O nowym kursie na naszej platformie (Revit MEP dla zaawansowanych), sposobach na przyspieszenie pracy w Revicie oraz wadze wszechstronności u BIM managera miałem okazję porozmawiać z moim gościem: ekspertem od instalacji sanitarnych i BIM managerem w jednej osobie, Adamem Kłosińskim.

Adam Kłosiński od lat swoją wiedzę oraz doświadczenie wykorzystuje w codziennej pracy BIM managera oraz BIM koordynatora (współpracował przy kilkudziesięciu różnych projektach, w tym m.in. między innymi, jako ekspert, przy budowie elektrowni atomowej OL3 w Olkiluoto), a jako wykładowca, prelegent i szkoleniowiec dostarcza merytoryczną, praktyczną wiedzę i morze wsparcia poprzez m.in. swoje kursy, które zamieszcza na naszej platformie.  

Choć codziennie mierzy się z najróżniejszymi, typowo branżowymi problemami, a jego skrzynka mailowa zasypywana jest różnego typu propozycjami i pytaniami, trudno go czymś zaskoczyć. Czy o instalacjach sanitarnych wie wszystko? Skromnie odpowiedział, że cały czas pogłębia swoją wiedzę. Na szczęście jednak nie ma żadnych oporów żeby się tą wiedzą dzielić, z czego jako zespół BIMV się niezwykle cieszymy.

Chcesz odsłuchać naszą rozmowę w wersji audio? Zapraszam Cię do odsłuchania jej poniżej lub przeczytania jeśli taką formę wolisz.

Revit MEP dla zaawansowanych

Szymon Janczura: Witam wszystkich. Nazywam się Szymon Janczura i jestem założycielem Platformy w bimv.pl. Moim gościem jest Adam Kłosiński, autor nowego kursu Revit MEP – instalacje sanitarne dla zaawansowanych. Cześć, Adam. Czy mógłbyś na początku powiedzieć nam coś więcej o swoim nowym kursie?

Adam Kłosiński: Cześć. Witam wszystkich. Jak najbardziej. Zgadza się. Jest już gotowy mój trzeci kurs, czyli „Instalacje sanitarne dla zaawansowanych”. Jest to swego rodzaju kontynuacja moich dwóch poprzednich kursów, czyli Instalacje sanitarne od podstaw oraz Revit rodziny MEP: kompendium wiedzy. Jeżeli chodzi o poziom trudności, to wychodzę z założenia, że uczestnicy posiadają już wiedzę płynącą z moich dwóch poprzednich kursów. Ewentualnie że nabyli ją niezależnie w doświadczeniu pracy z programem. Tak jak sama nazwa wskazuje, w kursie omawiam zagadnienia bardziej zaawansowane. Stosuję również skróty myślowe, które dla osób, które albo ukończyły moje dwa poprzednie kursy, albo pracują jakiś czas z Revitem, powinny być po prostu naturalne.

Opis modułów

Jeżeli chodzi o samą zawartość, to może przejdziemy przez moduły. Na wstępie, tak samo, jak w przypadku moich poprzednich kursów, uczestnik dostaje konkretną strukturę folderów razem z materiałami. W kursie bazujemy na modelu architektonicznym, który stanowi punkt wyjścia do dalszej nauki. Jest on także efektem ćwiczeń wykonywanych w moich poprzednich kursach. Innymi słowy, zaczynamy w miejscu, w którym w moim poprzednim kursie skończyliśmy. Jeżeli ktoś zaczyna przygodę z moimi kursami, to ćwiczy na tym modelu, który wcześniej z innymi kursantami tworzyliśmy od podstaw.

Po wprowadzeniu przechodzimy do podstawowych rozszerzeń. Wybrałem parę rozszerzeń, które są dostępne za darmo, a w ogromny sposób przyspieszają pracę użytkownika. Wychodzę z założenia, że w przypadku użytkowników zaawansowanych podstawowe funkcje są już znane i teraz możemy skupić się na usprawnianiu pracy, a do tego idealnie nadają się właśnie dostępne nakładki. Kolejny moduł to praca na modelu współdzielonym. Tutaj właściwie, tak jak w całym tym kursie, zdarzają się momenty, w których podchodzę do tematu bardziej menedżersko i firmowo. Szczególnie polecam lekcję, która nazywa się „Podział i strategia bazowa dla modeli współdzielonych”. Odwołuje się w niej bezpośrednio do metod zarządzania stosowanych w firmach, kiedy dużo ludzi pracuje na jednym modelu. Tłumaczę, w jaki sposób podzielić obowiązki, w jaki sposób podzielić instalacje, ale również – w jaki sposób pracować z linkowanymi modelami. To jest szczególnie istotne wtedy, kiedy mamy do czynienia z dużymi projektami.

Branżowe wyzwania

Kolejny moduł jest już typowo branżowy. Skupię się na tym, co obecnie oferuje program Revit w aspekcie analizy i wykonywania obliczeń. Będą to obliczenia zarówno dotyczące zapotrzebowania na powietrze świeże, jak i obliczenia strat i zysków ciepła. Wyjaśniam, w jaki sposób możemy je wykonać w programie. Jak wiadomo, tego typu opcje ewoluowały i  zmieniały się na przestrzeni lat. Oczywiście wspominam również o ograniczeniach programu, ale to już odsyłam do kursu.

Kolejny moduł to modelowanie i parametryzacja instalacji. Na tym etapie pokazuję szereg różnych narzędzi, których nawyk powszedniego użytkowania może bardzo przyspieszyć i ułatwić pracę. Ale również poszerzyć podstawowe możliwości programu Revit. Kolejny moduł nawiązuje do drugiego mojego kursu, czyli „Revit rodziny MEP”. Tutaj również zajmujemy się rodzinami, ale na poziomie o wiele bardziej zaawansowanym. Będziemy tworzyć od zera rodzinę dry coolera. Szczególnie dużo uwagi poświęciłem formułom, które, jeśli są w odpowiedni sposób przygotowane, oddziałują bezpośrednio na geometrię tej rodziny. Kolejny moduł to dokumentacja projektowa. Tutaj omawiam te rzeczy, które nie były poruszane wcześniej. Na przykład rewizje projektowe i to, jak do nich podejść, czy tworzenie legend. Pokazuję również ciekawe narzędzia do zarządzania i eksportu arkuszy wydaniowych.

Kolejny moduł to eksport danych. Kiedy omawiamy zaawansowane funkcje programu Revit, nie można nie wspomnieć o tym, że zdarzają się takie sytuacje, że nie wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego pracują w programie i trzeba wtedy w jakiś sposób sobie z tym poradzić. Tłumaczę, czym się charakteryzują poszczególne formaty do eksportu danych. Wybrałem dwa najczęściej spotykane, czyli format IFC oraz NWC Navisworks. Wisienką na torcie jest ostatni moduł, czyli programowanie wizualne Dynamo, ale ze specjalnym podejściem właśnie dla instalatorów, czyli od zera. Tworzymy 3 bardzo praktyczne skrypty w zakresie parametryzacji, które z pewnością w codziennej pracy będzie można wykorzystać.

Skrypty

Szymon Janczura: Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o tych skryptach, wyjaśnić, w czym one mogą pomóc, jakie problemy mogą rozwiązać?

Adam Kłosiński: Skrypty będą dotyczyć stricte parametryzacji. W przypadku instalatorów dynamo praktycznie nie służy do tworzenia geometrii, tak jak ma to miejsce, na przykład, w instalacji konstrukcji, gdzie używa się modułów, żeby tworzyć jakieś konkretne układy konstrukcyjne. U instalatorów dynamo tak naprawdę jest używane głównie w zakresie parametryzacji. Tutaj też. To, co jest istotne właśnie z punktu widzenia instalatorów, to to, że Revit różnie interpretuje różnego typu parametry. Czyli inaczej trzeba podchodzić do parametrów typu instance, inaczej do parametrów pochodzących z typu danej rodziny, a jeszcze inaczej, jeśli chcielibyśmy używać zarówno instance, jak i type w jednym z skrypcie. I to wszystko opisuję właśnie na podstawie takich typowych przykładów.

W jakiej kolejności robić kursy?

Szymon Janczura: Wspomniałeś na początku, że jest to już twój trzeci kurs na naszej platformie. Mamy kurs podstawowy, kursy z rodzin MEP i teraz kurs Revit MEP – instalacje sanitarne dla zaawansowanych. Czy zalecasz się jakąś kolejność? Szczególnie pytam tutaj o kurs z rodzin. Czy on może znaleźć się na końcu, po kursie zaawansowanym, czy jednak dobrze byłoby wcześniej przerobić go przed przystąpieniem do tego poziomu zaawansowanego?

Adam Kłosiński: Jeżeli chodzi o kolejność kursów, to zalecam taką, w jakiej one powstawały. Czyli najpierw „Instalacje sanitarne od podstaw”, a później „Rodziny MEP: kompendium wiedzy”, gdzie rozszerzam i systematyzuję tego zagadnienia. A z racji tego, że w kursie dla zaawansowanych jest osobny moduł poświęcony rodzinom, dobrze mieć opanowane podstawy dotyczące rodzin z mojego drugiego kursu. Wtedy wszystko będzie ładnie do siebie pasować. Podsumowując,  najpierw „Instalacje sanitarne od podstaw”, później „Rodziny: kompendium wiedzy” i na końcu kurs dla zaawansowanych.

Dla kogo jest najnowszy kurs?

Szymon Janczura: Na koniec chciałem zapytać o odbiorców twojego kursu, czyli komu dedykujesz szkolenie. Sama nazwa sugeruje, że będą to przede wszystkim instalatorzy, ale też wydaje mi się, że mogą skorzystać na tym również BIM managerowie. Nie wiem, jak ty na to patrzysz. Wydaje mi się, że kurs przekazuje dużo wiedzy z architektury czy konstrukcji, szczególnie jeżeli ktoś już pracuje w jednej z tych branż. Natomiast BIM menedżerom często brakuje wiedzy, doświadczenia i, przede wszystkim, perspektywy instalatorów. Jak ty to odbierasz? Czy zgadzasz się ze mną?

Adam Kłosiński: Dokładnie tak. Moim zdaniem trafiłeś w sedno, ponieważ kurs dla zaawansowanych mogę szczególnie dedykować właśnie BIM managerom. Jako uzupełnienie wiedzy w zakresie instalacji. BIM menedżer wdrażający technologię BIM w danym projekcie powinien mieć wiedzę z każdej dyscypliny. I tak jak wspomniałeś, o ile wiedza z zakresu architektury i konstrukcji jest u BIM menadżerów powszechniejsza, tak znajomość instalacji to nadal swego rodzaju nisza. I właśnie ten kurs, z racji tego, że również, tak jak wspomniałem, zawiera moduł poświęcony chociażby samej strategii w zakresie worksetów, jak i linkowania modeli, pokazuje szersze spektrum, jakże potrzebne BIM menadżerom. Dodatkowo, moim zdaniem, czy to wiedza z rozszerzeń, czy chociażby z Dynamo, mogą być też bardzo dobrym punktem wyjścia dla BIM menedżera, który mógłby pomóc wtedy stricte branżystom usprawnić ich pracę i po prostu sprawić, że „codzienna” praca zespołowa będzie zarówno efektywniejsza, jak i łatwiejsza.

Podsumowując, kurs Revit MEP – instalacje sanitarne dla zaawansowanych jest skierowany przede wszystkim dla projektantów instalacji sanitarnych, jak i asystentów. Ponadto wszystkie trzy moje kursy mogłyby na pewno stanowić dodatkowe źródło wiedzy dla BIM managerów czy koordynatorów. A ten trzeci kurs szczególnie.

Szymon Janczura: Dzięki za dzisiejszą rozmowę. Oczywiście zapraszamy wszystkich do zapoznania się ze szczegółowym opisem na stronie kursu, który znajdziecie na naszej platformie bimv.pl.

Podsumowanie

Kurs Revit MEP dla zaawansowanych dostępny będzie na naszej platformie już niedługo. Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi tego typu newsami, zapraszamy Cię do zapisania się do zapisania się na przedpremierową listę na tej stronie:

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL