Revit posiada kilka natywnych formatów plików. Dodatkowo posiada opcje importu z innych programów. Jakie formaty 'czyta’ Revit i jak się w nich odnaleźć, o tym w tym wpisie. Artykuł może być też przydatny dla osób, które na co dzień nie korzystają z programu Revit a chcieliby po prostu otworzyć projekt w formie przeglądarki (o tym na końcu artykułu).

Natywne formaty plików Revit

RVT jak Revit

Format *.rvt to plik projektowy programu i najważniejszy z perspektywy całego modelu BIM. To w nim znajduje się cały budynek wraz z arkuszami, zestawieniami i innymi rzeczami wchodzącymi w skład projektu.

RTE jak Revit Template

Plik szablonu projektu. W szablonie znajdują się m.in predefiniowane obiekty (rodziny), style wydruków i widoczności, szablonów widoków itp. Gdy rozpoczynamy nowy projekt zawsze zaczynamy od wyboru szablonu projektu. Tworzenie własnego szablonu jest procesem wieloetapowym, który wymagałby osobnego obszernego omówienia i jest elementem standardu biura.

RFA jak Revit Family

Plik rodziny, czyli inaczej komponentu BIM. Rodziny wczytywane są później do projektu i w nim wykorzystywane i zapisywane. Np. wczytując rodzinę okna o rozszerzeniu *rfa, staje się ono częścią pliku projektowego *.rvt.

RFT jak Revit Family Template

Ostatnim natywnym rozszerzeniem plików Revit jest *rft, czyli plik szablonu rodziny. Gdy zaczynamy tworzyć nową rodzinę (o tym więcej w kursie o rodzinach), pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego szablonu. W nim znajdują się predefiniowane widoki i właściwości. Np. szablon okna posiada przykładową ścianę w którą wstawiamy okno.

….o szablonach możesz dowiedzieć się więcej z poniższego krótkiego tutorialu:

Formaty plików, które można importować do Revit

Drugą grupą plików są formaty, które można importować do programu Revit i wykorzystywać je w różny sposób. Należy jednak pamiętać, że zawsze będzie się to wiązało z utratą informacji i pewnych możliwości co do modyfikacji geometrii. Np. importując ścianę z AutoCAD, nie jesteśmy w stanie edytować jej wysokości w programie Revit.

Niemal wszystkie operacje importu odbywają się z poziomu zakładki Wstaw. We wpisie omawiam tylko opcje importu wbudowane w program. Istnieją wtyczki pozwalające na współpracę również z innymi programami / formatami. W tym celu należy poszukać odpowiedniego pakietu instalacyjnego dla rozszerzenia.

wstazka wstaw revit

Do programu Revit możemy wczytać pliki o następujących rozszerzeniach:

Formaty typu CAD

  • dwg
  • dxf
  • dgn
  • sat
  • obj
  • skp (Sketchup)
  • stl
  • 3dm (Rhino)
  • axm (FormIt)

Formaty typu open BIM

  • IFC

Inne formaty

  • PDF
  • JPG / PNG
  • XML
  • DWF

Jak otworzyć projekt Revit jeśli otrzymałem go w formacie RVT ? Jak otworzyć plik RVT?

Jeżeli nie masz na co dzień kontaktu z programem Revit, otrzymałeś plik RVT w celach poglądowych / rewizji i masz problem z jego otwarciem istnieje prosty sposób aby zobaczyć model.

  1. Wejdź na stronę: https://viewer.autodesk.com/
  2. Kliknij duzy przycisk 'Rozpocznij korzystanie z przeglądarki’
  3. Zaloguj się na swoje konto autodesk lub je załóż (to nic nie kosztuje).
  4. Zaimportuj plik Revit, możesz to zrobić prostą operacją przeciągnij i upuść w obszarze okna przeglądarki.

Autodesk Viewer umożliwia otworzenie wielu formatów plików, więc może być przydatny w wielu przypadkach nie tylko dla formatu RVT. Nie musisz instalować 'ciężkich’ i zajmujących dużo miejsca programów natywnych, jeśli interesuje Cię sam model lub wybrany fragment projektu. Oczywiście dostęp do pełnej gamy informacji nie jest w ten sposób możliwy. Możesz też poprosić o wykonanie takie zrzutu przez samego projektanta co omawiam w akapicie niżej.

Jak udostępnić widok / plik Revit dla kogoś przez Autodesk Viewer w 5 sekund

Jeśli jesteś projektantem i chcesz bezpiecznie podzielić się jakimś widokiem lub całym modelem możesz to zrobić bardzo szybko z poziomu programu.

share view autodesk revit cloud

  1. Przejdź na zakładkę współpraca
  2. Na końcu wstążki znajdziesz funkcje ’Widoki Udostępnione’
  3. Pojawi się panel z boku w którym możesz kliknąć przycisk ’Nowy widok współdzielony’
  4. Gdy model jest przesłany, pojawi się on w panelu.
  5. Z rozwijalnego meny pojawi się opcja np. kopiowania linku do pliku.

Możesz w ten sposób udostępnić widok płaski rzutu jaki i cały model 3D.

W panelu obok znajdziesz szybki sposób na skopiowanie linku do widoku, którym możesz podzielić się z kimkolwiek zechcesz. Widok jest dostępny również z poziomu twojego konta Autodesk Viewer.

Uwaga: Domyślnie taki eksport ma termin 30 dni ale możesz go przedłużyć.

widok revit współdzielony chmura

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL