Zacznijmy od początku. Czym jest/są owe PLQ (Plain Language questions)?

PLQ to tzw. lista pytań, której głównym celem jest pomoc w skoncentrowaniu wysiłku wszystkich uczestników na spełnieniu wymagań i założeń klienta dotyczących użycia metodyki BIM (z definicją których sam klient może mieć problemy – zwłaszcza na początku procesu inwestycyjnego). Dzięki nim nie tracimy z oczu naszych celów, założeń oraz planów.

Stworzenie dokumentu zawierającego PLQ wpisuje się w założenia metodyki BIM Level 2. Brytyjskie normy (oraz inne dokumenty – nie posiadające statusu norm) wskazują potrzebę przygotowania (najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem procesów związanych z BIMem) listy pytań dotyczących różnych aspektów procesu inwestycyjnego. Poszczególne pytania pomogą klientowi w przygotowaniu dokumentu EIR.

Kto i kiedy powinien odpowiedzieć na pytania wchodzące w skład PLQ?

Na znaczną część pytań odpowiedzi powinny udzielić podmioty znajdujące się w łańcuchu dostaw poszczególnych wykonawców. Na niektóre pytania odpowiedzieć musi sam zamawiający (np. jaki jest cel wdrożenia metodyki BIM na danym projekcie). Odpowiedzi przesyłamy na możliwie wczesnym etapie procesu inwestycyjnego (przed sporządzeniem dokumentu EIR – tak aby stanowić później załącznik do w/w. dokumentu). Często jednak inwestor nie zna wszystkich podwykonawców wchodzących na samym początku procesów projektowych (np. nie jest znany podmiot wykonujący inwentaryzację istniejących sieci). Mogą zatem pojawić się (i bez wątpienia pojawią się) problemy z odpowiedzią na wszystkie pytania od razu. Pamiętajmy jednak o tym, iż PLQ mają za zadanie pomoc we wzajemnym zrozumieniu między stronami (wykonawca rozumie potrzeby zamawiającego, natomiast zamawiający rozumie potrzeby/limitacje wykonawcy) . W dojrzałym procesie inwestycyjnym część PLQ może zostać postawiona/uzyskać odpowiedzi na późniejszych etapach inwestycji wraz z jej rozwojem

Na co należy zwrócić uwagę tworząc PLQ?

Tworząc listę PLQ zwróćmy uwagę na następujące aspekty:

  1. Poziom kompetencji BIM w organizacji.
  2. Specyfika projektu – inne pytania pojawią się przy szpitalu natomiast inne przy hali sportowej.
  3. Doświadczenie/wiedza Zamawiającego
  4. Plan / strategia inwestycji

Reasumując – na finalny kształt listy pytań wpływa kilka czynników. W zależności od projektu oraz podmiotów go realizujących uzyskamy całkowicie odmienne kwestie które należy doprecyzować. Dobrą praktyką jest niewątpliwie dostosowanie PLQ do kluczowych punktów projektu. Za kluczowe punkty możemy przyjmować miejsca w których podejmujemy decyzje istotnie wpływające na dalszy rozwój prac.

W trakcie projektowania trafią nam się z pewnością projekty zawierające w sobie aspekty z którymi nie jesteśmy zaznajomieni. Wyobraźmy sobie np. budowę szpitala w którym roi się od skomplikowanej instalacji medycznej. Wykorzystajmy PLQ do zadania możliwie jak największej liczby pytań doprecyzowujących ten obszar działań. Sprawdźmy jakie wymagania musimy spełnić i co w związku z tym należy wykonać. Wyspecjalizowani podwykonawcy bez wątpienia postarają się nam pomóc w spełnieniu założeń inwestora.

Przykładowe pytania

Po krótkim wstępie teoretycznym spójrzmy zatem jak takie pytania mogą wyglądać.  Poniższe pytania mają oczywiście charakter uniwersalny (mogą zostać użyte do projektów znacznie różniących się specyfiką/charakterem).

  1. Jak zostaną spełnione wymagania dotyczące bezpieczeństwa danych?
  2. Jakie dane/informacje muszą zostać przekazane podwykonawcy?
  3. Jaki system zostanie użyty do zarządzania obiektem?
  4. Czy wykonawca posiada doświadczenie w używaniu wybranego środowiska CDE?
  5. Jakie analizy mają zostać wykonane przy użyciu modelu BIM? (jakimi danymi należy nasycić model)

NBS a PLQ

BIM Task group (czyli organizacja powołana przez rząd brytyjski) przygotowała przykłady typowych PLQ. Pytania zostały powiązane z poszczególnymi etapami procesów projektowych zaproponowanych przez stowarzyszenie RIBA (RIBA Plan Work 2013). W rezultacie tych działań otrzymaliśmy listę która to stanowi niewątpliwie doskonały punkt wyjścia do stworzenia listy pytań dedykowanych do wybranego projektu. Więcej informacji o NBS znajdziemy na stronie: https://www.thenbs.com/knowledge

Dla głodnych wiedzy:

  1. https://www.thenbs.com/knowledge
  2. BIM w praktyce Standardy Wdrożenie Case Study – Kasznia Dariusz, Magiera Jacek, Wierzowiecki Paweł
  3. BIM Management Handbook – David Shepherd
Kamil Pubanz

Absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku Budownictwo (studia prowadzone w j. angielskim) w specjalności Structural Engineering a także studiów podyplomowych prowadzonych przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu na kierunku BIM Manager – nowoczesne zarządzanie inwestycjami budowlanymi. Od 2018 roku zajmuję się przygotowywaniem dokumentacji projektowej oraz koordynowaniem procesów projektowych prowadzonych zgodnie z metodyką BIM – głównie na rynek brytyjski. Doświadczenie w projektowaniu BIM poparte wcześniejszym doświadczeniem zdobytym podczas pracy w charakterze inżyniera budowy oraz asystenta projektanta.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL