Poniższe trendy w architekturze, inżynierii i budownictwie zajmą czołowe miejsce w 2022 roku. Oto, co właściciele i liderzy biznesowi powinni wiedzieć, aby się przygotować.

1. Trendy na 2022. Konwergencja branż dzięki wizualizacji

W świecie coraz bardziej zdalnej komunikacji pytanie, gdzie i jak pracować zespołowo oraz tworzyć pomysły staje się o wiele ważniejsze. Interaktywna wizualizacja projektu z pewnością pomaga zniwelować między architektami i inżynierami fizyczny dystans i otworzy nowe możliwości. Wiele osób w branży doskonale rozumie, że szybko rozwijający się świat rozszerzonej rzeczywistości (AR) jest nowym potencjalnym środowiskiem pracy.

Gaming i technologie AR (takie jak Iris VR) uzupełniają tradycyjne procesy robocze AEC. Sprawiają, że środowiska wirtualne są bardziej wciągające i opłacalne, usprawniają zarządzanie złożonymi projektami i zyskują poparcie klientów dla swoich propozycji. Przykładem tego jest firma inżynierska z Norwegii o nazwie Norconsult. Niedawno zaprojektowała ona most Route E39 z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) Unity. W ten sposób określa oczekiwania klienta na wczesnym etapie procesu projektowania i przyspiesza podejmowanie przez niego decyzji.

Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj:

https://www.autodesk.pl/customer-stories/norconsult-vr-gamification

Metaverse?

Te platformy wizualne pomogą wspólnie z technologią BIM w 2022 i kolejnych latach projektować przyszłe środowiska miejskie. Od pojedynczych struktur po całe metropolie. Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa (ASCE) już działa w tej sprawie, współpracując z wizjonerem światowego budownictwa – Experimental Design. A także z liderami myśli i technologami w celu stworzenia środowiska AR o nazwie Future World Vision. Projekt ten konceptualizuje scenariusze, które wyobrażają sobie, jak mogłyby być zbudowane miasta przyszłości. Stanowi on przykład tego, jak wirtualne światy pomagają lepiej rozwiązywać dzisiejsze problemy świata rzeczywistego.

https://youtu.be/8pAMqSf1sAE

Mówiąc o metaverse, środowiska online takie jak The Wild mają potencjał, aby zmienić sposób, w jaki pracują projektanci i architekci. Zespoły projektowe mogą tam doświadczyć tworzenia brył budynków i prototypów oraz, w pewnym sensie, spędzić wspólnie czas przy projektach. To z kolei prowadzi do bardziej dynamicznego przepływu pracy. Testowanie fasad pod kątem wydajności energetycznej i konstrukcyjnej będzie prostsze. Prezentacje będą bardziej imponujące. Zatwierdzenia będą szybsze, gdy więcej interesariuszy da radę spotkać się na parterze koncepcji projektowej przed rozpoczęciem prac ziemnych.

Oczywiście założenia takie jak „szybsze”, „prostsze” należy traktować nieco z przymrużeniem oka i jest to zapewne koncepcja na ten moment wyidealizowana. Należy jednak wyznaczać ambitne kierunki rozwoju, nawet jeśli plan zostaje zrealizowany tylko w 50%.

2. Trendy na 2022. Rosnące znaczenie cyfrowych bliźniaków dla właścicieli

Kiedy właściciele stają przed pytaniem, jak ponownie wykorzystać swoje budynki i aktywa, odpowiedzi dostarczą dane. Dzięki cyfrowym bliźniakom – cyfrowym reprezentacjom struktur, które śledzą i analizują wszystkie rodzaje rzeczywistych danych dotyczących wydajności – właściciele i projektanci mogą uzyskać niesamowity wgląd w to, jak powinny wyglądać ich kolejne projekty. Firma Prologis, która jest właścicielem ogromnego portfolio logistycznego, inwestuje w śledzenie danych dotyczących budynków. Pomaga to przede wszystkim zaangażowanym w projekt wyciągnąć wnioski ze sposobu funkcjonowania tysięcy obiektów.

Użyteczność tej technologii oznacza, że coraz więcej właścicieli będzie albo budować zespół wewnętrznych architektów i inżynierów, którzy mają doświadczenie z cyfrowymi bliźniakami, albo wynajmować firmy zewnętrzne do świadczenia takich usług. Będzie to jeden z czynników, który sprawi, że firmy architektoniczne i inżynieryjne będą odgrywały bardziej operacyjną rolę. Będą otwierać nowe relacje i możliwości biznesowe z klientami.

Firmy takie jak KEO i Beca już zaczynają oferować nowe usługi w zakresie cyfrowego bliźniaka. Inni pójdą w ich ślady. Podobnie jak pozostałe trendy kształtujące ten rok, zbieranie i analiza danych będzie bardzo pożądaną umiejętnością.

3. Trendy na 2022. Automatyzacja jako rozwiązanie problemów z siłą roboczą i łańcuchem dostaw

Automatyzacja będzie w coraz większym stopniu podstawowym narzędziem do projektowania z uwzględnieniem niedoborów materiałów.

W Wielkiej Brytanii firma projektowa Ramboll wykorzystuje oprogramowanie Autodesk Advance Steel do automatyzacji projektowania bramownic drogowych. Obniża tym koszty o 40% i projektuje w ciągu kilku minut to, co wcześniej zajmowało godziny, a nawet dni. SYSTRA, duża europejska firma infrastrukturalna, wykorzystuje modelowanie parametryczne 3D w Autodesk Revit do automatyzacji projektowania mostów. Rozwiązania te będą coraz bardziej wartościowe w scenariuszach projektowych opartych na kodach. Oszczędzi to architektom i inżynierom czas potrzebny na ręczną ocenę parametrów projektu, pozwalając im skupić się bardziej na kreatywnej pracy.

4. Trendy na 2022. Większe skupienie na kontroli poziomu emisji dwutlenku węgla

Jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla, branża AEC poczyniła postępy w rozwiązywaniu problemów związanych z dwutlenkiem węgla emitowanym podczas spalania. Mniej uwagi natomiast poświęciła węglowi emitowanemu w branży budowlanej (emisje powstające podczas wydobycia, rafinacji, produkcji i przemieszczania materiałów). Ze względu na udane wysiłki zwiększenia efektywności energetycznej budynków, CO2 powstałe podczas ich wznoszenia staje się coraz mniej istotnym problemem.

Na szczęście, jednym z bardziej obiecujących tematów, które pojawiły się na szczycie klimatycznym ONZ COP26, było uświadomienie sobie, że przemysł ciężki i CO2 przez niego produkowane wymagają natychmiastowej uwagi i skalowalnych rozwiązań w ramach ogólnoświatowej strategii redukcji emisji. Wiele firm budowlanych i producentów materiałów odpowiedziało na to wezwanie. Przedstawiło solidne mapy myśli, ogólnobranżowe zobowiązania do ograniczenia emisji oraz udoskonalania nowych procesów przemysłowych. Mowa tutaj o takich wynalazkach jak stal ekologiczna czy cement pochłaniający dwutlenek węgla.

Zielone budownictwo

Zmiany są już w toku. Przykładowo, start-upy takie jak CarbonCure wychwytują węgiel i umieszczają go w betonie lanym. Nucor, największy producent stali konstrukcyjnej w USA, rozpocznie produkcję swoich nowych wyrobów stalowych Econiq w 2022 roku. Wszystkie one są w 100% zasilane zieloną energią. Małe, ale innowacyjne pomysły, takie jak te, z czasem będą miały kaskadowy wpływ na resztę branży.

Dla projektantów ważne będzie, aby nie skupiać się na redukcji emisji dwutlenku węgla w próżni. Kompromisy pomiędzy kosztami, emisją dwutlenku węgla, odpadami materiałowymi a nawet wodą muszą być uwzględnione w kontekście wpływu na środowisko. Projektowanie budynków przy użyciu narzędzi technologicznych – takich jak Spacemaker czy Innovyze – może znacznie zmniejszyć ślad węglowy przyszłych budynków.

https://www.spacemakerai.com/

https://www.innovyze.com/en-us

5. Trendy na 2022. Bardziej odporne budynki dzięki Internetowi Rzeczy (IoT)

Zmiany klimatyczne wywierają większą presję na infrastrukturę, zwłaszcza w odniesieniu do systemów działających w budynkach. Projektowanie infrastruktury wymaga ponownego przemyślenia, a przepisy budowlane muszą ewoluować w kierunku szybko zmieniającego się otoczenia. Architektura i budownictwo muszą tworzyć budynki typu smart, bardziej wydajne i inteligentnie zlokalizowane, aby uniknąć spustoszenia klimatu w przyszłości.

Weźmy pod uwagę znaczny postęp w technologii konsumenckiej, która jest już dostępna na rynku i służy do monitorowania zdrowia osobistego. Np. inteligentne zegarki sprawdzające bicie serca lub sen. Dane z Internetu Rzeczy będą odgrywać taką samą rolę w przypadku budynków. Jak zachowywał się wieżowiec podczas trzęsienia ziemi i co można poprawić? Jaka jest jakość powietrza w apartamentowcu? Budynki, właściciele i miasta poszukują technologii, która pozwoli im monitorować i oceniać wydajność przestrzeni życiowej. A także pomagać w przewidywaniu i zapobieganiu problemom oraz lepiej projektować inteligentne budynki i miasta przyszłości.

6. Trendy na 2022. Strategie danych dla firm zdalnych i hybrydowych

Całkowicie zdalne i hybrydowe formy pracy nie znikną w najbliższym czasie, jeśli w ogóle. Stanowi to wyjątkowe wyzwanie, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa własności intelektualnej i danych klientów podczas współpracy w sieciach domowych i firmowych.

Ponieważ ryzyko związane z oprogramowaniem ransomware i hakerami wzrosło, posiadanie przez firmę strategii dotyczącej danych jest o wiele ważniejsze i wymaga odpowiednich inwestycji w celu wprowadzenia niezbędnych narzędzi, zabezpieczeń i ludzi.

Informatycy, którzy wcześniej koncentrowali się na systemach zamkniętych, będą musieli podnieść swoje umiejętności, aby zrozumieć, jak wzmocnić sieci i zapewnić bezpieczeństwo własności intelektualnej. Ale gdy już to zrobią, w przyszłości wszystkim będzie się wiodło lepiej. Gdy wszyscy będą mogli pracować w tym trybie, cała branża stanie się bardziej wydajna, będzie mogła dzielić się pracą i będzie bardziej elastyczna, wiedząc, że cyfrowy strumień danych jest bezpieczny, godny zaufania i chroniony.

Podsumowanie

W skrócie wymienione sześć trendów w architekturze budownictwie i nie tylko możemy zebrać w następujące punkty:

  • Praca zdalna i współpraca będą się utrzymywać, wymagając nowych metod wizualizacji i podwyższonych wymagań w zakresie bezpieczeństwa.
  • Technologie cyfrowe i automatyzacja pomogą rozwiązać dużą część problemów. Od stanu technicznego budynków i ich konserwacji po kwestie związane z łańcuchem dostaw.
  • Rozmowy na temat zrównoważonego rozwoju zwracają się w kierunku ilości emitowanego CO2 w trakcie budowy budynków. Rynek zaleje fala innowacji w zakresie sekwestracji dwutlenku węgla do atmosfery.

Jeśli cokolwiek można określić jako główną narrację poprzedniego, zmiennego i niepewnego roku, to jest to adaptacja. Firmy zareagowały i rozwinęły nowe metody pracy w 2021 roku w obliczu szybkiej cyfryzacji i wyzwań związanych z łańcuchem dostaw. Dzięki temu wszystkiemu udało im się wyostrzyć ołówki i wykonać zadanie.

W czasach, gdy zakłócenia wydają się być codziennością, a wszystko oprócz kreatywności jest na wyczerpaniu, adaptacja nie była tylko reakcją. Stała się stanem permanentnym. Od przyjmowania praktyk zrównoważonego rozwoju na szerszą skalę po dokonywanie radykalnych skoków w innowacjach technologicznych. Zmiany w branży AEC będą kontynuowane i posłużą jako katalizatory zmian modeli współpracy przy użyciu BIM w 2022.


Już teraz chciałbym zaprosić cię do zapisania się do newslettera, jeżeli tworzone przez nas treści są dla Ciebie wartościowe.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą naszych kursów: 

BIMV e-learning

Swoją działalność rozpoczęliśmy w 2016 roku. Od tego czasu nieustannie poszerzamy bazę kursów i promujemy nauczanie zdalne. Do naszej społeczności przynależą inżynierowie oraz studenci zarówno z Polski i zagranicy, jak i właściciele firm.

Kształcenie się oraz podnoszenie swoich kompetencji są ważnymi elementami rozwoju zawodowego nie tylko na początkowym etapie drogi zawodowej, ale również w jej zaawansowanym stadium. Nasze szkolenia mają na celu doskonalenie i uzupełnianie kwalifikacji pracowników chcących zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku inżynierów. Znajdziesz u nas specjalistyczne szkolenia dotyczące zagadnień branżowych niedostępne nigdzie indziej.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL