Im większy i bardziej skomplikowany projekt tym trudniej uniknąć błędów w komunikacji. W szczególności błędów związanych z jasnym określeniem miejsca i typu elementu którego temat chcemy poruszyć.

Przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych używanych w przemyśle sporych trudności może nastręczyć fakt wskazania położenia elementu, który chcielibyśmy zmienić. Wskazywanie danego elementu za pomocą układu osi oraz poziomów odniesienia używanych w projekcie może być dosyć nieefektywne. Opis, iż element znajdujący się 2 m od osi 7 w kierunku osi 8, oraz 3 m od osi D w kierunku osi E na kondygnacji nr 3 może sprawić, iż poświęcimy kilka dobrych chwil na znalezienie go. A ponadto przy odpowiednio dużym zagęszczeniu elementów możemy błędnie określić omawiany element. Jak zatem usprawnić proces wymiany informacji oraz koordynacji projektu? Z pomocą może przyjść nam BIM Collaboration Format (tzw. BCF).

Kilka słów o BCF

Razem z rozwojem formatów IFC opracowany został BIM Collaboration Format. Jest to dodatkowy, otwarty format komunikacji wykorzystujący model 3D. Format został wprowadzony w 2009 roku przez Solibri, Inc oraz Teklę. Obecnie szeroka gama podmiotów zapewnia rozwiązania pozwalające na utworzenie i odczytanie komunikatów zapisanych przy użyciu Formatu BCF.

Jak to działa ?

Wiemy już czym jest BCF, zatem jak to działa? BCF umożliwia nam przypisanie uwagi do konkretnego elementu znajdującego się w modelu IFC. Format ten jest oparty na języku XML (jest to uniwersalny język przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób – za wikipedia.org). Komentarz zostaje połączony z nr GUID (Global Unique Identifier) określając w ten sposób dotyczący go obiekt. Oprócz stworzonej przez autora notatki, komentarz niesie szereg innych informacji, takich jak:

  • ustawienie kamery (widoku w przeglądarce 3D BIM np. Navisworks); dzięki przeniesieniu informacji o ustawienie kamery możemy zobaczyć dany element w taki sam sposób jak twórca danego komentarza,
  • snapshot 2D danego elementu, obszaru; snapshot pozwala na efektywniejsze zarządzanie plikami BCF. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka widzimy czego dotyczy dany komentarz,
  • informacja o autorze,
  • datę stworzenia komentarza.

Używając wybranej platformy CDE może również przypisać rozwiązanie problemu opisanego w pliku BCF do danej osoby (ustalając przy tym czas na reakcję. Procesy komunikacji przy użyciu platformy CDE zostały ukazane w oddzielnym artykule).

Możemy również dodawać do komentarza różne statusy (takie jak rozwiązany, czy aktywny).

Dodatkowo rejestr plików BCF pozwala na odwzorowanie sposobu wprowadzania poszczególnych modyfikacji do modelu. Używając natomiast odpowiednich filtrów i metadanych możemy dosyć łatwo zarządzać ogromną ilością komentarzy BCF a co za tym idzie – komunikacją między podmiotami podczas procesów projektowych.


Przesyłając BCF przesyłamy tylko informacje związane z komentarzami, tzn. co do zasady nie przesyłamy modeli lub części modeli. W niektórych przypadkach zasadne może być natomiast przesyłanie komentarzy wraz z modelem IFC po to aby mieć pewność, iż adresat komentarzy posiada tą samą wersję danego modelu co my.

To tyle jeśli chodzi o teorię. W celu prześledzenia pełnego procesu tworzenia pliku BCF proszę o zapoznanie się z filmem nagranym przez BIM Vision ( BIM Vision jest oprogramowaniem wykorzystywanym do przeglądania modeli IFC )

Wersje BCF


Pierwszą wersją formatu BCF była bcfXML v1. Wraz z upływem czasu pojawiały się następne wersje (między innymi bcfXML v2, bcfAPI v2.1). Aby mieć pewność, iż komentarz zostanie poprawnie odczytany przez adresata należy go zapisać w formacie BCF 2.0.

Już teraz chciałbym zaprosić cię do zapisania się do newslettera, jeżeli tworzone przez nas treści są dla Ciebie wartościowe.

Źrodła / Dla głodnych wiedzy:

  1. https://technical.buildingsmart.org/standards/bcf/
  2. BIM w praktyce; Dariusz Kasznia, Jacek Magiera, Paweł Wierzowiecki; 2018; 3.1.5. BCF
  3. BIM Management Handbook, David Shepherd, 2017; 08 BIM Collaboration and working within the common data environment
  4. Zdjecię wyróżniające pochodzi ze strony https://apps.autodesk.com/RVT/pl/Detail/Index?id=509340398633465031&appLang=en&os=Win64

Kamil Pubanz

Absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku Budownictwo (studia prowadzone w j. angielskim) w specjalności Structural Engineering a także studiów podyplomowych prowadzonych przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu na kierunku BIM Manager – nowoczesne zarządzanie inwestycjami budowlanymi. Od 2018 roku zajmuję się przygotowywaniem dokumentacji projektowej oraz koordynowaniem procesów projektowych prowadzonych zgodnie z metodyką BIM – głównie na rynek brytyjski. Doświadczenie w projektowaniu BIM poparte wcześniejszym doświadczeniem zdobytym podczas pracy w charakterze inżyniera budowy oraz asystenta projektanta.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL