Rynek oprogramowania inżynierskiego jest obecnie bardzo rozbudowany, więc odpowiedzenie na pytanie, które oprogramowanie BIM wybrać, nie jest proste. Z pewnością prowadzenie działalności projektowej nie jest dziś możliwe bez dobrze dobranego programu komputerowego, który znacznie przyspiesza i ułatwia pracę oraz zwiększa ogólne możliwości przedsiębiorstwa.

Najpopularniejsze softy

W przypadku softu dla konstruktorów budowlanych dużą część rynku zajęły trzy produkty: Tekla Structures, Revit i Allplan Engineering. Oczywiście istnieją jeszcze inne liczące się pozycje, np. ProtaStructure czy ProStructures. Mimo to obecnie w naszym kraju mają znacznie mniej użytkowników, niż wspomniane wcześniej programy. Zatem – który z nich wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników.  W tym artykule dokonam porównania trzech głównych aplikacji pod kątem projektowania BIM. Jeżeli stoisz przed ważną decyzją związaną z wyborem oprogramowania czy to jako firma czy jako osoba indywidualnie szukająca ścieżki rozwoju zapraszam do lektury, być może moje doświadczenie pomoże Ci dokonać wyboru.

Które oprogramowanie BIM wybrać: Tekla

Bez wątpienia Tekla jest zdecydowanie najbardziej wszechstronnym z analizowanych programów. Jesteśmy w niej w stanie modelować wielomateriałowe, złożone budynki na dowolnym etapie projektu – bez różnicy, czy jest to projekt koncepcyjny, techniczny, wykonawczy czy warsztatowy. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się w przypadku konstrukcji stalowych. W tej sferze jest bezkonkurencyjna, nawet w gronie produktów przeznaczonych stricte do projektowania konstrukcji stalowych (tu pewnie niektórzy się nie zgodzą).

Wydajność

Szeroka baza wbudowanych komponentów, możliwość korzystania z Tekla Warehouse czy funkcje takie jak klonowanie rysunków sprawiają, że praca przy „stalówkach” jest bardzo wydajna. W przypadku innych rodzajów konstrukcji modelowanie również jest przyjemne, jednak należy odnotować, że modele z większą ilością zbrojenia niestety bardzo mocno obciążają komputer. Praca na rysunkach zbrojeniowych również mogłaby być bardziej wydajna, szczególnie w przypadku płyt czy ścian.

Cena

Jeśli chodzi o cenę, jest ona generalnie wyższa, niż u konkurencji. Jednak w przypadku większych pracowni lub braku potrzeby generacji dokumentacji warsztatowej/produkcyjnej jest możliwość optymalizacji kosztów. Można to zrobić poprzez, przykładowo, wynajęcie tańszej o około połowę licencji Carbon, która umożliwia modelowanie oraz tworzenie rysunków GA. Niestety, licencje wieczyste, zgodnie z obecnym trendem większości producentów, są od niedawna niedostępne. Warto wspomnieć, że dzięki OpenAPI Teklę można wzbogacać dowolnie zaprogramowanymi wtyczkami, co może bardzo usprawniać pracę.

Które oprogramowanie BIM wybrać: Revit

Revit jest świetnym narzędziem, jeśli chodzi o koordynację międzybranżową dzięki temu, że jest to narzędzie przeznaczone jednocześnie dla różnych branż: architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacji elektrycznych oraz sanitarnych. Doskonale sprawdza się więc w przypadku dużych wielobranżowych pracowni, pracujących jednocześnie nad jednym projektem. Nie ma konieczności ciągłej wymiany plików IFC z uwagi na to, że prace prowadzone mogą być na jednym modelu centralnym.

Detale

Ponadto, program szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku etapów projektu o mniejszym stopniu zdetalowania. Niefortunnie, gorzej radzi sobie z kolei z etapami o większym poziomie szczegółowości, jak modelowanie zbrojenia czy połączeń stalowych, szczególnie bardziej złożonych. W przypadku żelbetu i drewna istnieją dedykowane zewnętrzne nakładki na Revita usprawniające pracę, np. AGACAD lub CADS RC3D, jednak wiąże się to oczywiście z dodatkowym kosztem oraz koniecznością nauki. Podobnie jak w Tekli, modele z większą ilością zbrojenia potrafią niekiedy napsuć sporo krwi.

revit zbrojenie co nowego
Model zbrojenia z zastosowaniem odpowiednich filtrów w programie Revit

Konstrukcje stalowe

W przypadku konstrukcji stalowych proponowanym rozwiązaniem w celu wykonania dokumentacji warsztatowej jest export do Advance Steela. Jednak, jak wyżej – kolejny program, kolejny koszt i wiedza do przyswojenia. Dużym plusem jest na pewno wtyczka do programowania wizualnego Dynamo, choć konkurencja pod tym względem rónież posiada własne rozwiązania w postaci wykorzystania pary Rihno/Grasshopper. Oczywiście pomiędzy oboma metodami są pewne różnice, ale jest to temat na osobny artykuł.

revit 2022 konstrukcja co nowego
Dynamo Player do generowania połączeń stalowych w Revit

Które oprogramowanie BIM wybrać: Allplan

Na koniec kolej na Allplan-a. Jest on zdecydowanie najlepszy, jeśli chodzi o projektowanie konstrukcji żelbetowych. Zarówno modelowanie brył, jak i zbrojenia, wychodzą bardzo dobrze, a porządny silnik graficzny wspomaga odpowiednią wydajność na modelu, jak i przy tworzeniu rysunków. Doskonale spisuje się więc w przypadku budynków o konstrukcji tradycyjnej, np. mieszkaniówki. Zdecydowanie gorzej radzi sobie w przypadku innych typów konstrukcji. Co prawda więźba dachowa nie będzie problemem, ale ściana szkieletowa już tak. Nie za dobrze również wychodzą konstrukcje stalowe, jednak trzeba przyznać, że widać postęp rok do roku. Być może następne lata poprawią ogólne notowania.

Które oprogramowanie BIM wybrać: tabela

W tabeli zestawiłem  szczegółowe porównanie wyżej opisanych programów. Dane pochodzą z własnego doświadczenia i obserwacji oraz dyskusji z innymi użytkownikami.

1 – istnieją dedykowane nakładki zwiększające możliwości.

2 – stan na końcówkę lutego 2022.

3 – podano cenę za licencję pełną (Diamond).

4 – najbardziej optymalny dla konstruktorów pakiet Building.

Podsumowanie

Podsumowując, każdy z programów ma swoje wady i zalety, więc warto je najpierw poznać, a następnie dobrać optymalnie do własnych potrzeb. Jeśli projektujesz dużo konstrukcji stalowych lub wielomateriałowych oraz masz potrzebę generowania szczegółowej dokumentacji na warsztat, wybierz Teklę. Jeśli natomiast zajmujesz się głównie „żelbetami”, a do tego masz mniejszy budżet, z pewnością Allplan będzie najlepszym wyborem. Korporacje oraz inne wielobranżowe firmy wydające mniej projektów warsztatowych i/lub wykonawczych z pewnością najlepiej wyjdą na Revicie.

Michał Rogowski

BIM Engineer

Jestem absolwentem Politechniki Białostockiej na kierunku budownictwo, spec. Konstrukcje budowlane i Inżynierskie. Podczas studiów byłem bardzo aktywnym studentem m.in. przewodniczyłem w kole naukowym SKN Konstruktor, dzięki czemu miałem okazję poznać wielu ambitnych młodych inżynierów z całej Polski i Europy z racji uczestnictwa (z sukcesami) w wielu konkursach inżynierskich.

Również jeszcze na studiach zacząłem swoją przygodę z programem Tekla Structures, w którym wykonałem model swojej pracy magisterskiej, czyli budynku wysokościowego. Model ten zgłosiłem do konkursu na najlepsze modele wykonane w Tekli, organizowanego przez dystrybutora programu i wygrałem główną nagrodę. 

Po studiach rozpocząłem pracę, w dużej korporacji projektowej gdzie miałem okazję zetknąć się z wielkimi projektami przemysłowymi oraz poznać zasady pracy dużej wielobranżowej pracowni projektowej. Po pewnym czasie zostałem zatrudniony w jednym z warszawskich biur projektowych zajmujących się projektowaniem konstrukcji budowlanych za pomocą programu Tekla Structures, gdzie pracuję do dziś. Miałem okazję uczestniczyć w wielu różnorodnych projektach inżynierskich, zarówno polskich jak i zagranicznych. Obecnie prowadzę projekt zagraniczny związany z modelowaniem konstrukcji drewnianych w programie Tekla Structures. Uczestniczę również w innych ciekawych projektach najczęściej związanych z konstrukcjami stalowymi.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL