W tym krótkim, artykule pokaże Ci jak narysować prawidłowo kule. Będziemy bazować na 2 okręgach. Skorzystamy z narzędzia wyciągnij wzdłuż.

Krok 1

Wybieramy narzędzie okrąg (C na klawiaturze). Zacznę od orientacji w czerwonym kolorze (strzałka w prawo). Zaczynam w punkcie początkowym układu współrzędnych.

punkt poczatkowy przy rysowaniu kuli sketchup

Mocuje narzędzie rozciągam podaje Promień – 100 cm, enter.

Krok 2

Potrzebuję jeszcze 1 okrąg. Tym razem w orientacji niebieskiej (Strzałeczka do góry przed zamocowaniem narzędzia).

Również rozpoczynam rysowanie w punkcie początkowym. Wprowadź wartość np. 120, następnie enter aby ją zatwierdzić.

jak narysować kulę w sketchup krok 2

Usuwam wewnętrzną część płaszczyzny – tak aby uzyskać okrąg. To jest nasza ścieżka. W pierwszym kroku uzyskaliśmy profil.

jak narysowac kule w sketchup krok 3

Krok 3

Zaznaczam ścieżkę. Przywołuje narzędzie wyciągnij wzdłuż, (skrót CTRL + F). Klikam w profil. Kula w programie Sketchup gotowa.

wyciaganiecie profilu kuli w sketchup
kula w programie sketchup

Krok 4

Zaznaczam kulę wielo-klikiem. Następnie prawym przyciskiem myszy z menu wybieam odwróć płaszczyzny, aby orientacja bryły była właściwa.

odwracanie płaszczyzn kuli w sketchup

Porada 1: Często popełniany błąd.

Aby rysowanie kuli zakończyło się na pewno sukcesem zwróć uwagę, aby podczas rysowania okręgu wskazywać kolory zgodne z orientacją współrzędnych.

W sytuacji, kiedy promień rysowanego okręgu jest w kolorze czarnym. Segmenty mogą się ze sobą nie pokryć przez to w rezultacie możemy nie uzyskać idealnego kształtu kuli.

Porada 2: Jak sprawić aby kula była „gładsza”.

Dokładność modelowanej bryły określamy poprzez liczbę segmentów na które składa się okrąg. W przypadku, jeżeli potrzebowalibyśmy większą dokładność lub mniejszą pamiętaj, aby dla okręgu w pierwszej kolejności wybrać odpowiednią ilość segmentów.

kula dokładność w programie sketchup. Jak sprawić aby kula była gładsz.

Zobacz ten artykuł w formie video tutorialu


Sketchup PRO niezbędnik użytkownika

Jeśli chcesz poznać nauczyć się wszystkich funkcji programu Sketchup, to zapraszam Cię na mój kurs Sketchup PRO niezbędnik użytkownika od podstaw.

Tomasz Warzecha

3D interior designer

Zaczynałem jako pasjonat modelując skate parki a pierwszą pracę podjąłem w firmie dla której projektowałem tego typu obiekty. Modele 3d powstawały oczywiście w SketchUp’ie. Od samego początku prezentacja projektu była dla mnie czymś więcej i w krótkim czasie przerodziła się w pasję do tworzenia wizualizacji. Pierwszym zastosowanym zestawem narzędzi był SketchUp i V-Ray dla SketchUp.

Tak rozpoczęła się moja przygoda z trójwymiarową grafiką. W roku 2011 przeprowadziłem pierwsze szkolenie, które pociągnęło za sobą następne. W międzyczasie współtworzyłem różnego rodzaju materiały dydaktyczne. Jest również autorem popularnej serii tutoriali poświęconych pracy w/w programach.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©2021 BIMV.PL

Skontaktuj się

Wyślij nam wiadomość, a my postaramy się na nią szybko odpowiedzieć. Możesz też zadzwonić na nr. 729675678

Wysyłanie
 
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Załóż konto