Agile w BIM: 6 wskazówek skutecznego zastosowania

Artykuł porusza temat zarządzania typu agile w BIM. Jeśli jesteś ciekawy, jak można zaimplementować zwinne zarządzanie do metodyki BIM – zapraszam do lektury.

Agile w BIM – od kogo i dla kogo?

Jeśli przynależysz do rosnącej liczby architektów, inżynierów czy kierowników projektów, którzy używają BIM do planowania różnego rodzaju projektów – gratulacje. Jesteś kimś, kto zdaje sobie sprawę, że koordynacja przestrzenna BIM przekłada się na znaczne oszczędności czasu i kosztów.

Pewnie z jeszcze większą przyjemnością odkryjesz, że istnieje metodologia zarządzania projektem, która może być wykorzystana w koordynacji projektów BIM z jeszcze większą korzyścią dla ciebie i twoich klientów. Metodologia ta znana jest jako zwinne zarządzanie lub agile. Wywodzi się ona z ruchu „lean” zapoczątkowanego kilka lat wcześniej przez producenta samochodów Toyota. Tak więc agile w BIM jest zjawiskiem dość świeżym, a dzięki temu – jego wdrożenie może dać ci przewagę na tle konkurencji.

Agile stopniowo toruje sobie drogę do branży budowlanej. Zgodnie z jego ideą praca powinna przebiegać sprawniej, szybciej i bardziej efektywnie kosztowo. Jest to możliwe, gdy zasady komunikacji pomiędzy tymi, którzy żądają wykonania pracy, a tymi, którzy ją faktycznie wykonują, są wystarczająco uelastycznione. Uelastycznienie zasad komunikacji tworzy bardziej zwinną kulturę podejmowania decyzji. Agile – lub, jeśli wolisz, zwinne zarządzanie – oznacza, że projekty z większym prawdopodobieństwem ukończysz na czas i w ramach budżetu. Oznacza to również, że klienci będą bardziej zadowoleni z gotowego produktu.

Agile jest nowym sposobem zarządzania projektami, który umożliwia szybsze uzyskanie informacji zwrotnej od osób zaangażowanych w projekt. Tylko czy rzeczywiście jest warte tych wszystkich pochwał, które zbiera – zwłaszcza od właścicieli projektów? Specjaliści od zarządzania twierdzą, że tak. Są zadowoleni z postępów, jakie czynią ich „zwinne” zespoły. „Pozwoliło nam to znacznie szybciej rozwiązywać konflikty, znajdować dzięki pełnej synchronizacji pracy lepsze rozwiązania i oszczędzić wszystkim wiele godzin pracy”.

Wypróbuj te 6 wskazówek dotyczących integracji metodologii agile w BIM

Niezależnie od tego, czy jesteś generalnym wykonawcą, wykonawcą branżowym czy firmą A/E, gorąco polecam wdrożenie agile do koordynacji branżowej BIM. Chciałbym podzielić się sześcioma wskazówkami dotyczącymi udanego wdrożenia tych technik.

1. Zaangażuj wszystkich swoich interesariuszy

Każdy w twojej firmie ma obowiązek zaangażować się w realizowanie zasad zwinnego zarządzania. Zaangażowanie w ten proces powinno zaczynać się na szczycie, od prezesa, i rozciągać w dół, aż do szeregowych pracowników.

Sposobem na rozpoczęcie wpajania zaangażowania jest upewnienie się, że interesariusze rozumieją, że metodyka agile została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić rozwiązanie źródła większości problemów napotykanych w projekcie: błędnej komunikacji lub jej braku.

Wyjaśnij swoim interesariuszom zalety metodyki agile. Przytocz statystyki, że ponad 30 procent czasu zainwestowanego w każdy projekt to przeróbki. Powiedz im, że, stosując agile, będą w stanie lepiej wykrywać i usuwać marnotrawstwo związane z procesem produkcyjnym. Będą również w stanie rozwijać procesy w sposób bardziej wydajny i produktywny, osiągać wyższy poziom konkurencyjności oraz tworzyć zmotywowane i wyszkolone zespoły robocze.

2. Uznaj, że agile jest ścieżką, a nie celem

Zarządzanie typu agile dąży do ciągłego doskonalenia efektów wykonywanej pracy, więc, zgodnie z jego zasadami, moment zakończenia projektu jest umowny. W końcu zawsze mogą przyjść do głowy rzeczy, które można byłoby zrobić lepiej, aby projekt przebiegał płynniej i szybciej, a jego finalny produkt stał się bezkonkurencyjny.

Tego typu perspektywa wymaga zmiany sposobu myślenia i priorytetów. W agile osoby i ich interakcje stają się ważniejsze niż procesy i narzędzia; oprogramowanie BIM, które dostarcza informacji w czasie rzeczywistym, ma pierwszeństwo względem obszernej dokumentacji; współpraca z klientem ma większe znaczenie niż negocjacje kontraktu; a najważniejszą cnotą jest reagowanie na zmiany, a nie wierność sztywnemu harmonogramowi.

3. Pozwól na krzywą uczenia się

Potrzeba czasu, aby rozwinąć umiejętność pełnego wykorzystania metodologii agile do koordynacji przestrzennej BIM, więc nie oczekuj, że wszyscy zaczną od razu działać jak w zegarku. Daj sobie i swoim pracownikom co najmniej kilka miesięcy na opanowanie tej metody.

4. Korzystaj z technologii BIM, która pozwala na pokazywanie postępu prac w czasie rzeczywistym

Monitorowanie postępów w czasie rzeczywistym jest ważne, ponieważ daje możliwość wspólnego, zespołowego zastanowienia się nad tym, jak rozwiązywać problemy. Jeśli zainwestowałeś w dobrą technologię, każdy w zespole ma możliwość natychmiastowego dostępu do modeli 3D i rysunków.

Będzie to funkcjonalne niezależnie od tego, czy preferowaną platformą jest Revit, A360, C4R, czy Navisworks.

5. Wyznacz osobę, która będzie przewodniczyć wdrożeniu agile

Nowy sposób zarządzania nie wdroży się sam. W związku z tym ktoś musi być odpowiedzialny za ten proces.

Należy jednak unikać wyznaczania osoby, która będzie funkcjonować jako autorytarny szef wydający polecenia. Wyznaczony do tej roli pracownik lub współpracownik powinien raczej pełnić funkcję koordynatora lub facylitatora, a może nawet „mistrza” agile. Nie powinien być również przypisany do roli koordynatora na stałe. Najlepiej gdyby taka funkcja została przydzielana na zasadzie cyklicznej rotacji.

6. Pamiętaj, że jasna komunikacja jest kluczem

Dobra komunikacja jest niezbędna do osiągnięcia celu agile, jakim jest współpraca. Najlepszym narzędziem do tego rodzaju komunikacji jest codzienne 15-minutowe spotkanie. Codzienne spotkanie jest narzędziem, które nadaje spójność wysiłkom zespołu.

Codzienne spotkania mogą wydawać się przytłaczające – „zbyt wiele spotkań”. Jeśli jednak podejmiesz wysiłek, aby utrzymać ich częstotliwość, ostatecznie pozwoli ci to zaoszczędzić ogromną ilość czasu w przyszłości.

Codzienne spotkanie pozwala utrzymać klienta blisko, dzięki czemu, jeśli coś pójdzie nie tak na placu budowy, minie chwila, zanim klient podejmie działania naprawcze. A nie tydzień.

Na codziennym spotkaniu BIM każdy, łącznie z klientem, może skomentować problematyczną sytuację, co prowadzi do bardzo szybkiej decyzji o zastosowaniu jakiegoś, w domyśle najbardziej odpowiedniego, rozwiązania.

Podsumowanie

Metodologia agile polega na zmianie czasu wprowadzania projektu na rynek poprzez szybsze cykle przeglądów, promowanie większej elastyczności w udostępnianiu funkcji, przyjęcie celów ciągłego doskonalenia, wspieranie głębszego zaangażowania wśród interesariuszy oraz maksymalizację ROI.

Projekt nie zostanie szybko poprawiony, jeśli nie zostanie wdrożony wysoki poziom komunikacji wśród pracowników, a także na linii wykonawca-klient. Ten jest możliwy dzięki spotkaniom zespołu BIM. A nie byłoby tych codziennych spotkań, gdyby nie fakt, że wymaga tego metodologia agile w BIM.

Jeśli zainteresował cię ten temat, zajrzyj do wcześniejszego wpisu na temat agile w BIM:


Już teraz chciałbym zaprosić cię do zapisania się do newslettera, jeżeli tworzone przez nas treści są dla Ciebie wartościowe.

________________________________

Bibliografia:

https://agilemanifesto.org/principles.html

https://www.pmi.org/learning/library/agile-software-applied-to-construction-9931

M. Cohn, Agile Estimating and Planning, Prentice Hall, NJ, USA, 2005. Google Scholar

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL