Skróty klawiszowe potrafią znacznie przyśpieszyć pracę w programie AutoCAD. Możesz korzystać ze skrótów wbudowanych w program, lub skonfigurować własną listę o czym dowiesz się w dalszej części artykułu. Na początku warto zapoznać się ze skrótami już istniejącymi np. w przypadku gdy korzystasz z oprogramowania na nie swoim komputerze. Oto lista najczęściej używanych komend dla wersji polskiej i angielskiej w podziale na grupy:

Rysowanie

KomendaSkrót PLSkrót EN
ELIPSAEEL
LINIALL
OKRĄGOC
PLINIAPLPL
PROSTOKPROREC
SPLAJNSPLSPL
ŁUKUA

Edycja

KomendaSkrót PLSkrót EN
FAZUJFACHA
KOPIUJKCO
LUSTROLUSMI
ODSUŃODO
PRZESUŃPRSM
ROZBIJRX
ROZCIĄGNIJROZCS
SKALASSC
SZYKSZAR
UTNIJUTTR
ZAOKRĄGLZAF
KRESKUJKREH

Inne skróty

KomendaSkrót PLSkrót EN
Pomoc
Okno komend
OSNAP – wł/wył tryb Lokalizacji
Tryb Lokalizacji 3D
Odblokuj/zablokuj dynamiczny LUW
Siatka
Orto
Skok
Tryb biegunowy
Śledzenie lokalizacji
Wprowadzanie dynamiczne
Kopiuj z punktem bazowym
Wstaw z punktem bazowym
Zaznacz wszystko na rysunku
F1
F2
F3
F4
F6
F7
F8
F9
F10
F11
F12
ctrl+shift+C
ctrl+shift+V
CTR + A
F1
F2
F3
F4
F6
F7
F8
F9
F10
F11
F12
ctrl+shift+C
ctrl+shift+V
CTR + A

Zmiana skrótów klawiszowych w programie AutoCAD

Zmiana skrótów klawiszowych w programie AutoCAD jest nieco bardziej złożona niż w innych programach firmy Autodesk, więc zagadnienie to doczekało się własnego artykułu. W programach takich jak Revit czy Inventor wystarczy wyszukać żądane polecenie, a następnie wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy, która zastąpi lub rozszerzy listę skrótów do konkretnego polecenia. Z kolei w programie AutoCAD zmiana poleceń w ten sposób odbywa się tylko dla części poleceń, a dla większości z nich wymagane jest dokonanie zmiany w pliku testowym, co często wiąże się z obawą o uszkodzenie pliku. Artykuł ten ma na celu przeprowadzić osoby zainteresowane dokonywaniem zmian przez ten proces.

Skróty klawiszowe w AutoCAD możemy podzielić na te, które wykonujemy za pomocą kombinacji klawiszowych, np. CTRL + SHIFT + C, który wywołuje polecenie KOPIUJBAZA, oraz skróty, które stanowią skróty literowe do poleceń.

Wprowadzenie skrótów poprzez dokonanie zmian w interfejsie użytkownika

Ważne! Metoda ta wymusza, aby skróty klawiszowe w AutoCAD zawierały klawisze, tj. SHIFT, CTRL lub klawisze od F1 do F12, a więc nie będą one krótkie i proste w użyciu. Sprawdzi się świetnie dla np. Listy odnośników zewnętrznych, ale już nie dla opcji prostokąt czy dołącz.

Przechodzimy do karty Zarządzaj (Manage), a następnie wybieramy opcję INTERFEJS UŻYTKOWNIKA.

Jak dodać nowe skróty klawiszowe w AutoCAD? Screenshot 1.

Na liście dostosowania odszukujemy kategorię Skróty klawiszowe i rozwijamy ją plusem, a następnie rozwijamy podkatalog Klawisze skrótów.

Screenshot 2.

Kiedy korzystamy z wyszukiwarki, z Listy poleceń możemy wyszukać interesującą nas opcję. Ja wyszukam i dodam Menedżer odnośników zewnętrznych do kombinacji klawiszy CTRL+4 (obecnie pod kombinacją CTRL+4 kryje się Menedżer zestawów arkuszy). Wpisuję słowo odnośnik do wyszukiwarki, a następnie przeciągam polecenie Odnośniki na listę Klawisze skrótów powyżej i klikam zastosuj.

Screenshot 3.

 Następnie przeciągamy ją na listę do okna powyżej.

Screenshot 4.

Odszukujemy pozycje Klawisze w panelu Właściwości po prawej stronie, a następnie naciskamy ikonkę 3 kropek. Klikamy kombinację klawiszy CTRL+4 i zatwierdzamy ją przyciskiem OK.

Dodawanie skrótu klawiszowego w AutoCAD? Screenshot 5.

Program poinformuje nas o sytuacji, gdy jedna kombinacja klawiszy przypisana jest do dwóch poleceń.

Jak dodać nowe skróty klawiszowe w AutoCAD? Screenshot 6.

Klikamy OK a następnie w oknie Dostosowania przeciągamy nasze polecenie wyżej od opcji Menedżera zestawów arkuszy.

Sytuacja początkowa:

Screenshot 7.

Sytuacja docelowa:

Screenshot 8.

Zapisujemy zmiany i klikamy OK.

Skrót CTRL + 4 powinien wywoływać Menedżer odnośników zewnętrznych.

Wprowadzenie skrótów poprzez przez dokonanie zmian w pliku acad.pgp

Aby dokonać zmiany skrótów przypisanych do poszczególnych poleceń w sposób bardziej przystępny, zalecam zrobienie tego poprzez wprowadzenie zmian w pliku ACAD.PGP. Z karty Zarządzaj wybieramy opcję Edytuj Aliasy.

Skróty klawiszowe w AutoCAD – drugi sposób zmiany. Screenshot 9.

Dla osób, które obawiają się o ewentualne uszkodzenie pliku systemowego, zalecane jest wykonanie kopii zapasowej. Wystarczy zapisać plik tekstowy zaraz po jego otwarciu w innej lokalizacji i w przypadku problemów podmienić.

Plik tekstowy, po początkowym wstępie, przechodzi do formy przedstawionej na poniższym zdjęciu:

Screenshot 10.

Ważne! Nie zalecam wprowadzania zmian w tekście. Opcje, które chcemy dodać lub zmodyfikować, dodajemy na samym końcu pliku. Program czyta pliki od góry do dołu, a więc jeśli jakiś skrót przypiszemy do dwóch komend, program przyjmie tę, która pojawi się w pliku później (niżej).

W pliku wprowadzę przykładowo jedną zmianę. Przypiszę do literki P skrót do opcji prostokąt. Odszukuje w kodzie obecny skrót do prostokąta i kopiuje ten wiersz na dół dokumentu i zmieniam skrót z PRO na P.

Screenshot 11.
Screenshot 12.

Plik się zapisuje. Dzięki temu, że nie zmieniłem kodu źródłowego a tylko coś do niego dopisałem, w przypadku wystąpienia problemów wystarczy, że usunę końcową linijkę.

Program plik ACAD.PGP wczytuje przy uruchomieniu programu, a więc możemy zrestartować program lub też użyć komendy _REINIT  (w wersji polskiej należy pamiętać o symbolu _) . Po wpisaniu komendy należy doznaczyć opcje PLIK PGP.

Skróty klawiszowe w AutoCAD można zmieniać na kilka sposób. Screenshot 13.
Michał Gierasimiuk

AutoCAD Certified Instructor

Absolwent budownictwa warszawskiego SGGW oraz UTP w Siedlcach, Autoryzowany Instruktor Autodesk. Posiadam certyfikaty Autodesk Certifed Professional. Specjalizuję się w oprogramowaniu Autodesk AutoCAD, Autodesk AutoCAD Electrical oraz Autodesk Fusion 360. Od kilku lat prowadzę zajęcia stacjonarne z obsługi wymienionych programów. Stale wykorzystuję i doskonalę swoje umiejętności poprzez praktyczną pracę projektową dla kontrahentów w Polsce i zagranicą. Prywatnie pasjonat snookera.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL