Problem

Najpierw omówmy problem. W Revit możesz łączyć / ciąć elementy, wybierając dwa obiekty, które chcesz wyciąć lub połączyć. To dużo klikania! Zwłaszcza w dużych projektach, w których zależy nam na precyzyjnym zestawieniu materiałów

W moim przypadku miałem belki stropowe i bloczki stropowe Porotherm, na których jest wylana warstwa betonu. Kliknięcie każdej belki było bardzo żmudne, więc stworzyłem skrypt dodatku Dynamo, który jest bardzo prosty, ale jednocześnie bardzo wydajny.

Rozwiązanie

Mój główny węzeł został stworzony przez Clockwork. Nazywa się Element.CutGeometry / Element.JoinGeometry. Chciałem ręcznie wybrać główny „duży” obiekt, jak w moim przypadku podłoga. A później zaznacz wszystkie elementy typu, które się w nim znajdują i wymagają połączenia. Chciałem też mieć możliwość zaznaczenia go na ekranie i na podstawie mojego skryptu selekcji wybiera wszystkie elementy tego typu. Na szczęście główne węzły rozpoznają, który obiekt przecina się z głównym, i zamiast zwracać błąd, na wynikach będziemy mieli tylko „fałsz”.

Video tutorial

Co dalej?

Myślę, że ten skrypt Revit Dynamo można łatwo zmodyfikować za pomocą inteligentnego filtrowania list lub przekształcić w Dynamo Player dla użytkowników, którzy 'boją się’ interfejsu Dynamo 😉 Jeśli masz jakieś pytania lub pomysły, podziel się nimi w komentarzu.

Chcesz nauczyć się Dynamo od podstaw?

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL