Revit nie posiada wbudowanych pewnych oczywistych funkcji i niejako musimy je 'tworzyć’. Jest to zaleta i wada programu. Jednym z takich przypadków może być rysowanie izolacji w widoku detalu. Oto analiza przypadku (case study), związany z tworzeniem detalu izolacji przeciwwodnej która symbolizowana jest przerywana czarno / biała linia.

Opcja 1: Powtarzalny komponent detalu.

Pierwszym krokiem będzie utworzenie pojedynczego komponentu detalu składającego się z obszaru wypełnionego na czarno oraz obszaru maskowania (białe wypełnienie). Proces tworzenia rodziny rozpoczynamy od wyboru szablonu Metric_Detail.rfa

Ja dodatkowo za pomocą płaszczyzn sparametryzowałem szerokość oraz grubość takiego detalu (parametr a oraz g). Rysowanie rozpocząłem w pierwszej ćwiartce wyznaczonej przez 2 płaszczyzny główne obecne w pustym szablonie.

Plik zapisujemy i wczytujemy do projektu.

Tworzymy detal powtarzalny bazujący na detalu głównym. W zależności od pożądanej grubości i rozstawie edytujemy / duplikujemy pojedynczy detal.

Spacing (rozstaw), musi uwzględniać sumaryczną szerokość pojedynczego czarno-bialego odcinka. Opcja 'Inside’ gwarantuje, że fragmenty detalu nie będą wystawać poza rysowaną linie. Pierwszy parametr wskazuje na naszą zdefiniowaną rodzinę.

WADA:

  1. Aby utworzyć kilka rodzajów detalu, musimy duplikować najpierw sam pojedynczy detal , a następnie detal powtarzalny. Musimy zwracać uwagę na wartości rozstawu.
  2. Przy rysowaniu odcinków niepełna wielokrotność naszego detalu zostawia puste miejsca co zmusza nas do dodawania ręcznie brakujących fragmentów pojedynczymi detalami, co w przypadku zmieniającego się projektu generuje dużo pracy.

Opcja 2: Detal oparty na linii i szeregu (lepszy sposób).

Drugim sposobem (moim zdaniem lepszym) jest zbudowanie detalu opartego na linii wraz ze sparametryzowanym szeregiem. Taka 'inteligentna’ rodzina, umożliwia nam dużą elastyczność.

Przeanalizujmy jak jest zbudowana….

  1. Wybieram szablon Detail Line Based. rfa
  2. Podstawą dla tego komponentu, będzie wcześniej utworzona rodzina pojedynczego detalu.
  3. Zagnieżdżam ją w nowym pliku rodziny opartej na linii.
  4. Tworzę parametryczny szereg z opcją Last. Dowiązuje ostatni element do płaszczyzny wyznaczającej długość w szablonie.
  5. Tworze parametry wystąpienia powiązane z istniejącym detalem, tak aby w szybki sposób manipulować szerokością i grubością detalu.
  6. Tworze formułę dla szeregu, tak aby jak najściślej wypełnić ją detalem.
Liczba elementów w szeregu 'n’ to liczba całkowita która powstaje od podzielenie długości przez długość pojedynczego czarno / białego odcinka detalu, który zostaje powielony.

ZALETY:

  1. Możemy swobodnie zmieniać parametr rozstawu i grubości detalu. W efekcie nie powstają nam puste fragmenty, niewypełniające zadany odcinek długości.
  2. Tworzenie nowych typów jest dużo prostsze.
  3. Sam proces rysowania wydaje się być bardziej przewidywalny.

WADA:

  1. Potencjalnie rozwiązanie to może być 'cięższe”, pod kątem wielkości zajmowanego miejsca w pliku, choć nie jestem w stanie tego dokładnie zbadać, więc jest to tylko moje przypuszczenie.

Video tutorial

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL