Dosyć często dostaję zapytania od klientów związane z synergią między oprogramowaniem Autodesk Fusion 360, a inżynierią odwrotną czyli mówiąc kolokwialnie, skanami. Mając na uwadze aktualny problem, który dotyka nas wszystkich chciałbym odnieść się do narzędzia, które pozwala nam w bardzo łatwy sposób oddawać istniejące kształty w formacie .OBJ lub .STL lub w jakimkolwiek innym, który nie powstał natywnie w programie Fusion, a zależy nam na tym aby uzyskać go w formie T-splajnów będący typowym formatem dla środowiska organicznego Fusion 360.


Rozwijam zakładkę Create i wybieram narzędzie Plane. Wskazuje moją płaszczyznę docelową i tworzę bazowego plane-a o wartości 120 na 80.

fusion 360 plane płaszczyzna

Tabulatorem jestem w stanie przeskakiwać między tymi wartościami i dzięki temu automatycznie je blokuje. Length Faces= 6 Wide= 80 oraz ich ilość również wynosi 6.

Następnie wybieram z poziomu zakładki Modify narzędzie Edit Form i klikam dwukrotnie na jeden z charakterystycznych poligonów co sprawi, że, wybiorę cały obiekt. Za pomocą mojego manipulatora Przesuwam wskazaną powierzchnię o wartość w moim wypadku 150 milimetrów ujemnie i potwierdzam operację OK.

fusion 360 edit form
fusion 360 przesuniecie



W tym momencie nasza płaszczyzna jest już gotowa do odwzorowania kształtu maseczki . W zakładce modify występuje takie narzędzie które nazywa się Pull. Klikamy dwukrotnie na jeden z charakterystycznych poligonów. Wybieram z poziomu zakładki Modify wspomniane narzędzie Pull. Fusion automatycznie, każdy z wybranych i wierzchołków dopasowuje do kształtu który znajdował się najbliżej płaszczyzny którą stworzyliśmy wcześniej.

pull fusion 360
fusion 360 pull surface points


W oknie dialogowym, które występuje praktycznie przy każdym narzędziu w Fusion 360 mamy trzy wartości do zdefiniowania:

  • ilość wierzchołków, które chcemy aby brały udział w operacji,
  • Target Select automatycznie czy też chcemy wskazać bardziej precyzyjnie.
  • Surface Points / Control Points.
control points fusion 360

Zamiana na Control points daje mi większą precyzję i możliwość edycji istniejącego już teraz kształtu.

Zobacz video tutorial…

Jakub Walczak

inż. ds. rozwiązań dla przemysłu

Właściciel studia projektowego, autoryzowany certyfikowany instruktor firmy Autodesk; certyfikowany specjalista w dziedzinie CAD/CAM/CAE, designer oraz projektant CAD, z kilkuletnim stażem.

Jestem prekursorem kursów z oprogramowania Autodesk Fusion 360 na terenie Polski, jak i najlepszym instruktorem dla w/w programu w roku 2018 według rankingów Autodesk.
Na co dzień pracuję w autoryzowanym centrum szkoleniowym firmy Autodesk na stanowisku Inżynier ds. rozwiązań dla przemysłu. Zachęcam Cię do poznania tajników modelowania 3D CAD, które zgłębiam od wielu lat bo wiem, że może to sprawiać olbrzymią przyjemność i przynosić namacalne efekty w postaci uczestnictwa w ciekawych projektach, czy też zdobyciu wymarzonej pracy.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL