Termin BIM (Building Information Modeling) staje się dla polskiego budownictwa istotnym terminem w projektowaniu i wykonawstwie. Wkracza również w inne etapy życia budynku oferując korzyści dla innych uczestników procesu budowlanego. Holistyczne spojrzenie na cykl życia obiektu rodzi oczywiste wnioski, że to nie budowa jest największym kosztem, lecz późniejsze, wieloletnie utrzymanie budynku i zarządzanie nim.

Innowacyjny charakter BIM

Obserwuje się coraz większe zainteresowanie inwestorów zarówno publicznych jak i prywatnych innowacją jaką jest BIM. Częściej wplatają oni ten termin w zawieranych kontraktach i zamówieniach, a BIM staje się nie opcją, a podstawowym wymogiem. Inwestorzy mogą ugrać najwięcej na implementacji BIM w zarządzaniu nieruchomością w długim terminie. Zwrot inwestycji szacowany jest tutaj na poziomie ROI=64%, a dobrze przeprowadzona implementacja zwraca się już w ciągu 1,56 roku*.

Alternatywy dla systemu BIM

Informacja jest obecnie największym aktywem każdego przedsiębiorstwa. Sposób jej gromadzenia, przechowywania i aktualizacji jest kluczowym determinantem sukcesu przedsiębiorstwa. Świadomość ta, wydaje się omijać branżę budowlaną. Informacja o budynku jest przekazywana inwestorowi/zarządcy budynku w postaci wydruków pogrupowanych w segregatory i arkusze rysunkowe, czasem w postaci plików PDF, DWG, czy tabel Excel. Dokumentacja jest trudna w zarządzaniu, a po kilku latach staje się nieaktualna.

Centralizacja bazy danych

Lepszym przykładem jest centralizacja informacji w postaci bazy danych. Przeniesienie dokumentacji papierowej do komputera w postaci skanów, tabel i gromadzenie jej w jednym miejscu. Takie rozwiązania istnieją kryjąc się pod nazwą CMMS (Computerised Maintenance Management System), czy CAFM (Computer-aided facility management)-przykładowym narzędziem tego typu, powszechnie wykorzystywanym jest IBM Maximo. Budowa takiego systemu jest kosztowna, czasochłonna i dokonywana niejako po fakcie. Można zadać sobie pytanie czy taką bazę danych nie można było budować od początku? Dlaczego ponownie musimy odtwarzać informację, która i tak istniała i była wykorzystana na jakimś etapie projektowym czy budowy?

Chcesz dowiedzieć się jak poprawnie budować bazę informacji o budynku? Zobacz ten bezpłatny kurs online z programu Revit!

Jak optymalizować przepływ informacji przy pomocy BIM?

Jak widać na Rysunku nr 1, przy przechodzeniu pomiędzy etapami budowy następuje utrata szeroko pojętej „informacji”, która następnie jest rekonstruowana. Na te działania potrzebny jest czas, a jak wiadomo czas to pieniądz, wg. danych NIST (Amerykański Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii) jest to koszt rzędu 15.8 mld dolarów rocznie.*

Rysunek 1 Przepływ informacji w procesie budowlanym*

Oczywiście, idealny przepływ informacji nigdy nie zostanie osiągnięty, jednak może być on znacznie usprawniony, jeżeli informacja ta będzie gromadzona od początku do końca w jednym miejscu jakim może być właśnie model FM (Facility Management) BIM. Stopień szczegółowości (LOD – Level of Development) otrzymanego modelu uzależniony jest od wstępnych ustaleń pomiędzy uczestnikami procesu. Scenariusz w którym model BIM jest sukcesywnie rozbudowywany i aktualizowany przez cały proces budowy może wydawać się nieco utopijny, ze względu na opór jaki mogą stawiać poszczególni uczestnicy procesu w zrobieniu czegoś co nie mieści się jak dotąd w standardzie ich pracy. 

Typ kontraktowania w metodologii BIM

Kluczowa jest więc świadomość inwestorów czym jest BIM, czego mogą wymagać, a następnie jak mogą te założenia egzekwować, a przede wszystkim ważna jest dobrze skonstruowana umowa. Zalecanym typem kontraktowania w przypadku wykorzystania metodologii BIM jest Zintegrowany Proces Inwestycyjny (Integrated Project Delivery). Dodatkowym standardem wspierającym przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi etapami z którym warto się zapoznać jest COBie (Construction Operations Building Information Exchange), opracowany dla korpusu inżynieryjnego armii Stanów Zjednoczonych.

Autor: Szymon Janczura

*
1) Wyliczenia oparte na raporcie USA,  2009 IFMA Survey of Maintenance Data
2) http://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/gcr/2004/NIST.GCR.04-867.pdf
3) Mastering Autodesk Revit 2017, Willey, E.Krygiel, M.Kim. L. Kirby

Interesuje cię ten temat? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Odbierz nasz bezpłatny e-book.

[sibwp_form id=9]

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2014 - ©2019 BIMV.PL

Skontaktuj się

Wyślij nam wiadomość, a my postaramy się na nią szybko odpowiedzieć. Możesz też zadzwonić na nr. 729675678

Wysyłanie
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account