Rynna w Revit

W Revit nie znajdziemy wbudowanego narzędzia modelowania rynny. W tym tutorialu pokażę jak stworzyć parametryczną rodzinę rynny. Jest to jedna z lekcji kursu Revit 2023 – tworzenie rodzin. Biblioteki BIM.

Na dole tego wpisu znajdziesz instrukcję video krok po kroku.

Wybór szablonu

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego szablonu rodziny. Ja korzystam z Modelu Ogólnego opartego na 2-ch poziomach. (Generic model two level based). Później w projekcie będę mógł decydować o poziomie podstawy i góry.

Zdefiniowanie ścieżki liniami referencyjnymi.

Kształt rynny odzwierciedla w zarysie linia referencyjna. Za pomocą kłódek dowiązałem je do płaszczyzn, które z kolei sparametryzowałem. Większość parametrów to parametry wystąpienia, to da mi swobodę kształtowania geometrii w zależności od sytuacji w projekcie indywidualnie. Sparametryzowałem też kąt nachylenia ujścia rynny i długość spustu.

definicja parametrycznej rynny revit za pomocą linii referencyjnych
Ścieżka po której nastąpi wyciągnięcie. Dokładnie ją parametryzuje.

Profil

Profil rynny może być w zasadzie dowolny (okrągły / kwadratowy). Wszystko zależy jak zdefiniujemy sam profil. W moim przypadku zdefiniowałem średnice wewnętrzną i zewnętrzną rynny. We właściwościach dodałem grubość ścianki i odpowiednio sparametryzowałem te wartości (Diameter interior = Diameter exterior -2*Pipe thickness).

profil rynny revit
Profil rynny

Sweep. Wyciągnięcie po ścieżce

Ostatnim etapem jest utworzenie wyciągnięcia po ścieżce, którą wskazuje zgodnie z liniami referencyjnymi (1). Profil też oczywiście wybieram z listy (2). Na koniec akceptuje sweep. Mogę dla tej geometrii zdefiniować parametr materiału.

definicja rynny poprzez wyciągnięcie sweep revit
Definicja Sweep Rynny

Rynna w projekcie

W projekcie rynna na widoku elewacje posiada widoczne uchwyty, za pomocą których mogę kształtować rynnę. Uchwyty pojawiły się dzięki parametrom wystąpienia.

rynna revit w projekcie
Rynna i uchwyty w projekcie

Wideo tutorial. Rynna w Revit

Jeżeli instrukcje pisemne nie są wystarczające zapoznaj się z video. Jest to jedna z lekcji kursu Revit rodziny, w którym nauczysz się jak tworzyć biblioteki BIM od podstaw.

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL