Wymiarowanie w Revit działa bardzo intuicyjnie. Mamy do wyboru kilka rodzajów wymiarowania:

  • wyrównany (wymiarowanie między równoległymi płaszczyznami)
  • liniowy (wymiarowanie punktów w linii)
  • kątowy
  • promieniowy / średnica
  • długość łuku

Najczęściej korzysta się z dwóch pierwszych (wyrównany i liniowy). W tym wpisie krok po kroku jak efektywnie wymiarować w programie z kilkoma wskazówkami.

Wymiar wyrównany

Wstawianie wymiaru polega na wskazaniu co najmniej dwóch płaszczyzn. Każda płaszczyzna na początku zostaje podświetlona na niebiesko. Wystarczy kliknąć a następnie Revit będzie szukał kolejnych płaszczyzn równoległych do tej wskazanej. Jeżeli chcemy go wstawić klikamy w pustym polu (tak aby nic się nie podświetlało). Jeżeli chcesz tworzyć ciąg wymiarów wskaż kolejne płaszczyzny. Cały czas widać podrys wstawianej linii wymiarowej co ułatwia nam odnalezienie się w procesie wymiarowania.

Zwróć uwagę, że pod wstążką znajdują się dodatkowe opcje umożliwiające szybkie modelowanie całych ścian z uwzględnieniem otworów i osi.

Wymiar liniowy

Wymiar liniowy jest używany gdy chcemy zwymiarować obiekty mierząc ich poziome lub pionowe odległości. Revit w tym wypadku szuka punktów a nie płaszczyzn. Punkty są w programie dosyć słabo widoczne i czasami musimy klikać 'w ciemno’ w danym obszarze, licząc że Revit sam znajdzie interesujący nas punkt. Ruchem myszki możesz wskazać czy wymiarujesz w pionie czy poziomie.

Wymiar kątowy

Wymiar kątowy wstawia się w 3. krokach

  1. Wskaż pierwszą płaszczyznę
  2. Wskaż drugą
  3. Kliknij w miejscu w którym chcesz wstawić wymiar.

Wskazówki do wymiarowania

Kilka porad przy wymiarowaniu.

  1. Jeżeli nie jesteś w stanie z jakiegoś powodu zwymiarować jakiegoś punktu / obiektu, przybliż widok (zoom-in) i narysuj bardzo krótką linię detalu, niewidoczną z normalnej odległości.
  2. Przy wymiarze wyrównanym, pod wstążką możesz ustawić względem której części ściany Revit będzie się domyślnie chwytać (lico, oś itp.). Oczywiście za pomocą TAB, w trakcie tworzenia wymiaru możesz nadpisać to ustawienie. Tab ogólnie może Ci się przydać też gdy zagęszczenie elementów jest duże.
  3. Po zaznaczeniu linii wymiarowej możemy ją edytować dodając bądź odejmując od niej płaszczyzny / punktu. Następnie klikamy w pustym polu aby zatwierdzić edycję.

Kurs wymiarowanie Revit

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o procesie wymiarowania, zapraszam na mój darmowy kurs Revit – wymiarowanie, składający się z 9 lekcji.

Możesz też zapisać się na pełny kurs z dokumentacji w programie Revit mojego autorstwa…

BIMV e-learning

Swoją działalność rozpoczęliśmy w 2016 roku. Od tego czasu nieustannie poszerzamy bazę kursów i promujemy nauczanie zdalne. Do naszej społeczności przynależą inżynierowie oraz studenci zarówno z Polski i zagranicy, jak i właściciele firm.

Kształcenie się oraz podnoszenie swoich kompetencji są ważnymi elementami rozwoju zawodowego nie tylko na początkowym etapie drogi zawodowej, ale również w jej zaawansowanym stadium. Nasze szkolenia mają na celu doskonalenie i uzupełnianie kwalifikacji pracowników chcących zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku inżynierów. Znajdziesz u nas specjalistyczne szkolenia dotyczące zagadnień branżowych niedostępne nigdzie indziej.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL