Polskie miasta, szczególnie powiatowe, nie cieszą się zbyt dużą renomą w oczach Polaków. Kojarzą nam się raczej z chaosem przestrzennym (o którym pisaliśmy we wcześniejszych artykułach) i brakiem poszanowania historii, m.in spowodowanym latami komunizmu. Z zazdrością patrzymy na miasteczka we Włoszech, Francji czy Niemczech w których miasto pełni nie tylko funkcję użytkową (zakupy, praca), ale też jest miejscem do wypoczynku i budowania wspólnoty. Jeśli jednak dobrze poszukamy, na mapie Polski również znajdziemy perełki, które aspirują do włoskiej idylli powolnego (slow) miasta, w którym chętnie zatrzymamy się na filiżankę kawy.

Idea cittaslow wywodzi się z ruchu slow food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

https://cittaslowpolska.pl/index.php/pl/o-cittaslow

Pełna lista liczy już ponad 260 miast na całym świecie. My wybraliśmy dla Was 6 ciekawych i mało znanych cittaslow w województwie warmińsko-mazurskim.

Wszystkie zdjęcia umieszczone we wpisie pochodzą z galerii Cittaslow Polska.

Reszel

Miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel. Największym atutem Reszla jest średniowieczna zabudowa. Miasto podczas wojny właściwie nie ucierpiało, więc można tam zobaczyć doskonale zachowane gotyckie mury i przepiękne zabytki. Kamieniczki są odnowione, park pod zamkiem zaprojektowany na nowo. Powstało w ciągu ostatnich lat również kilka nowych, klimatycznych lokali gastronomicznych i knajpek, które można odwiedzić, by w spokoju nacieszyć się klimatem miejscowości oraz poznać regionalną kuchnię. Noclegów również nie brakuje. Jeden z hoteli mieści się w 200-letniej kamienicy z widokiem na rynek i ratusz.

Jednym z najważniejszych zabytków Reszla jest zamek biskupów warmińskich, w którym znajduje się jeden z oddziałów Muzeum Warmińsko-Mazurskiego, a także trzygwiazdowy hotel. Jakie inne miejsca warto zobaczyć na starym mieście? To przede wszystkim gotycka fara, czternastowieczna plebania (trwają prace nad jej odrestaurowaniem) oraz część murów z basztami.

Zob. więcej: 5 powodów, aby przyjechać do Reszla oraz Reszel. Miasteczko na Warmii pełne atrakcji.

Lidzbark warmiński

Perła Warmii, jak często określany jest Lidzbark Warmiński, zachwyca nie tylko bogactwem zabytków, ale także wspaniałą i dziewiczą przyrodą. Mieści się bowiem w obszarze, który powszechnie określa się Zielonymi Płucami Polski. Jeśli posiadasz bogate zainteresowania humanistyczne (sztuka, historia), a jednocześnie cenisz sobie spokój i piękno natury, nie zawiedziesz się, odwiedzając to miasto. Prawdziwa esencja cittaslow.

Zamek Biskupów Warmińskich z XIV w. to główna atrakcja Lidzbarka Warmińskiego. Jest nie tylko najważniejszym zabytkiem miasta, ale jednocześnie najcenniejszą perłą gotycką w Polsce. Zamek składa się z budynku właściwego i podzamcza. Powstał na planie kwadratu, z wieżami nad każdym z boków; najwyższa z nich służy jako turystyczny punkt widokowy. Niesamowitą atrakcją są również dwupoziomowe krużganki, które jako jedyne w Polsce przetrwały nienaruszone aż do naszych czasów.

Zob. również: Piękny zamek, bulwary i oranżeria Krasickiego, czyli atrakcje Lidzbarka Warmińskiego.

Ryn

Ryn to malowniczo położone miasteczko, wkomponowane pomiędzy dwa jeziora: Ryńskie i Ołów, leżące na zachodnich krańcach Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Okolice Rynu słyną z urody. Pofałdowany, pagórkowaty teren, malownicze jeziora pełne uroczych zatok i półwyspów wijące się niekiedy długimi rynnami, także mnogość ciekawych zakątków – podkreślają wyjątkowość tego miejsca. Piękna i spokojna okolica pozwala zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku i w pełni delektować się pięknem życia. Sam Ryn tworzy wyjątkowy klimat wiekowych kamienic oraz wąskich, krętych uliczek, a wszystko to skupione u podnóża górującego nad miastem XIV-wiecznego, majestatycznego zamku krzyżackiego.

Na turystów, oprócz atrakcji krajobrazowych, przyrodniczych i architektonicznych, czeka rozbudowywana baza turystyczna – hotele, zajazdy, pensjonaty, kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne oraz ośrodki żeglarskie oferujące kompleksowe usługi – od wypożyczania wszelkiego sprzętu turystycznego po spa, kręgielnię, strzelnicę, pizzerie… Po prostu cittaslow.

Zob. również: Ryn – Atrakcje turystyczne.

Bartoszyce

Bartoszyce to miasto powiatowe leżące na Nizinie Sępopolskiej w dolinie rzeki Łyny. Posiada wielowiekową historię i tradycję, bowiem łączy w sobie wpływy polskie, niemieckie i wschodnie. Na uwagę zasługują zabytki architektury świeckiej, budowle neogotyckie, przykłady barokowej snycerki czy pojedyncze zabytki z epoki oświecenia, na które można się natknąć, podążając urokliwymi ulicami miasta. Wielokulturowość regionu ma swoje odzwierciedlenie w tradycjach sztuki kulinarnej propagowanej corocznie podczas festynu organizowanego w ramach Kulinarnego Dziedzictwa Regionu Bartoszyckiego.

Zob. również: Atrakcje turystyczne Ziemi Bartoszyckiej.

Działdowo

Działdowo jest miastem powiatowym położonym nad rzeką Działdówką. Z ciekawszych zabytków miasta należy wymienić: gotycki  kościół ewangelicki  z XIV wieku i odrestaurowany  Ratusz  z 1796 roku. Zachowało się też około kilkadziesiąt  domów  i  kamieniczek, głównie z XIX wieku. 

Działdowo może się poszczycić piękną starówką, na terenie której do dziś można ujrzeć wiele ciekawych budowli. Są to budynki o sporej wartości artystycznej i historycznej, którym szczęśliwie udało się przetrwać wyjątkowo trudne dla tego miasta lata okupacji. Zachwyca średniowiecza układ ulic oraz rynek, którego rejon jest obowiązkowym punktem w programie każdego spaceru po tym mieście.

Zob. również: Działdowo – atrakcje.

Orneta

Orneta to stare gotyckie miasto mające bardzo bogatą historię. Posiada wspaniałe trasy rowerowe, dzięki którym można poznać również gminę, równie malowniczą i bogatą w kulturowe zabytki Warmii.

Co warto zobaczyć w Ornecie? W mieście najbardziej warta uwagi jest starówka, która jakiś czas temu przeszła transformację. Odremontowano wiele kamieniczek i nawierzchnię drogowa. Na starówce najokazalej prezentuje się ratusz w centrum miasta z wieżą, na której umieszczony jest najstarszy dzwon na Warmii. Na rynku postawiony został również kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela. Żeby docenić ten zabytek sakralny, trzeba koniecznie zobaczyć i poczuć atmosferę wnętrza. Potem, kilkadziesiąt km od ratusza, ulicą Zamkową, aby ujrzeć pozostałości zamku biskupiego, pierwszej siedziby biskupa warmińskiego. Co prawda po zamku pozostały tylko podziemia, ale za zgodą dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1, która obecnie ma tu siedzibę, można odwiedzić te zabytkowe podziemia.

Zob. również: Orneta – miasto pięknych zabytków.

Podsumowanie

W naszym kraju istnieje wiele interesujących miejsc zaledwie kilkaset, a czasami zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Często wystarczy wsiąść do samochodu z podręczną torbą. Już po kilku godzinach znajdziemy się w miejsku, które pomoże nam wypocząć i zregenerować siły. Polskie miasteczka to często też piękne wybrzeża, urokliwe jeziora, górskie szlaki, zabytki kultury, regionalne przysmaki, parki krajobrazowe… W tym wpisie przybliżyliśmy Wam akurat uroki województwa warmińsko-mazurskiego, które słynie z wielu pokrzyżackich zabytków i oczywiście jezior. Mamy nadzieję, że tym samym przekonaliśmy Was, że istnieje wiele urokliwych, malowniczych miast typu cittaslow, które niekoniecznie są od razu metropoliami i w których można prowadzić szczęśliwe slow life lub slow holidays. 😉

Jeśli interesuje Cię architektura i chciałbyś zajmować się w przyszłości m.in. projektowaniem przestrzeni miejskiej, zapraszamy do zapoznaniem się z bazą naszych kursów, które przygotowują do zawodu również adeptów architektury:

BIMV e-learning

Swoją działalność rozpoczęliśmy w 2016 roku. Od tego czasu nieustannie poszerzamy bazę kursów i promujemy nauczanie zdalne. Do naszej społeczności przynależą inżynierowie oraz studenci zarówno z Polski i zagranicy, jak i właściciele firm.

Kształcenie się oraz podnoszenie swoich kompetencji są ważnymi elementami rozwoju zawodowego nie tylko na początkowym etapie drogi zawodowej, ale również w jej zaawansowanym stadium. Nasze szkolenia mają na celu doskonalenie i uzupełnianie kwalifikacji pracowników chcących zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku inżynierów. Znajdziesz u nas specjalistyczne szkolenia dotyczące zagadnień branżowych niedostępne nigdzie indziej.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL