Świetliki dachowe w domu – po co?

Świetliki dachowe w domu powinny znajdować się na szczycie listy użytecznych i prostych trików architektonicznych każdego architekta. Sprawiają, że budynek jest dobrze doświetlony i bardziej energooszczędny. Znacznie zmniejszają zużycie energii świetlnej (do 80% w niektórych budynkach). Dzięki postępowi technologicznemu w produkcji szkła izolacyjnego ich wydajność cieplna również jest bardzo wysoka.

Poza oczywistymi zaletami funkcjonalnymi świetliki otwierają również szerokie pokłady kreatywności architektonicznej. Przede wszystkim świetlik dachowy stwarza nowe możliwości interakcji przestrzeni wewnętrznych ze światłem słonecznym. Świetliki dachowe mogą po prostu oświetlać fragment wnętrza, tak jak się montuje w tym celu żarówki. Jednakże da się je wykorzystać w bardziej finezyjny sposób: świetliki dachowe możemy zaaranżować w cały układ budynku, tworząc instalację artystyczno-świetlną.

Pamiętajmy, że wpuszczanie dużej ilości światła słonecznego do budynku stwarza również różne wyzwania. W tej sytuacji architekci opracowują oryginalne rozwiązania, by złagodzić ewentualne niedogodności dzięki świetlikom o unikalnych kształtach, konfiguracjach i wzorach.

Świetliki dachowe w modernistycznym budownictwie. Przykłady

Spójrzmy chociażby na tę modernistyczną konstrukcję. Projektanci za pomocą kombinacji cementowych bloków i ścian o ceglanym wzorze rozproszyli wpadające do środka budynku promienie słoneczne. Zmniejszyli tym samym zanieczyszczenie ostrym, a więc drażniącym ludzkie oko, światłem. Efekt ten wzmacniają drzewa bambusowe, które tworzą naturalną barierę filtrującą światło wpadające przez okna. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do budynków, których część sypialniano-wypoczynkowa jest aż nadto doświetlona czy to przez słońce, czy przez oświetlenie uliczne, co zmusza domowników do używania żaluzji w ciągu dnia i wieczorem.

W innym ujęciu widzimy dwa duże świetliki, które na różne sposoby oświetlają przestrzeń. Jeden duży, konwencjonalny świetlik z widokiem na centralną klatkę schodową. Drugi mniejszy, okrągły świetlik, zapewniający podobną do aureoli żółtą poświatę.

Kolejny przykład. Położony na wąskiej działce w centrum Tokio dom w kształcie kartonu od mleka. Ten budynek również wykorzystuje skromny świetlik, aby doświetlić pierwsze i drugie piętro światłem słonecznym. Świetlik dobrze komponuje się z otwartą koncepcją domu. Pozwala światłu swobodnie emanować i nie pozostawiać zakątka piętra w ciemności. Ponadto zastosowanie naturalnego — w przeciwieństwie do sztucznego — oświetlenia przyczynia się do uczynienia tego „lakierowanego” domku bardziej przytulnym.

Ostatni przykład. Projekt wnętrza pekińskiej restauracji przedstawionej na poniższej fotografii obejmuje nałożone na siebie kopuły z małymi okrągłymi świetlikami wstawionymi na całej szerokości sufitu. Z jednej strony budzi on skojarzenia z jaskinią, czyli nawiązuje do najbardziej prymitywnej formy mieszkalnictwa. Z drugiej – gładkie łukowe powierzchnie i zaokrąglone świetliki dodają całokształtowi nowoczesności.

Podsumowując, dlaczego warto inwestować w świetliki dachowe w domu?

Umożliwiają oszczędzanie na kosztach energii

Świetliki komercyjne oszczędzają na energii wydatkowanej na sztuczne oświetlenie, wpuszczając do budynku naturalne światło. W rezultacie obniżają rachunki za media w budynku.

Polepszają samopoczucie

Nieodświetlona powierzchnia mieszkalna, szczególnie jeśli jest przeznaczona na miejsce do pracy, wpływa na nas niekorzystnie na wiele sposobów. Przebywanie w zaciemnionych pomieszczeniach zwiększa stres i przyczynia się do osłabienia funkcji odpornościowych organizmu. W konsekwencji jesteśmy bardziej podatni na sezonowe choroby, bardziej spięci, a nasz nastrój jest sumarycznie gorszy. Wpływ światła dziennego na efektywność wykonywanej przez nas pracy został już dobrze udokumentowany.

Zwiększają wartość nieruchomości

Świetliki podnoszą wartość nieruchomości z wielu powodów:

  • Estetyka. Okna dachowe upiększają przestrzeń, po prostu. Im bardziej eleganckie są świetliki, tym więcej warta jest zaaranżowana z ich udziałem przestrzeń.
  • Ekologia. Świetliki dachowe zapewniają ekologiczne oświetlenie wnętrz, zwiększając tym samym wartość nieruchomości.
  • Wartość architektoniczna. Świetliki są używane od tysięcy lat do tworzenia atrakcyjnych przestrzeni wewnętrznych. Ich wartość architektoniczna wykracza poza funkcjonalną oraz estetyczną, podnosząc wartość nieruchomości przez sam fakt ich występowania.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, koniecznie odwiedzaj regularnie na naszego bloga. Dzielimy się tutaj ciekawostkami ze świata budownictwa, urbanistyki, architektury i designu (Fasady kinetyczne Czym są?, Projektowanie sensoryczne. Jak może pomóc w tworzeniu nowoczesnych miast i obiektów?). Do zobaczenia!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL