Czym są rodziny (families) w programie Revit?

Rodziny po ang. families, stanowią istotną część projektowania w programie Revit. Dla początkującego użytkownika termin może brzmieć nieco dziwnie, więc równie dobrze możemy je nazywać np. komponentami BIM, co jest terminem nieco bardziej uniwersalnym i obejmującym szerszą gamę oprogramowań typu BIM np. ArchiCAD czy Tekla.

Każdy projekt budynku możemy rozbić na mniejsze części takie jak np. ściany, okna, drzwi, meble itp. Taką najmniejszą niepodzielną część w Revit określamy mianem rodziny.

Rodzaje rodzin Revit

Warto jest rozróżnić dwie zasadnicze grupy rodzin:

  • rodziny systemowe, czyli tworzone w środowisku pliku projektowego do których zaliczymy: ściany, stropy, dachy, fundamenty (oprócz stopy), schody;
  • rodziny niesystemowe (komponentowe), tworzone w osobnym dedykowanym edytorze (będącym częścią programu Revit), do których zaliczmy wszystkie pozostałe modele nie wymienione powyżej czyli np.: okna, drzwi, meble, belki, słupy itp.

O ile początkujący użytkownik szybko wdraża się w definiowanie pierwszej grupy rodzin (systemowych) np. tworząc nowe typy ścian, czy stropów, o tyle dla drugiej grupy na początku opieramy się głównie na korzystaniu z gotowych modeli, wstawianych zazwyczaj jednym kliknięciem myszy w projekcie. Gotowe rodziny pobieramy z biblioteki Revit, lub z zewnętrznych stron jak np. bimobject.com

Trudność definiowania rodzin, związana jest przede wszystkim z odmiennymi, rozbudowanymi regułami tworzenia takich modeli. Ciężko jest też przejść do tworzenia rodzin już na początku, nie rozumiejąc jak działa projekt Revit i jak tworzone modele będą potem wykorzystane, gdyż to właśnie projekt jest końcowym odbiorcą wszystkich rodzin.

Wskazówki jak zacząć tworzyć rodziny

Jeśli mas już opanowane podstawy pracy w Revit i chciałbyś postawić następny krok, oto kilka wskazówek które mogą Ci się przydać na początku:

1. Wybierz odpowiedni szablon

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego szablonu. Szablon zawiera w sobie pewne predefiniowane parametry oraz obiekty jak np. ścianę, w której definiujemy okno lub drzwi. W wielu przypadkach złe wybranie szablonu rodziny prowadzi do nieodwracalnych konsekwencji, szkoda więc zmarnować czas przez tak prosty błąd. Istnieją też szablony dla modeli ogólnych jeśli nasz docelowy model nie wpisuje się w żaden oczywisty schemat.

2. Parametry wystąpienia vs. parametry typu

W trakcie tworzenia rodzin będziesz parametryzował obiekty. Przy tworzeniu każdego z parametrów staniesz przed wyborem przypisania go do grupy parametrów typu lub wystąpienia (type vs. instance). Jeżeli nie rozumiesz różnicy pomiędzy nimi, ciężko Ci będzie stworzyć poprawnie rodzinę.

3. Testuj rodzinę

Parametryzacja rodzin wymaga ich późniejszego testowania. Najlepiej jest testować wprowadzone formuły w miarę regularnie. Np. zmienić szerokość obiektu X, i sprawdzić czy nie pojawiają się błędy, lub czy geometria nie ulega dziwnym przekształceniom. Ostatecznym testem jest zawsze wczytanie rodziny do projektu. Spróbuj wczuć się w odbiorcę twojego modelu, i odpowiedzieć na pytanie czy zasady działania komponentu byłyby dla niego jasne i proste do wykorzystania w projekcie

4. Geometria i stopień szczegółowości rodzin

Trzeba mieć świadomość, że narzędzia do modelowania jak i sam program Revit nie służy do tworzenia hiperrealistycznych modeli. Oczywiście chcielibyśmy aby obiekt jak najwierniej odzwierciedlał rzeczywistość, i tego też często oczekuje od nas producent, który może zlecać wykonywanie takich rodzin, ale czasami po prostu się nie da….

Revit nie może równać się np. z programem 3ds max, którego zestaw narzędzi jest dedykowany tworzeniu form np. organicznych, jest dużo bardziej rozbudowany. Przesadna próba dodawania szczegółów może doprowadzić do przerostu formy nad treścią, tzn. plik rodziny robi się za duży i ciężko go wykorzystać bez szkody dla pliku projektowego, a jego atrakcyjny wizualnie wygląd nie jest projektantowi do niczego potrzebny. W większości przypadków ważniejsza jest informacja niegraficzna (identyfikacyjna) i to na niej powinniśmy się skupić.

stopnie szczegółowości bim na obrazku

5. Formaty plików rodzin

Plik rodziny nie-systemowej ma rozszerzenie *.rfa i jest końcowym produktem naszej pracy.

Plik szablonu rodziny posiada rozszerenie *.rft jak revit family template.

Rodzina systemowa np. ściana staje się częścią pliku projektowego o rozszerzeniu *.rvt. Nie możemy jej zapisać do osobnego pliku. Możemy ją tylko transferować do nowego projektu o czym piszę w tym artykule.

Podsumowanie

Tworzenie rodzin choć uznawane za umiejętność zaawansowaną, w moim odczuciu powinna być standardem każdego użytkownika programu Revit. Wiedza jak tworzy się rodziny daje dużo satysfakcji i przyjemności oraz może też być fajnym sposobem na karierę zawodową, szczególnie jeśli myślałeś(aś) o zostaniu freelancerem. Obecnie wiele firm chce zaprezentować swoją ofertę projektantom / architektom a ktoś te biblioteki musi wcześniej przygotować. Aspekt kariery w sektorze tworzenia rodzin postaram się poruszyć w osobnym artykule, a jeżeli chcesz nauczyć się jak tworzyć rodziny w programie Revit, to serdecznie zapraszam Cię na mój kurs od podstaw z tego zagadnienia.

Jeżeli jesteś producentem i chcesz zaprezentować przenieść swoją ofertę do świata 3D BIM w programie Revit, zapraszam do kontaktu za pośrednictwem mojej strony projektowaniebim.pl

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL