Kurs Fusion 360 na poziomie zaawansowanym to drugi po podstawowym (który możecie znaleźć tutaj) kurs z oprogramowania Fusion 360 na naszym portalu. W tym krótkim wpisie opiszemy czego możecie się po nim spodziewać. Przybliżę też krótką charakterystykę programu.

Czym jest oprogramowanie Fusion 360?

Fusion 360 to stosunkowo nowe oprogramowanie z oferty firmy Autodesk i jednocześnie silnie rozwijane. Przez ostatnie lata widać spore inwestycje w ten software. Co nowego pojawiło się w Fusion w ostatnich miesiącach możesz śledzić w dobrze opracowanym blogu Autodesk https://www.autodesk.com/products/fusion-360/blog/category/whatsnew/

Fusion 360 łączy projektowanie, inżynierię, elektronikę i produkcję na jednej platformie oprogramowania.

cytat ze strony Autodesk https://www.autodesk.pl/products/fusion-360/overview

Fusion 360 oprócz swojego trzonu posiada dosyć dużo rozszerzeń. Wymienię kilka z nich:

 • Generative Design Extension – projektowanie generatywne w tym optymalizacja kształtu przy zachowaniu np. wytycznych wytrzymałościowych. Poniżej przykład takiego modelu.
 • Machining – funkcje przydatne na etapie produkcji. Np. optymalizacja i automatyzacja procesów obróbki.
 • Additive Build Extension – druk 3D części metalowych

Zalety oprogramowania Fusion 360

Do zalet możemy na pewno zaliczyć stosunkowo konkurencyjną cenę 1649zł / rok (cena w momencie pisania tego artykułu, lipiec 2021). Zanim jednak kupisz software, upewnij się czy nie spełniasz warunków umożliwiających Ci obsługę programu za darmo. Jednym z wymogów jest przychód poniżej 100 tys. dolarów rocznie – co w przypadku startup-ów jest ciekawą ofertą. Listę reguł kwalifikujących do darmowej licencji znajdziesz tutaj:
https://knowledge.autodesk.com/support/fusion-360/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/Do-I-qualify-for-free-use-of-Fusion-360.html

Uwaga: Oferta ta nie dotyczy specjalistycznych dodatków omawianych we wcześniejszym akapicie.

Kolejnym plusem jest zamknięcie w jednym oprogramowaniu wielu środowisk. W Fusion 360 możesz tworzyć modele 3D CAD, modele pod CNC (tryb CAM), analizować wytrzymałość metodą elementów skończonych, tworzyć dokumentację 2D i wydruki.

Projektowanie parametryczne daje Ci ogromne możliwości. Możesz zmienić niektóre parametry projektu po zakończeniu całej pracy. Dzięki temu wprowadzanie zmian w ostatniej chwili w Fusion 360 jest bardzo łatwe.

Inne zalety często wymieniane przez użytkowników to:

 • Tworzenie zespołów (assembly parts) i funkcje modelowania organicznego.
 • Praca w chmurze nad modelem w zespole w czasie rzeczywistym.
 • Intuicyjny interfejs i łatwość w obsłudze programu.
 • Rozbudowana społeczność Fusion 360 i sporo artykułów i tutoriali do znalezienia w sieci.

Co znajdzie się w moim kursie zaawansowanym?

Kurs omawia wszystkie najważniejsze środowiska pracy. Dzięki niemu nauczysz się poprawnego przygotowania środowiska pracy w tym praca w zespole oraz tworzenie części. Pokażę Ci, jak znacznie przyśpieszyć proces modelowania korzystając z gotowych bibliotek elementów znormalizowanych (w moim kursie będzie to McMaster Car Component). Popracujemy też w środowisku blaszanym (Sheet Metal) .

Kurs oparłem na istniejącym projekcie fotela ergonomicznego, rozpoczynając szkolenie od analizy karty katalogowej pobranej ze strony producenta. Mam nadzieję, że ten praktyczny przykład sprawi Ci dużą satysfakcję w trakcie nauki, przy okazji prezentując jego zaawansowane funkcje. Poniżej możesz zobaczyć efekt finalny kursu.

fotel fusion 360 model
Model fotela wykonany w kursie zaawansowanym Fusion 360. Wizualizacja wykonana została w natywnym środowisku renderującym programu.

W szkoleniu dzielę się swoim doświadczeniem w pracy w głównych środowiskach modelarskich (parametryczne, organiczne, powierzchniowe, bezpośrednie). Pokażę też jak tworzyć zaawansowane wiązania mechaniczne (joints).

Zachęcam Cię do zapoznania się z krótkim video w którym opowiadam o kursie…

 

Dla kogo jest ten kurs ?

Kurs jest dedykowany dla osób które posiadają już podstawową wiedzę z zakresu projektowania CAD w Fusion 360, i chcą rozwinąć swoje umiejętności z poszczególnych środowisk do poziomu zaawansowanego. Jeżeli stawiasz pierwsze kroki w programie, zachęcam Cię do zapoznania się z wersją szkolenia od podstaw.

Kurs ten szczególnie sprawdzi się dla studentów / absolwentów kierunków takich jak:

 • wzornictwo przemysłowe
 • mechanika i budowa maszyn
 • mechatronika
 • robotyka i automatyka

Jeżeli jesteś hobbystą, który nie ma ścisłego wykształcenia inżynierskiego a który chciałby po prostu nauczyć się nowej umiejętności lub wejść na nową ścieżkę kariery to oczywiście również zachęcam do wspólnej nauki.

Dlaczego warto ukończyć kurs

Obecnie aplikując na wybrane stanowisko kluczowym kryterium jest posiadanie konkretnych, mierzalnych umiejętności. Jedną z takich umiejętności – obsługę oprogramowania Fusion 360 chciałbym przekazać w moich kursach. W sieci znajdziesz wiele darmowych tutoriali, jednak brakuje w nich ciągłości lub są niekompletne. W moim kursie pokazuję najkrótszą drogę do celu.

Jeżeli zastanawiałeś(aś) się kiedyś nad pracą freelancera, to modelowanie 3D daje olbrzymie pole do działania. Po moim kursie możesz szukać zleceń np. wśród firm z branży meblarskiej, czy też innej zajmującej się produkcją dowolnych wyrobów. Firmy te szukają osób / podwykonawców, którym mogą zlecić przeniesienie swojej oferty do świata wirtualnego modeli 3D czy to w celach wizualizacji czy projektowych.

Po ukończonym kursie możesz starać się też starać o zatrudnienie w działach projektowych R&D, w branży meblarskiej, mechanicznej lub po prostu rozwijać własne hobby i kreatywność.

W moich kursach przekazuję wiedzę w formie skoncentrowanej. Nie znajdziesz w nim niepotrzebnych dygresji czy mówiąc kolokwialnie „lania wody”. Dzielę się z tobą wiedzą zdobytą przez lata pracy w programie. Mogę pochwalić się wieloletnią pracą szkoleniową. Implementowałem Fusion 360 w wielu firmach w Polsce. Posiadam status szkoleniowca Autodesk na poziomie Silver oraz zdany egzamin User Fusion 360.

Co ważne wykupienie szkolenie daje Ci możliwość kontaktu ze mną poprzez Forum i Grupę kursu. W przypadku problemów w nauce możesz śmiało do mnie napisać.


Na zakończenie kursu każdy uczestnik otrzymuje oficjalny certyfikat ukończenia kursu. Aby go uzyskać, należy spełnić 2 warunki:

 1. Ukończyć kurs w ciągu 90 dni od momentu rozpoczęcia.
 2. Zaliczyć ćwiczenia i testy przypisane do kursu. Testy można poprawiać dowolną ilość razy w przypadku niepowodzenia, więc uzyskanie certyfikatu zależy jedynie od Twojej determinacji. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda przykładowy certyfikat. Domyślnie jest on w języku angielskim, choć możesz wybrać dowolnie inny język.

Gdzie można znaleźć moje kursy?

Moje kursy znajdziesz pod poniższymi linkami. Kurs możesz rozpocząć w ciągu 5 minut przechodząc przez standardowy proces składania zamówienia internetowego.

 

Jakub Walczak

inż. ds. rozwiązań dla przemysłu

Właściciel studia projektowego, autoryzowany certyfikowany instruktor firmy Autodesk; certyfikowany specjalista w dziedzinie CAD/CAM/CAE, designer oraz projektant CAD, z kilkuletnim stażem.

Jestem prekursorem kursów z oprogramowania Autodesk Fusion 360 na terenie Polski, jak i najlepszym instruktorem dla w/w programu w roku 2018 według rankingów Autodesk.
Na co dzień pracuję w autoryzowanym centrum szkoleniowym firmy Autodesk na stanowisku Inżynier ds. rozwiązań dla przemysłu. Zachęcam Cię do poznania tajników modelowania 3D CAD, które zgłębiam od wielu lat bo wiem, że może to sprawiać olbrzymią przyjemność i przynosić namacalne efekty w postaci uczestnictwa w ciekawych projektach, czy też zdobyciu wymarzonej pracy.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL