Revit to program, o którym jest głośno w branży architektoniczno-budowlanej. Jeżeli dopiero zastanawiasz się jaki program do projektowania wybrać, bądź też myślisz o „przesiadce” do technologii BIM z CAD-a, to ten wpis powinien Ci pomóc w pierwszych krokach.

Skąd wziąć program?

Jeżeli jesteś studentem, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Licencję Revit-a możesz uzyskać na 1000 dni zupełnie za darmo. Wystarczy że zarejestrujesz swoje konto na stronie autodesk.com

a następnie pobierz program korzystając z tego linku:
https://www.autodesk.com/education/free-software/revit

Jeżeli etap edukacji masz już za sobą, a chcesz przetestować ten program lub po prostu się jego nauczyć, musisz pobrać wersję 30-dniową:

https://www.autodesk.com/products/revit/free-trial

Niezbędne również będzie założenie konta na stronie autodesk.com

Wiem, że 30 dni to bardzo mało, aby opanować tę aplikację. Mam jednak na to pewną metodę. Na początku zainstaluj wersję najnowszą (na ten moment jest to wersja 2019). Następnie spróbuj pobrać wersje starsze 2018, 2017 (sprawdź na swoim koncie Autodesk, znajdziesz tam możliwość pobrania również plików instalacyjnych dla starszych wersji).

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z Revit-em to gwarantuje ci, że wersje starsze nie będą miały wpływu na proces nauki. Nie różnią się one na tyle aby miało to jakiekolwiek znaczenie. Wersje różnią się pewnymi niuansami, które łatwo nadrobisz oglądając chociażby filmy na youtube ukryte pod frazą „What’s new in Revit 2019”.

Instalacja może sprawić niektórym użytkownikom problemy. Najczęstszym problemem może być nie pobranie bibliotek do programu. Aby tego uniknąć zachęcam do obejrzenia filmiku jak poprawnie zainstalować program. 

Mam już program i co dalej?

Chyba czas na najciekawszą część, czyli naukę! Warto zapoznać się z interfejsem programu. Próbować samodzielnie coś poklikać, przyzwyczaić się do układu okien. Czasem gdzieś zabłądzić, czasem coś zepsuć  i szukać odpowiedzi.

Jeżeli chcesz poznać rzeczywiście pełne spektrum funkcji programu , zapraszam Cię na kurs Revit – modelowanie BIM oraz inne kursy, które przygotowałem.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

W trakcie nauki warto zwrócić uwagę na to, że Revit to część większej technologii określanej mianem BIM ( Building Information Modeling ), obok którego nie można przechodzić bez refleksji.

BIM to również pewien standard, który na pewno chcesz wdrożyć w firmie, bądź też swojej codziennej pracy. Mam dla Ciebie dobrą informację. Korzystając z programu Revit jednocześnie pośrednio uczysz się czym jest BIM. Co mam na myśli? Revit to mówiąc wprost narzędzie do budowania informacji (bazy danych), informacji którą potem zarządzamy potem w procesie inwestycyjnym. To jak zamodelujesz budynek, inaczej mówiąc ,to jak tę informację zgromadzisz w postaci projektu, ma wpływ na poziom zaawansowania również w technologii BIM.

Zachęcam Cię do zapoznania się z takimi pojęciami jak Level of Detail, Level of Development, COBiE, BIM Execution Plan, a na pewno będziesz obsługiwać program bardziej świadomie. Bedziesz wiedzieć nie tylko jak modelować , ale również dlaczego modelować w ten a nie inny sposób.

Jeżeli znasz dobrze język angielski, to zachęcam Cię do czytania blogów lub książek poruszających tematykę BIM.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci w rozpoczęciu przygody z niesamowitym programem jakim jest Revit. Jako czynny użytkownik tego programu mogę ci go w 100% polecić, na pewno jego znajomość da Ci bardzo dużo satysfakcji. 

Powodzenia! 

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2014 - ©2020 BIMV.PL

Skontaktuj się

Wyślij nam wiadomość, a my postaramy się na nią szybko odpowiedzieć. Możesz też zadzwonić na nr. 729675678

Wysyłanie
 
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Załóż konto