HAYS w 2018. HAYS to jedna z największych firm, które zajmują się kwestią HR, więc moim zdaniem wartości podane w tabeli należy traktować z dużym przymrużeniem oka. Dlaczego?

Aby nawiązać współpracę z HAYS pracodawca musi dysponować pewnym, niemałym budżetem.

Na takie wydatek mogą pozwolić sobie duże firmy, nazwijmy je korporacje budowlane takie jak np. Skanska. Myślę, że śmiało mogę również założyć, że raport najbardziej oddaje sytuacje w Warszawie czy innych dużych miastach w Polsce.

W firmach typu Zbyszex, zazwyczaj rekruterem jest właściciel, lub osoba z zespołu. Nie ma to na celu ośmieszenie małych firm, których w Polsce jest najwięcej, tylko przedstawienie realiów naszego rodzimego rynku, które po prostu muszą same podjąć trud znalezienia pracownika.

Raport ten może jednak stanowić już jakiś punkt odniesienia w rozmowie kwalifikacyjnej. Nie uważam też za głupi pomysł powołanie się na taki raport w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej! Osoby z HR pewnie doskonale go znają więc znajomość tych liczb może zadziałać na naszą korzyść. Jeżeli przestrzelimy z wyceną, zawsze można „schować się” za takim raportem.

Raport za 2017

Podobny raport za 2017 rok znajdziemy na stronie michaelpage.pl również zajmującej się rekrutacją.

Raport jest z 2017 więc pewien trend wzrostu wynagrodzeń może być zauważony, np. Site Engineer = Inżynier budowy , czyli wzrost z poziomu 3500zł do 5000zł.

Oczywiście raport ten nie może być porównywany 1:1. Ciekawa może być różnica pomiędzy stolicą a Polską Południową. W niektórych punktach Warszawa przegrywa jeśli chodzi o wynagrodzenie. np. Building Specialist /Manager. 5000zł vs 7000zł

Raport można znaleźć tutaj

zobacz nasze certyfikowane kursy….

wizualizacja model budynku revit

Revit / Sketchup / AutoCAD /

zaawansowany model wykonany w programie robot analysis

Robot / Revit / Civil 3D / AutoCAD

Co jeśli szukam pierwszej pracy?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem i czujesz się zagubiony na rynku pracy, też możesz poszukać pewnych wskazówek.

Na podstronie pracuj.pl znaleźć można artykuł 10 kierunków studiów po których zarobisz najwięcej.

Wprawdzie na tej liście nie znajdziemy architektury czy budownictwa, ale znajdziemy inne kierunki inżynierskie, które naprowadzą nas nieco na dobry trop.

(Uwaga: Artykuł datowany jest na 02.05.2018 , podaję tylko kierunki techniczne wraz z nr. miejsca na liście, podane wartości to mediana czyli połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej podanych kwot).

1. Informatyka– 5700 zł brutto

2. Elektronika i komunikacja – 4900 zł brutto

3. Automatyka i robotyka – 4700 zł brutto

6. Mechatronika – 4300 zł brutto

7. Mechanika i budowa maszyn – 4300 zł brutto

9. Elektrotechnika – 4300 zł brutto

83% z wykształceniem budowlanym pracuje w zawodzie…

Większość osób, które ukończyły studia techniczne czy inżynierskie, rozpoczyna swoją karierę zawodową zgodnie z kierunkiem, w którym się kształciło. Według danych pozyskanych z ankiet wypełnionych na portalu zarobki.pracuj.pl praktycznie każdy absolwent kierunków informatycznych pracuje w obszarze bliskim swojemu wykształceniu. Również większość osób z wykształceniem budowlanym, bo aż 83%, tuż po studiach rozpoczyna pracę w budownictwie

Wnioski

Jeżeli ostatnia na liście jest pozycja Finanse i Rachunkowość z kwotą 4200 zł brutto, to możemy założyć, że inż. budownictwa czy architekt na start może oczekiwać mniej. Ile dokładnie? To już musicie oszacować sami. Dobrym pomysłem jest analiza istniejących ofert pracy na wspomnianej stosunkowo nowej grupie Sensowna praca dla inżynierów budownictwa

PS. Jeżeli macie problem z terminami brutto netto, proponuje poszukać hasła „kalkulator wynagrodzeń”. Powiedzą Wam one ile dostaniecie mówiąc kolokwialnie „na rękę”.

Po 3 latach podwyżka?

Dalsza cześć artykułu może budzić pewne nadzieje dla osób po kierunkach budowlanych.

Dane Pracuj.pl wskazują, że w czołówce specjalizacji, w których wraz z doświadczeniem zasadniczo wzrasta pensja znajdują się przede wszystkim specjalizacje techniczne, takich jak elektronika i telekomunikacja, budownictwo, automatyka i robotyka. Na znaczny wzrost zarobków mogą liczyć również absolwenci psychologii i prawa.

Źródło: https://zarobki.pracuj.pl

Wiąże się to zapewne z uzyskaniem uprawnień projektowych / budowlanych przez osoby pracujące w zawodzie.

Podsumowanie.

Jeżeli tu dotarłeś to znaczy, że artykuł był dla Ciebie ciekawy lub budzi w tobie emocje. Jeżeli tak, to zachęcam Cię do zostawienia komentarza tutaj lub na Facebook-u.

To co chciałbym, aby osoby szukające pracy wyniosły z tego artykułu, jest fakt istnienia terminu „Raporty płacowe”. Chciałbym też, aby spojrzenie na temat widełek płacowych nie było tak jednostronne i bezrefleksyjne i do wszystkich ogłoszeń podchodzić ze zrozumieniem i otwartością. Jeżeli się ze mną w jakimkolwiek punkcie nie zgadzasz, również zostaw konstruktywny komentarz.

Na koniec chciałbym życzyć wszystkim czytelnikom dobrej, dającej satysfakcje pracy. Czy to życzenie powiązane jest z zarobkami ? I tak i nie, ale to temat na osobny artykuł…


zobacz nasze certyfikowane kursy….

wizualizacja model budynku revit

Revit / Sketchup / AutoCAD /

zaawansowany model wykonany w programie robot analysis

Robot / Revit / Civil 3D / AutoCAD


Źródła:

https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/10-kierunkow-studiow-po-ktorych-zarobisz-najwiecej

https://www.michaelpage.pl/sites/michaelpage.pl/files/Michael_Page_Przegląd_Płac_2017_-_Nieruchomości_i_Budownictwo.pdf

https://www.pulshr.pl/media/plik/69727.html

Newsletter

Zapisz się na nasz darmowy newsletter, aby być na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu, promocjami i wydarzeniami BIMv

Podając nam swoje dane wyrażasz zgodę na przetwarzanie ich zgodnie z regulaminem portalu bimv.

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2014 - ©2020 BIMV.PL

Skontaktuj się

Wyślij nam wiadomość, a my postaramy się na nią szybko odpowiedzieć. Możesz też zadzwonić na nr. 729675678

Wysyłanie
 
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Załóż konto