Rodziny revitowe stanowią podstawowy składnik każdego modelu instalacyjnego. Posiadają one dedykowane parametry opisujące ich podstawowe właściwości. Niestety nie wszystkie parametry mogą być wykorzystywane do tworzenia opisów na rysunkach wydaniowych. W poniższym artykule wyjaśnię w jaki sposób rozwiązać ten problem wykorzystując parametry współdzielone.


Jako przykładową rodzinę wybrałem terminal wentylacyjny w instalacji nawiewnej. Będzie to dokładnie nawiewnik szczelinowy posiadający dwa króćce przyłączeniowe:

terminal wentylacyjny w programie revit

Przyjrzyjmy się teraz parametrom, które zostały wykorzystane do opisania właściwości tej rodziny. Jednym z podstawowych parametrów jest parametr „Dlugosc_plenum”, który określa długość skrzynki przyłączeniowej tego nawiewnika:

okienka i parametry rodziny wentylacyjnej

Jak widać powyżej, ten parametr został stworzony jako „Family parameter” czyli parametr wewnętrzny danej rodziny. Przez co nie można go wykorzystać do zestawień a także do opisywania na rysunkach wydaniowych.

W jaki sposób to zmienić tak aby wspomniana funkcjonalność była możliwa?


Należy stworzyć dedykowany parametr współdzielony i podmienić go z parametrem wewnętrznym danej rodziny.

Bedąc w edycji danego parametru zmieniamy opcję „Family parameter” na „Shared parameter” i klikamy „Select”:

zamiana parametru na współdzielony

Następnie wybieramy dany parametr współdzielony z listy albo tworzymy nowy. Jeżeli chodzi o plik z parametrami współdzielonymi to jest to bardzo ważna baza informacji, która powinna być stale rozwijana w miarę doświadczeń i potrzeb z różnych projektów.

Istotne jest to aby korzystać zawsze z tego samego pliku, dzięki temu w przyszłości nie trzeba będzie tworzyć znowu nowych parametrów tylko wykorzystać te stworzone wcześniej.


W naszym przypadku stworzymy nową grupę i nowy parametr. Klikamy „New” w opcji „Groups”. Nazwiemy ją jako „Air Terminals Tags”:

tworzenie grupy parametrów współdzielonych

Następnie dodamy nowy parametr i nazwiemy go tak samo jak parametr rodziny czyli „Dlugosc_plenum” następnie zmienimy typ parametru na wartość „Length”:

nowy parametr współdzielony z atrybutem długości

Po zapisaniu i kliknięciu OK widzimy wyraźnie, że zamieniliśmy parametr wewnętrzny danej rodziny na parametr współdzielony:

zamieniony parametr rodziny na współdzielony

Możemy teraz wczytać naszą zmienioną rodzinę do modelu instalacyjnego, pamiętając aby wybrać opcję o nadpisaniu istniejącej wersji a także parametrów z nią związanych:

nadpisanie parametrów przy wczytywaniu do projektu revit

Następnie możemy opisać nasz nawiewnik domyślnym tagiem przeznaczonym do rodziny terminala wentylacyjnego po czym przejść do jego edycji:

Następnie możemy dodać nowy parametr to etykiety wybierając dokładnie ten sam, który stworzyliśmy w poprzednim ćwiczeniu:

przypisanie parametru do etykiety

Możemy dodać również przedrostek ułatwiający identyfikację danej wartości. W naszym przypadku dodałem Prefix „Dlugosc plenum = „:

przedrostek etykiety revit

Na koniec wczytać zaktualizowany tag z powrotem do naszego modelu instalacyjnego i podejrzeć efekty finalny:

Jeżeli ten artykuł wydał Ci się ciekawy to zachęcam do zapoznania się z moim kursem dedykowanym tworzeniem rodzin Revit-owych na potrzeby modeli instalacyjnych:

Natomiast jeżeli również chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę z modelowania całych modeli instalacyjnych to zachęcam do zapoznania się z moim kursem od podstaw:

Adam Kłosiński

projektant | BIM Manager

Absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej o specjalności Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja i Gazownictwo (inżynier) a także Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo i Wentylacja (mgr inż.). Projektant instalacji sanitarnych, BIM Manager i BIM Koordynator. Z branżą instalacyjną związany od roku 2008, pracował jako projektant m.in. w Niemczech i w Finlandii (m.in. na budowie elektrowni atomowej OL3 w Olkiluoto). Od ponad 6 lat związany z firmą Arup, w której zrealizował kilkadziesiąt różnych projektów w Polsce, Irlandii, Dani, RPA i USA. Związany z BIM od 2012 roku. Realizował kilkadziesiąt projektów w technologii BIM, członek grupy wprowadzającej Globalne Standardy Revit w firmie Arup, Autodesk Certified Professional. Prowadził szkolenia z zakresu technologii BIM oraz obsługi programu Revit w Polsce, Niemczech i Bahrajnie. Pasjonat żeglarstwa i aktywnego spędzania czasu.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©2021 BIMV.PL

   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Załóż konto