W tym wpisie opowiem o podstawowych skrótach klawiszowych w programie Tekla oraz jak je edytować.

Często używane przeze mnie skróty…

Na początku powiemy sobie o skrótach klawiszowych, które są bardzo istotne często będziemy z nich korzystać…

CTRL + S

Pierwszym takim skrótem jest skrót CTRL +S znasz go na pewno z innych programów. Skrót ten oczywiście powoduje zapisanie naszego modelu.

CTRL + P

Następnym bardzo istotnym skrótem jest skrót CTRL+P. Stosując ten skrót przełączamy się pomiędzy widokiem 3D, a płaszczyzną.

Każdy widok modelu Tekli posiada swoją płaszczyznę tzw. płaszczyznę widoku. W przypadku domyślnego widoku (który jest włączony po starcie nowego modelu) taką płaszczyzną jest widok z góry. Natomiast możemy zakładać też inne widoki dla tych widoków ta płaszczyzna może być inna może być to widok od lewej od prawej w stosunku do tego co teraz widzimy lub może być również inny ukośny widok zgodny z płaszczyzną roboczą.

Skrót pozwalający na przeskakiwanie miedzy płaszczyznami

STRZAŁKI

Kolejnym skrótem ułatwiającym poruszanie się w modelu jest używanie samych strzałek lewo prawo góra dół, co pozwala na przesuwanie widoku, analogicznie do tego co daje na wciśnięcie scroll-a.

CTRL + I

Kolejnym istotnym skrótem jest CTRL + I, który daje nam możliwość wyświetlenia listy widoków. W nowym pliku mamy tylko 1 widok domyślny 3d, natomiast gdy mamy model na dalszym stadium zaawansowania widoków jest dużo więcej. Możemy sobie właśnie w sprawny sposób włączyć lub wyłączyć takie widoki z poziomu listy.

CTRL + L

Kolejnym istotnym skrótem, który chcąc pokazać, a którego na razie nie będziemy wykorzystywać to CTRL+L. Pokazuje nam to listy rysunku.

Jak sprawdzić listę skrótów i definiować własne skróty w programie Tekla?

Oczywiście istnieje wiele innych skrótów oraz każdej funkcji Tekli możemy przypisać dowolny skrót lub nadpisać domyślne skróty również te wczesniej wymienione.

  1. Wybieramy plik
  2. Ustawienia -> Skrótów Klawiszowych
  3. W oknie widzimy skróty klawiszowe w 3ch kategoriach: modelowanie, planowanie i rysunek.
  4. Wybierz funkcję i zmień jej skrót. Pamiętaj że możesz korzystać z narzędzia filtrowania listy np. wpisując hasło „kopiuj”.
Definicja własnych skrótów w programie Tekla
Definicja własnych skrótów w programie Tekla
filtrowanie skrótów w programie tekla
Filtrowanie listy skrótów

Video tutorial

(lekcja kursu Tekla BIM od podstaw )



Michał Rogowski

BIM Engineer

Jestem absolwentem Politechniki Białostockiej na kierunku budownictwo, spec. Konstrukcje budowlane i Inżynierskie. Podczas studiów byłem bardzo aktywnym studentem m.in. przewodniczyłem w kole naukowym SKN Konstruktor, dzięki czemu miałem okazję poznać wielu ambitnych młodych inżynierów z całej Polski i Europy z racji uczestnictwa (z sukcesami) w wielu konkursach inżynierskich.

Również jeszcze na studiach zacząłem swoją przygodę z programem Tekla Structures, w którym wykonałem model swojej pracy magisterskiej, czyli budynku wysokościowego. Model ten zgłosiłem do konkursu na najlepsze modele wykonane w Tekli, organizowanego przez dystrybutora programu i wygrałem główną nagrodę. 

Po studiach rozpocząłem pracę, w dużej korporacji projektowej gdzie miałem okazję zetknąć się z wielkimi projektami przemysłowymi oraz poznać zasady pracy dużej wielobranżowej pracowni projektowej. Po pewnym czasie zostałem zatrudniony w jednym z warszawskich biur projektowych zajmujących się projektowaniem konstrukcji budowlanych za pomocą programu Tekla Structures, gdzie pracuję do dziś. Miałem okazję uczestniczyć w wielu różnorodnych projektach inżynierskich, zarówno polskich jak i zagranicznych. Obecnie prowadzę projekt zagraniczny związany z modelowaniem konstrukcji drewnianych w programie Tekla Structures. Uczestniczę również w innych ciekawych projektach najczęściej związanych z konstrukcjami stalowymi.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL