Według Platona każdy, kto chce zakosztować nauki, z radością idzie się uczyć i nigdy nie ma dość. Trudno podważać mądrość wybitnego filozofa, ale… no właśnie. Czyżby od razu przypomniały Ci się te wszystkie noce zarwane na wkuwaniu do sesji? Aż za dobrze wiesz, że nauka to niekiedy krew, pot i łzy. Na szczęście na wyciągnięcie swojego smartfona masz dziesiątki aplikacji, które pomogą Ci w nauce. Z nimi o wiele łatwiej uporządkujesz wiedzę, utrwalisz wiadomości i wzmocnisz koncentrację.

Aplikacje do notatek

Pierwsza sprawa – nie ma skutecznej nauki bez umiejętnego zbierania informacji. Internet to studnia wiedzy – teksty, grafiki, zdjęcia, wykresy. Cała sztuka, żeby trafić na przydatną informację i jej nie zgubić. No i szybko znaleźć, gdy znów będzie nam potrzebna. Dlatego koniecznie wypróbuj aplikacje, które pomagają w tworzeniu i porządkowaniu notatek. Oto kilka z nich:

Evernote

Bardzo intuicyjna, prosta aplikacja, dzięki której zapiszesz dowolną stronę WWW, wybrany fragment teksu, grafikę, dokument, skan czy własną notatkę (także głosową). Notatki grupujesz w notatnikach i zawsze wiesz, gdzie czego szukać.

Onenote

To także aplikacja do zbierania notatek. Działa podobnie do Evernote, choć niektórzy cenią ją bardziej za bardzo przejrzysty interfejs podobny do edytora tekstu z programu Microsoft Word. Jeśli pracujesz na tym edytorze, OneNote na pewno zdobędzie Twoją sympatię.

Pocket

To narzędzie do zapisywania stron WWW. Możesz je grupować, dodając tagi. Sprawdza się, gdy trafiasz na ciekawą stronę, a akurat nie masz czasu jej przeglądnąć.

Aplikacje na koncentrację

Powiadomienia na Facebooku czy sygnał przychodzącej widomości na Messengerze mogą zniweczyć wszelkie próby skoncentrowania się na nauce. Dlatego zainstaluj na telefonie aplikacje, które zadbają o Twoje skupienie i wzmocnią produktywność. Wiele z nich wykorzystuje klasyczną technikę pomodoro, czyli pracę w skupieniu w wyznaczonych odcinek czasu (np. 25 minut), które przeplatane są przerwą (np. 5 minut).

Wśród aplikacji mobilnych znajdziesz wiele ciekawych pomysłów na pomodoro. W aplikacji Forest hodujesz drzewko, które uschnie, jeśli skorzystasz z telefonu przed upływem czasu przeznaczonego na pracę. Są też aplikacje, z którymi budujesz stację kosmiczną czy dokarmiasz rybki.

Na koncentrację dobra jest także aplikacja… Spotify. Znajdziesz tam całe składanki muzyczne typu „Deep Focus” czy „Intense Studying”, czyli muzykę, która stymuluje mózg do wytężonej pracy.

nauka w domu organizacja czasu

Aplikacje do budowania nawyków

Codzienna nauka może stać się nawykiem. Tak jak mycie zębów czy picie poobiedniej kawy. Są aplikacje, które pomogą Ci kształcić nawyki – zapisujesz, czy w danym dniu udało się wykonać czynność, która ma Ci wejść w krew (tu: uczenie się), a aplikacja podsumuje wyniki czy wyśle powiadomienie, gdy zapomnisz w ciągu dnia wykonać zadanie.

Wypróbuj na przykład aplikację Habitbull lub Habitify. Potrzebujesz dodatkowej motywacji do kształcenia nawyków? Wciel się w bohatera gry RPG w aplikacji Habtica lub zdobywaj wodę do podlewania roślinek w aplikacji Avocation.

Aplikacje do planowania nauki

Sekret uczenia się? Dobry plan. Nie ucz się na „ostatni moment”, ale rozpisz cały materiał z wyprzedzeniem i rozłóż go w czasie. Za pomocą sprytnych aplikacji oczywiście. Bazują one na koncepcji Kanban.

Idea planowania za pomocą tablic Kanban jest prosta – zapisz zadania główne, rozbij je na mniejsze zadania i zaplanuj datę realizacji. Przesuwaj zadania między 3 tablicami – „do zrobienia”, „w trakcie” i „zrobione”. Dzięki temu łatwiej zapanujesz nad procesem uczenia się, bo na bieżąco widzisz, jak realizujesz zadania.

Oto kilka aplikacji, których działanie bazuje na metodzie Kanban:

Todoist
Trello
Nozbe
Asana

Aplikacje te wspierają pracę zespołową, więc jeśli lubisz uczyć się z kumplami, uczcie się wspólnie online – przesyłajcie sobie materiały, komentujcie i czatujcie.

Aplikacje do ćwiczenia umysłu

No i na koniec – czy można skutecznie się uczyć, gdy nasz mózg po 10 minutach koncentracji dostaje zadyszki? No właśnie. Jeśli chcesz utrzymać mózg w dobrej formie, serwuj mu od czasu do czasu mały trening. Ćwicz pamięć, spostrzegawczość i logiczne myślenie. A wszystko oczywiście z przeznaczonymi do tego aplikacjami.

Lumosity

To prawdziwy wycisk dla mózgu połączony z zabawą. Dziesiątki łamigłówek na pamięć, kojarzenie i szybkość reakcji. Aplikacja stworzona przy współudziale neurobiologów. Wyróżnia się bardzo dopracowaną grafiką.

Elevate

Aplikacja codziennie podsuwa Ci gry, które ćwiczą szybkość przetwarzania informacji, pamięć i rozwijają umiejętności matematyczne. Aplikacja podsumowuje Twoje wyniki i dopinguje, pokazując postępy. Aplikacja dostępna jest w języku angielskim, więc możesz przy okazji ćwiczyć język.

Sudoku.com

Po prostu sudoku. Ta japońska gra logiczna to wyborny trening mózgu. Poprawia koncentrację i rozwija strategiczne myślenie. No i rozwija cierpliwość, bo rozwiązanie liczbowej łamigłówki wymaga wprawy.

Jak widzisz, jest wiele aplikacji, które dodadzą rumieńców uczeniu się. Notowanie, planowanie nauki, produktywność, sprawny umysł – to wszystko może działać lepiej. A w bonusie, kto wie, może w końcu zrozumiesz Platona. A w każdym razie jego podejście do uczenia się. ?

Tekst opracowała: Aneta Łacwik

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL