Materiał wideo pokazuje proces pracy z blokami, jak można rozbijać bloki na mniejsze elementy, co pozwala na manipulację geometrią.

Bloki możemy automatycznie rozbić w momencie wstawienia lub możemy przeprowadzić procedurę rozbijania dla wcześniej wstawionych bloków.

Blok rozbijamy za pomocą opcji Rozbij (explode). 

Należy podkreślić, że rozbicie bloku usuwa go z zestawień i nie jest on już zliczany, a więc należy rozważyć inne opcje modyfikacji bloku przed jego ostatecznym rozbiciem. 

TRANSKRYPCJA:

Przedstawiony fragment rysunku zawiera odniesienia do bloków. Zobaczmy, że gdy zaznaczę poszczególne elementy wyposażenia wnętrza, to w palecie właściwości widzimy, że program zliczył nam wszystkie te odniesienia do bloku. Mamy ich łącznie 6. Gdybym któryś z tych bloków chciał rozbić, wystarczy, że dokonam jego selekcji. Następnie nacisnę opcję „Rozbij” w tym miejscu i widzimy, że struktura geometrii jest już rozłączona, a więc w momencie, kiedy zaznaczę obiektów, widzimy, że sam ten fragment geometrii składa się już teraz nie z jednego bloku, a z 18 obiektów. Gdybym chciał, mogę również rozbijać bloki w momencie wstawiania. Także, gdy odszukam interesujący mnie blok, w tym przypadku konkretnie muszę go odpowiednio eskalować. Mogę go też obrócić. Natomiast gdybym chciał, żeby pojawił się on jako rozbity, muszę wybrać opcję Rozbij, Tak i teraz w momencie, gdy kliknę, widzimy, że nie pojawia się on w naszym rysunku jako geometria, a już jako 18 obiektów. W momencie, kiedy wstawię ten blok, klasycznie widzimy, że jest on odniesieniem do bloku, to jest ta różnica, to jest sposób działania operacji „Rozbij”. A dla wcześniej wstawionych bloków znajdziemy ją tutaj.

Chcesz zostać ekspertem w AutoCAD? Zapoznaj się z moimi kursami

Michał Gierasimiuk

AutoCAD Certified Instructor

Absolwent budownictwa warszawskiego SGGW oraz UTP w Siedlcach, Autoryzowany Instruktor Autodesk. Posiadam certyfikaty Autodesk Certifed Professional. Specjalizuję się w oprogramowaniu Autodesk AutoCAD, Autodesk AutoCAD Electrical oraz Autodesk Fusion 360. Od kilku lat prowadzę zajęcia stacjonarne z obsługi wymienionych programów. Stale wykorzystuję i doskonalę swoje umiejętności poprzez praktyczną pracę projektową dla kontrahentów w Polsce i zagranicą. Prywatnie pasjonat snookera.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©2025 BIMV.PL

 

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Załóż konto