Revit MEP jest popularnym programem do modelowania instalacji wewnętrznych w technologii BIM. Jedną z kluczowych opcji dostępnych w oporgramowaniu Revit MEP jest narzędzie do obliczeń spadków ciśnienia na instalacji wentylacji. Podczas samego modelowania można popełnić masę różnych błędów, które uniemożliwią nam wykonanie obliczeń w sposób automatyczny. W poniższym artykule znajdziesz informacje na co głównie zwrócić uwagę aby nie mieć tego problemu.

Kiedy mamy zamodelowaną instalację wentylacji możemy wykonać obliczenia spadków ciśnienia i wygenerować automatycznie raport. Przed tym należy wykonać parę ruchów sprawdzających, które utwierdzą nas w przekonaniu, że obliczenia są wykonane prawidłowo.

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić są wydajności powpisywane na poszczególnych terminalach wentylacyjnych. O ile ta czynność wydaje się stosunkowo łatwa to przede wszystkim należy przy tym sprawdzić czy parametr odpowiadający za przepływ powietrza jest przypisany do odpowiedniego konektora.

W poniższym przykładzie mamy nawiewnik, który ma przypisaną wartość przepływu powietrza równą 120 m3/h:

Po sprawdzeniu tej wartości należy przejść do edycji rodziny tego nawiewnika i sprawdzić jaki parametr jest przypisany do przepływu powietrza. Będąc np. w widoku 3D możemy kliknąć na dany konektor i odczytać tą wartość we właściwościach w grupie „Mechanical – Flow”:

Jak widzimy na powyższym przykładzie przepływ powietrza określany w tym wypadku jako „Flow” jest wyszarzony a po prawej stronie widzimy znak „=”. Kiedy klikniemy na ten znak zobaczymy okno dialogowe, w którym widać będzie nazwę przypisanego parametru:

Jeżeli teraz wrócimy do naszego modelu instalacyjnego zobaczymy, że we właściwościach naszego nawiewnika jest właśnie parametr „Flow”, który możemy edytować i nadawać żądaną wartość przepływu.

Po ustaleniu właściwych przepływów koniecznie trzeba sprawdzić czy dana instalacja jest ze sobą połączona w sposób prawidłowy. Przy weryfikacji bardzo przydatna jest funkcja „Show Disconnets” dostępna w zakładce „Analyze”:

Po aktywacji tej funkcji we wszystkich miejscach, w których występują przerwy bądź podłączenia są nieprawidłowe pojawią się żółte trójkąty ostrzegawcze:

Kolejną pomocną funkcją będzie „Check Duct Systems” również z zakładki Analyze:

Dzięki tej opcji w łatwy sposób sprawdzimy czy np. wszystkie elementy mają przypisane odpowiednie współczynniki oporu przepływu czy też np. przez przypadek nie został podłączony wywiewnik do instalacji nawiewnej.

Pozostając przy współczynnikach oporu przepływu warto sprawdzić czy wszystkie akcesoria wentylacyjne oraz poszczególne kształtki wentylacyjne mają przypisane prawidłowe wartości. Autodesk Revit umożliwia odczytywanie tych wartości automatycznie z tabel ASHREA. Żeby sprawdzić z jakiej tabeli jest odczytywana dana wartość trzeba kliknąć na daną kształtkę np. kolano wentylacyjne i  sprawdzić czy w grupie „Mechanical” jest zaznaczona opcja „Coefficient from ASHRAE Table” a następnie skontrolować, z której tabeli odczytywane są wartości:

Warto nadmienić, że istnieje również możliwość nadawania własnych współczynników a także nawet określonych wartości spadków. Wystarczy wybrać opcję odpowiednio „Specific Coefficient” albo „Specific Loss”. Oczywiście powyższe ćwiczenie należy wykonać dla wszystkich elementów mogących powodować opory przepływu.

Na koniec warto dodać, że przy obliczaniu strat miejscowych możemy wybrać jedną z 3 metod dotyczących obliczania strat liniowych dla prostych odcinków kanałów:

Wszystkie dostępne są w ustawieniach mechanicznych:

Kiedy wszystko mamy gotowe możemy uruchomić narzędzie„System Inspector” i podglądać jak kształtuje nam się ścieżka krytyczna dla danej instalacji:

system inspector w programie revit mep
System inspector

Jeżeli interesuję Ciebie kwestia prawidłowego modelowania instalacji w programie Revit to z pewnością spodoba Ci się mój autorski kurs Revit MEP: instalacje sanitarne od podstaw.

Znajdziesz tam jedyny i kompleksowy opis w jakiś sposób przygotować model instalacyjny do pracy a następnie jak prawidłowo modelować instalacje wentylacji, ogrzewania, ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz kanalizacji. Na końcu również znajduje się opis w jaki sposób przygotować dokumentację do wydania.

Adam Kłosiński

projektant | BIM Manager

Absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej o specjalności Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja i Gazownictwo (inżynier) a także Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo i Wentylacja (mgr inż.). Projektant instalacji sanitarnych, BIM Manager i BIM Koordynator. Z branżą instalacyjną związany od roku 2008, pracował jako projektant m.in. w Niemczech i w Finlandii (m.in. na budowie elektrowni atomowej OL3 w Olkiluoto). Od ponad 6 lat związany z firmą Arup, w której zrealizował kilkadziesiąt różnych projektów w Polsce, Irlandii, Dani, RPA i USA. Związany z BIM od 2012 roku. Realizował kilkadziesiąt projektów w technologii BIM, członek grupy wprowadzającej Globalne Standardy Revit w firmie Arup, Autodesk Certified Professional. Prowadził szkolenia z zakresu technologii BIM oraz obsługi programu Revit w Polsce, Niemczech i Bahrajnie. Pasjonat żeglarstwa i aktywnego spędzania czasu.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL