Revit jako elastyczne narzędzie umożliwiające samodzielne kształtowanie obiektów, daje użytkownikowi sporo swobody. Jednocześnie osoby zaczynające naukę programu mogą mieć problem z utworzeniem samodzielnie prostych modeli i woleliby gdyby wszystkie opcje były zamknięte w „okienkach” z predefiniowanymi funkcjami. Jednym z takich przypadków może być dodawanie warstwy tynku do słupów. Przedstawiam krótki tutorial jak taką warstwę dodać.

Na screenie 1. widzimy istniejący w projekcie słup betonowy prostokątny. Przechodzimy do edycji rodziny, wybieramy „edit family”.

Przechodzimy na „widok rzutu”.

Słup to po prostu zwyczajne wyciągnięcie pewnego profilu, w tym przypadku prostokątnego.

Jeżeli chcielibyśmy dodać kolejną warstwę modelujemy je za pomocą wyciągnięcia – ang. „extrusion”. Rysujemy prostokąt. W przypadku rodzin ważna jest parametryzacja, więc upewniamy się, aby zablokować kłódki wokół istniejącej geometrii podczas rysowania profilu wyciągnięcia. Następnie nanosimy kolejną warstwę prostokątną z odsunięciem 1,5 cm, gdyż taką grubość tynku chcemy dodać.

Na screenie poniżej możemy zobaczyć, jak słup wygląda w widoku elewacji. Na tym etapie również musimy „pobawić się” kłódkami i odsunięciami dowiązując wysokość wyciągnięcia do pewnych płaszczyzn.

Jeżeli chcielibyśmy manipulować położeniem tego tynku z pewnymi odsunięciami góry i dołu, musielibyśmy dorysować płaszczyznę. Wybieramy więc „create reference plane” u góry, jak i u dołu, a następnie doczepiamy powstałe wyciągnięcie do nowych płaszczyzn.

Musimy jeszcze dodatkowo sparametryzować odsunięcie góry i dołu i po zaznaczeniu wymiaru wybrać nowy wymiar. Najlepiej aby był to parametr wystąpienia – nadajemy mu nazwę. Analogicznie u dołu.

(Tutaj popełniłem błąd, nadając nazwę temu parametrowi, wykorzystując myślniki. Dlaczego jest to błąd, tłumaczę w kursie REVIT – tworzenie rodzin, ale na potrzeby tego tutorialu zmienię szybko myślniki na podkreślniki. Link do kursu: KLIK)

Na końcu warto jest zawsze przetestować rodzinę zmieniając wartości parametrów w oknie Family Types. Jeśli pojawią się błędy w trakcie edycji należy jej poprawić.

Ostatnia rzecz, którą można zrobić to parametryzowanie materiału, oraz widoczności o czym opowiadam w poniższym materiale video. Cały tutorial możesz zobaczyć poniżej.

Uwaga: Oczywiście grubość takiej warstwy również mogłaby być parametryczna, ale tego typu kwestie dokładnie omawiam w kursie o tworzeniu rodzin.

Szymon Janczura

Revit & BIM Specialist

Od początku studiów temat BIM i Revit był moją pasją. Już wtedy zacząłem prowadzić jeden z pierwszych blogów o tej tematyce  (projektowaniebim.pl) oraz kanał youtube, na którym publikowałem jedne z pierwszych tutorialów z programu Revit w Polsce. Platformę BIMv.pl założyłem w 2016 roku. Lubię dzielić się wiedzą, którą zdobyłem w trakcie licznych spotkań z projektantami. Posiadam status autoryzowanego trenera Revit oraz certyfikaty na poziomie professional z modułów Revit Architecture i Structure (sprawdź tutaj). Na co dzień pracuję jako freelancer BIM. Mam za sobą współpracę z firmami w Polsce jak i za granicą. O jakości moich kursów mogą świadczyć liczne pozytywne opinie.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL