Lumion 11 to kolejny krok w przód który pozwoli na stworzenie fotorealistycznych wizualizacji, a to za sprawa dwóch nowych funkcji Orthographic views oraz Animated phasingna na które czekali wszyscy.

Kilka słów o programie…

Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z programem Lumion i chciałby się dowiedzieć do czego służy to można określić go tak:

narzędzie które pozwoli dodać życia do projektów architektonicznych stajać się gotowym produktem do zaprezentowanie klientowi, a wszystko odbywa się za pomocą paru kliknięć

Główne założenia Lumiona to przygotowanie wizualizacji przy najmniejszym nakładzie pracy oraz konieczności wcześniejszego poznania trudnych zagadnień z dziedziny renderingu. Wszystko jest zbudowane na dość prostym i intuicyjnym interfejsie, a przygotowane pre-sety pozwalaj zniwelować czas pracy nad ustawieniami do minimum. Dzięki temu architekt może więcej czasu i uwagi skupić na dodawaniu elementów przyrodniczych (drzewa, krzewy, itp.), postaci czy elementów wyposażenia z gotowej biblioteki i w dosłownie parę minut ujrzeć na monitorze gotową wizualizacje lub animacje.

perspective lumion 11 visualisation

Na stronie bimv.pl dokładnie w tym miejscu znajduje się kurs, który pokazuje pełne możliwości programu zaczynając od poznania interfejsu a skończywszy na zaawansowanym renderingu od wersji Lumiona 8 do 11.

Aktualizacje na przestrzeni lat

Założenia firmy Act-3D jeśli chodzi o wydawanie aktualizacji są zawsze takie same. Każdego roku wydawana jest nowa wersja programu z numeracją o „1” wyższą oraz wydawane są aktualizację zazwyczaj poprawiające wersję o numeracji zmieniającą się po kropce np.: wersja 10.1, 10.3 10.5. Co roku każda nowe wersja programu zawiera w sobie nowe funkcję. Niezależnie czy są to duże czy małe zmiany nowe możliwości zazwyczaj są dobrze przemyślane i wynikają głównie z zapotrzebowania rynku.

Tak też jest właśnie w wersji 11 w której poza odświeżonym interfejsem znajdziemy również dwie funkcję, które w dużej mierze spowodują, że dotychczasowi użytkownicy zdecydują się na aktualizację.

Tutaj trzeba jednaka wspomnieć, że model sprzedażowy nie posiada subskrypcji która jest najczęstsza formą nabycia programów komputerowych w dzisiejszych czasach. Każda nowa wersja wiąże się z kolejnym wydatkiem. Producenci poszli jednak na pewne ustępstwo i zazwyczaj jeśli nabyliśmy poprzednią wersję pół roku przed pojawieniem się nowej mamy możliwość darmowej aktualizacji.

wizualizacja lumion 11

Nowości w Lumion 11

Pierwszą nowością w Lumionie 11 jest możliwość robienia Orthographic views czyli rzutów lub przekrojów z ustawieniem widoku bez perspektywy równolegle do kamery. Takie rozwiązanie daje dużo możliwości. Dodając wymiary możemy zrobić nowoczesną dokumentację, która będzie łatwiejsza w przeczytaniu dla klienta. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się dodać płaszczyznę cięcia to będziemy mieli możliwość pokazania przykładowo poszczególnych warstw ściany lub gleby. Orthographic views to zdecydowany krok w przód dla programu jak dla wykonanych prezentacji.

 ortographic view lumion 11

Producenci pamiętali również o osobach, która planują robić nie tylko rendering pojedynczych zdjęć ale również chcą stworzyć osobną animację. Teraz za pomocą ulepszonej funkcji o zmienionej nazwie Animated phasing będziemy mieli ułatwiony sposób na dodawanie typowych architektonicznych efektów do prezentowania naszych budynków.  Wszystkim dobrze znane rozwiązania typu Drop pozwoli zademonstrować jak dokładnie zbudowany jest nasz obiekt i odpowie na wszelkie pytanie która mogą się pojawić oglądając tylko i wyłącznie pojedyncze zdjęcia z wizualizacjami.

Poza dwiema wyżej wymienionymi funkcjami znajdziemy dodatkowo wiele nowych obiektów w bibliotekach 3D takich jak nowe drzewa, rośliny, nowe elementy do budowy trawy czy nowa kategoria z ludźmi 3D w pozycji stojącej nieruchomej. Te oraz pozostałe nowości możecie znaleźć w kursie Lumion – kompendium wiedzy na stronie bimv.pl. Serdecznie zapraszam.

Filip Gorzka

3D Designer

Specjalista w modelowaniu powierzchniowym oraz renderingu, absolwent Politechniki Łódzkiej i Rzeszowskiej. Od kilku lat pracuje w przemyśle motoryzacyjnym oraz jako freelancer przy projektach związanych z renderingami i postprodukcją.

Uwielbia dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. W swoich szkoleniach pokazuje, że programy komputerowe to narzędzia, które powinno być wykorzystane tak, aby w jak największym stopniu odciążały projektanta. Pozwolić ma to na spędzenie więcej czasu nad pracą twórczą i tworzeniu czyli tym co w projektowaniu najpiękniejsze.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL