Zarządzanie zmianą – czym jest?

Zmiany i zarządzanie zmianą przypomina pływanie. Na początku nie podoba ci się to, nie umiesz pływać. Dostajesz kilka lekcji, trochę trenujesz. A potem płyniesz z prądem z radością. Czujesz się „zwinny” – dosłownie i w przenośni.

I tak najlepiej postrzegać zmiany w środowisku biznesowym. Jako coś naturalnego, przed czym nie ma sensu się bronić. W jaki sposób możemy zwiększać efektywność? Jak możemy wewnętrznie zmodyfikować przepływ obowiązków między pracownikami, żeby efekt końcowy jak najszybciej dotarł do klienta? Jak możemy poprawić samo doświadczenie klienta polegające na podejmowaniu z nami współpracy? Na te i wiele innych pytań powinniśmy ciągle poszukiwać odpowiedzi.

W ciągu ostatnich lat można zaobserwować, jak tradycyjne zarządzanie projektami zmienia się wraz z upowszechnianiem się wiedzy o tzw. zwinnym zarządzaniu. Dziś chciałbym opowiedzieć, jakie zalety ma zwinne zarządzanie z poziomu BIM.

Zwinne zarządzanie na miarę XXI wieku

Świat biznesu taki jest – oparty na ciągłym oglądaniu się na liczby. Rentowność, wartość dla akcjonariuszy, procent zysku. Zmniejszanie ryzyka. Przychody, stopa wzrostu.

W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych przeszkód, które tego typu dążenia skomplikowały. Cyfrowe zakłócenia, budownictwo przemysłowe, COVID-19. I być może również niedobór kompetencji cyfrowych, które stają się coraz ważniejsze na których rozwój trzeba położyć nacisk co niektórzy właściciele firm niestety „przespali”. Z pewnością warto dodać także zarządzanie środowiskowe i społeczne oraz inne kwestie.

To oczywiste, że wszyscy dążą do pozytywnych efektów, kiedy realizują w dobie głębokich przemian społeczno-gospodarczych różnego typu projekty transformacyjne. Ale nawet jeśli wiele tych projektów transformacyjnych jest zorganizowanych w poprawny sposób, ponad 70% transformacji nadal nie spełnia oczekiwań. Dlaczego?

Z powodu podanego powyżej. Musimy zrozumieć, że kompetencje cyfrowej obróbki i modelowania informacji są bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, w dobie transformacji cyfrowej. Możliwości te są mieszanką posiadania narzędzi, kompetencji do ich obsługi i przepływów pracy między pracownikami.

Jeśli chodzi o budownictwo, to w zasadzie przez wiele lat rządziły i nadal rządzą w nim techniki klasyczne. Klasyczne, czyli powiązane z harmonogramem, w którym wszystkie czynności zaplanowane są w określonym czasie, a metodologia nie jest zmieniana od lat. Ów system działa bardzo dobrze, ale do pewnego momentu. Okazuje się bowiem, że w dobie szybkiego rozwoju technologii brakuje w nim odpowiedniego sposobu zarządzania zmianą, m.in. dokonywania szczegółowych korekt w modelach w czasie rzeczywistym bez konieczności „zamrażania” projektu.

Zarządzanie zwinne – zalety

Przede wszystkim zarządzanie zwinne oferuje narzędzia mające na celu redukcję pomyłek i powtórnie wykonywanej pracy. Co się bardzo często zdarza w sytuacji, gdy komunikacja lub zarządzanie zmianą zawodzi i trzeba powtarzać pewne etapy projektu. W tym momencie metodologię zarządzania zwinnego może dopełniać korzystanie z różnego rodzaju oprogramowań monitorujących i dokumentujących każdy etap pracy nad danym projektem. 

Pisząc o zwinności, trudno pominąć dyskusyjny wątek redukcji czasu i kosztów realizacji projektu. Dlaczego dyskusyjny? Jak to zwykle bywa w przypadku wdrażania zmian, początkowe koszty finansowe (oraz czasowe) mogą przewyższać zwyczajowy budżet, jednak, jak pokazuje praktyka, nadwyżka wkładu zdecydowanie w dłuższej perspektywie procentuje. Jak mówi stare polskie przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wróćmy do kwestii cyfryzacji. Jedna z ostatnich zasad zawartych w manifeście agile brzmi: Ciągła troska o techniczną doskonałość i dobry projekt są zgodne z podejściem zwinnym. Żeby specjalista pracujący w systemie BIM mógł sprostać oczekiwaniom zmieniającego się rynku, potrzebuje nieustannie się edukować, rozwijać swoje twarde i miękkie kompetencje, a także rozeznawać w trendach, co bywa zaniedbywane. To ogromny błąd.

W dobie szybkiego postępu technologicznego możliwość usprawnienia tych procesów jest niebywale wręcz uproszczona. Istnieje również mnóstwo sposobów na przerzucenie ciężaru za przygotowanie pracownika do „bycia na bieżąco” na podmioty zewnętrze, np. poprzez zamawianie branżowych szkoleń.

Zarządzanie zwinne a e-learning

Warto w tym momencie podkreślić, że takie usługi oferują platformy e-learningowe.

Dla kursanta ważne jest, aby kurs umożliwiał maksymalnie efektywne przyswojenie wiedzy. Kluczowa jest możliwość wracania do już wcześniej odsłuchanych lekcji, rozpoczynania i kończenia nauki w dogodnym dla kursanta momencie. Przydatną funkcję stanowi również zapamiętywanie i analizowanie progresu wykonywanego w trakcie odbywania kursu przez platformę, na której znajduje się kurs.

Dla pracodawcy kupującego serię kursów dla swoich pracowników istotne jest, by przygotowane materiały edukacyjne były możliwie przystępne. W końcu chce, by pracownicy mogli z nich szybko wynieść nowe kompetencje i zacząć wdrażać je w życie. Ważny jest też również performatywny wymiar „wysłania” pracownika na szkolenie – który jest udokumentowaną inwestycją, która powinna się zwrócić.

Prawdopodobnie udałoby się nam wskazać również innych interesariuszy tej inicjatywy i ważne dla nich kwestie. Można jednak poprzestać i na tym. I dodać, że z tą świadomością zespół BIMV.pl realizuje swoją misję edukacyjną.

Potrzeba było dużo czasu, aby nowoczesne metody zarządzania wyewoluowały do obecnej postaci. Ponadto jest prawie pewne, że będą one coraz lepsze. Przecież pracujące zgodnie z nimi zespoły odkrywają coraz to nowe sposoby optymalizacji swoich wewnętrznych procesów.

Podsumowanie

Ten artykuł stanowi tylko zajawkę. W następnych wpisach będę zagłębiał się w istotę metodyki zwinnej. Omówię sposób jej praktykowania w zespołach poruszających się w technologii BIM.

Jeśli jesteś zainteresowany podnoszeniem swoich kwalifikacji w ramach metodologii BIM, koniecznie śledź naszą aktywność.

Na bieżąco aktualizujemy bazę kursów tak, by odpowiadać na potrzeby rynku oraz naszych kursantów. Jeśli nasza oferta nie odpowiada na twoje potrzeby – skontaktuj się z nami, a my spróbujemy jak najszybciej stworzyć dla ciebie kurs o interesującej cię tematyce.

Już teraz chciałbym zaprosić cię do zapisania się do newslettera, jeżeli tworzone przez nas treści są dla Ciebie wartościowe.

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL